Yaban Mersini Nasıl Kurutulur ?

Yaban Mersini Nasıl Kurutulur ?
18 Kasım 2017 tarihinde eklendi, 587 kez okundu.

Kurutma, büyük anne ve büyük babalarımızdan öğrendiğimiz, tabi ki onlara da daha önceki kuşaklardan kalan en güzel saklama ve muhafaza etme yöntemidir. Arzu ettiğimiz sebzeyi, meyveyi istediğimiz mevsimde bize tüketme imkânı sunan, besin değerlerini kaybetmeden en doğal şekilde faydalanmamızı sağlayan ve bir vitamin deposu olan yaban mersininin kurutulma yöntemleri hakkında biraz bilgilenmeye ne dersiniz ?

Yaban Mersini Neye İyi Gelir ?

Yaban mersinini görmeyenimiz olsa bile duymayanımız yoktur herhalde. Çağımızda doğal ve bitkisel beslenmenin de çok popüler olduğunu hatırlatarak bu olağan üstü yiyeceğin faydalarını da saymakla bitiremeyiz. Biz sizlere birkaç hatırlatma yapmak istersek eğer ilk aklımıza gelecek olanlar kalsiyum, potasyum, çinko, bakır, magnezyum, sodyumu yönünden bir hayli zengin ve harika bir yiyecek olması olur. Ayrıca içerisinde K, B6 VE C vitaminleri de vardır. Kısaca değindiğimiz bu içeriklerinin hepsini ‘ kurutma işlemi’ sonucu muhafaza etme özelliğine de sahiptir yaban mersini. Uzmanlardan çokça duyduğumuz antitoksin özelliğinin çok güçlü olması nedeniyle de tam bir toksin atıcıdır. Kansere karşı koruyucu özelliğinin olması, ayrıca kanser hücrelerinin yayılmasını ve büyümesini engellemesi, cilt sağlımızı, göz sağlığımızı, diş sağlığımızı, damar sağlığımızı muhafaza etmede bize yardımcı olması da ayrı bir özelliğidir.

Yaban Mersini Kurutma Yöntemleri

Güneşte Kurutma

Gelelim bu mucize bitkinin kurutulma işlemine. Bahsedeceğimiz ilk işlem, bizim güzel Anadolu insanımızın çok fazla kullandığı ve en doğal şekli olan güneşte kurutma yöntemidir. Öncelikli olarak bu işlem için üzüm tanelerine benzeyen, rengi koyu mavi ve moru andıran bu şahane meyveyi toplayıp bir güzel yıkamamız gerekir. Bu işlemleri tamamladıktan sonra sizin kendi isteğiniz ve evdeki mutfak araç gereçlerinize göre bunların güzelce süzülmesini sağlamak ikinci aşama. Üçüncü aşama da ise süzülen yaban mersinlerini bir tepsiye veya bir poşet üzerine sermek. Fakat bu serme işlemi yapılırken dikkat etmeniz gereken şey, yaban mersinlerinin üst üste gelmeden, ince bir tabaka halinde düzgünce yayılma işlemlerinin yapılması olacaktır. Bu işlemi de tamamladıktan sonra bol güneş gören temiz, havadar bir yere tepsilere ve ya naylon poşetlerin üzerine serdiğiniz bu ürünlerin kurumasını beklemek olacaktır. Sinek vb. gibi hiçbir şeyin üzerine konmasını istemiyorsanız, ince beyaz bir tülbenti sermenizi tavsiye ederiz. Bu koruma yöntemi kuruma süresini biraz uzatacak olsa da sağlığa uygunluk yönünden içinizi daha rahat ettirecektir. İyice kuruduğuna emin olduktan sonra şayet eviniz de varsa patiska tarzı kumaş torbaların için de saklamanızı öneririz.

Fırında Kurutma

Diğer bir yöntemde fırında kurutma tekniğidir. Profesyonel fırınlar da yapılması daha uygun olan bu yöntemde günümüz de bir hayli yaygın. Evde ki fırınlarımızda da pekala yapabileceğimiz bir yöntem olmasının yanında dezavantajı ise her besinin vitamin ve mineral değerini kaybetmemesi için uygulanan özel ısı ayarının evimizde bulunan fırınlarda olmamasıdır. Fakat profesyonelce bu kurutma işlemlerini yapan fırınlar mevcut. Ev içinde fırında kurutma yönteminin olumsuz yönü, güneşte kurutma tekniğine göre vitamin değerlerinden fedakarlık etmemizi gerektiriyor olmasıdır. Kurutma tekniği ne olursa olsun bu değerli meyvenin muhakkak yetişkinler gibi çocuklar tarafından da tüketilmesinin yararlı olacağını hatırlatarak sağlık dolu günler geçirmenizi diliyoruz.

Benzer Yazılara Göz Attınız Mı ?
Sayfa başına git