Vücuttan Ödem Nasıl Atılır?

Vücuttan Ödem Nasıl Atılır?
23 Şubat 2017 tarihinde eklendi, 548 kez okundu.

Yaz aylarına hızla yaklaşırken herkesin telaşı kilo vermek oldu. Vücuttaki fazlalıklardan kurtulmak ve yaza formda girmek isteyen herkes türlü türlü yöntemler deniyor. Ancak kilo vermek amacıyla atılan her adıma dikkat edilmeli. Yanlış uygulanan yöntemler ile kilo vermek yerine kilo almanız da mümkün olabilir. Bu nedenle bilinçli olmalı ve sabırlı bir şekilde hareket ederek kilolarınızdan kurtulmalısınız.

Vücudun zamanla kendi içerisinde tuttuğu ve dışarıya atmadığı ödemler ise en büyük sıkıntı. Kilo vermeyi amaç haline getirmiş bir kişinin öncelikli olarak ödemi vücudundan atması ve rahatlaması gerekir. Günlük hayatınızda evinizden eksik etmediğiniz yiyecekler ile basit ve etkili bir şekilde kilo vermeye başlayabilirsiniz.

Kişiden kişiye değişen, kimi kişilerde yüzde görülürken kimi kişilerde ayak yada elde görülen belli belirsiz şişliklerin genel adına ödem denir. Ödem kişilerde genel olarak fazla tuz tüketimi yada sıvı tüketimi gibi gıdalardan kaynaklı oluşabilir iken, kişinin hareketsiz kalması gibi durumlar sonucunda da kendini gösterebilmektedir.

Su

Hayat kaynağımızı günlük yaşantımızdan asla eksik etmemeliyiz. Vücudumuzun en çok istediği besin kaynaklarının başında su gelir. Gün içerisinde en az 1.5 litre su tüketmelisiniz. Böylece ödemi hemen vücudunuzdan atmaya başlarsınız. Organlarımızın işlevlerini gerçekleştirebilmesi açısından da su son derece fayda sağlar. Suyu üst üste tüketmek yerine tüm gün belirli aralıklarla tüketin ki vücudunuz içtiğiniz sudan tamamen faydalansın.

Her şeyde olduğu gibi ödem sorununda da en büyük çare tabi ki bol su tüketmekten geçmektedir. Kişi gün içerisinde ne kadar su tüketirse bir o kadar fazla şişliklerin den kurtulma oranı yükselmekte ve bu da orantılı olarak kişilerin ödem sorunundan kurtulma ihtimalini maksimum seviyeye çıkarmaktadır. Fakat bunun için ne olursa olsun en az 1,5 litre suyu bir gün içerisinde tüketmeniz gerekir. Bu miktarın üzerine çıkmanız ise size daha çok avantaj sağlayacaktır.

Salatalık

Salatalık tüketimi de yine vücudumuz için çok faydalıdır. Çoğu kişi salatalığın faydasını bilmeden tüketir. Bağırsaklar için son derece faydalı olan salatalık, aynı zamanda içerdiği su miktarıyla da ödem attırıcı özelliğini gösterir. Tazeyken tüketilen salatalık midenizi rahatlatır.

Yoğurt

Ödem söktürücü etkisi oldukça yüksek olan yoğurdu sofralarınızdan eksik etmeyin. Her gün düzenli olarak tüketilen yoğurt detoks etkisi gösterir ve sizi rahatsız eden şişkinliklerden kurtarır. Özellikle ev yapımı yoğurtlar bu sorun karşısında birebir fayda sağlamaktadır. Fakat siz yine de ev yapımı yiyemeyen kişilerden iseniz herhangi bir marketten alacağınız az yağlı olan yoğurtta size fayda sağlamış olacaktır. Yoğurdun içerisinde probiyotik etki yaratacak madde yer almaktadır ve bu madde tüketildiği zaman kişide yer alan ödem sorunun ortadan kalkmasına yardımcı olur.

Yeşil Çay

Bitki çayları arasında en faydalı olanlarından biridir. Günlük içtiğiniz bir fincan yeşil çay sizi rahatlatır. Ödem söktürücü özelliği son derece fazladır. Böylece kilo vermeye yardımcı olur. Ancak yeşil çayı çok fazla tüketmemeye dikkat etmek gerekir. Tansiyon yükselten etkisini asla göz ardı etmemelisiniz.

Maydanoz

Yeşil sebzelerin ödem söktürme özelliği herkes tarafından bilinir. Özellikle maydanoz ödemi vücuttan atmada son derece başarılı bir rol oynar. Sabahları aç karınla tüketeceğiniz maydanozun faydasını çok kısa sürede görmeye başlarsınız.

Maydanoz suyu ödem tedavisinde en kolay kullanılan yöntemlerden bir tanesidir. Bunun için kurtulmuş olan maydanozdan yaklaşık 2 çay kaşığı kadar alıp sıcak suyun içerisine koyalım. Yaklaşık 10 dakika bekledikten sonra maydanoz suyunu iyice süzelim ve içmeye başlayalım. Bu yöntemi günde 3 defa tüketmek yeterli olacaktır. Çok da aşırıya kaçmamak dileğiyle tükettikten sonra ödem sorununuzu geçmiş olduğunu göreceksiniz.

Nar Suyu

Son derece faydalı ve ödem attırıcı etkiye sahip olan nar suyunu düzenli tüketmeniz tavsiye edilir. Ancak hazır satın aldığınız nar suyu yerine kendi sıktığınız taze nar suyunu içmeniz tavsiye edilir. Şeker hastalarının tüketirken dikkat etmesi gereken bir meyve suyudur.

Elma sirkesi

Bir diğer yöntem elma sirkesi yöntemidir. Elma sirkesi içerisinde bol miktarda potasyum bulundurmaktadır. İçerisinde yer alan bu potasyum vücudumuzda yer alan boşlukları doldurduğu gibi vücutta sıvı tutulmasını engelleyici etki sağlamaktadır. Ve bu etki sayesinde vücutta yaranın, ağrıları uzaklaştırdığı gibi ödem gibi sorunlardan dolayı oluşabilecek şişlikleri de yok etmeyi başarmaktadır.

Çay ağacı yağı

Ödeme iyi gelen şeyler arasında çay ağacı yağı yer almaktadır. Bu yağ aynı zamanda iltihap gibi sorunlarda tedavi yöntemi şeklinde kullanılmaktadır.

Keten tohumu

Keten tohumu ödeme iyi gelen şeyler arasında yer almaktadır. Bunun için bu tohumu iyice ezip tüketilecek yiyecekler üzerine serpmek yeterli olacaktır. Yalnızca ödem soruna iyi gelmekte kalmayacak ve size başka yollardan da büyük fayda sağlamayı başaracaktır.

Benzer Yazılara Göz Attınız Mı ?
Sayfa başına git