Vergi Borcu Kredi Notunu Etkiler Mi?

Vergi Borcu Kredi Notunu Etkiler Mi?
6 Nisan 2018 tarihinde eklendi, 490 kez okundu.

Kredi notu bankalarca belirlenen bir nevi bankaların müşteri portföylerini görerek kredi ve kredi kartı verdikleri bir sistemdir. Kişinin ödeme düzeni ve borçlarına göre belirlenen birçok farklı kıstası hesaba alarak kredi notu belirlenen bir sistemdir. 0-1900 arasında belirlenen notlar dahilinde hesaplanan bir sistemdir.

Birçok kişinin merak ettiği konulardan birisi özel ve kamu borçlarının kredi notunda ki etkisinin ne olduğudur. Bu noktada finansal performanslar ve kredi notları hem özel sektörü hem de kamu sektörünü etkileyen bir durumdur. Devlete karşı yükümlülük ve borçlarda düzensiz bir ekonominin belirtisi olarak karşımıza çıkar ve finansal analize dahil edilir. Sonuç olarak bankadan çekilen kredi, kredi kartı borcu, gecikmiş ve izlemeye düşen ödemeler nasıl kredi notuna olumsuz bir şekilde yansıyor ve ileri ki süreçte talep edilecek kredi ve kredi kartlarının durumunu etkiliyor ise ödenmeyen, geciken vergi borçları bunun yanı sıra sgk primleri de kredi notunu etkileyen bir durum olarak karşımıza çıkmaktadır.

Vergi Borçları Hangi Tarih İtibari ile Kredi Notunu Etkilemeye Başlamıştır?

Bu süreçte vergi borçlarının kredi notuna etki etmesinde merkez bankasının etkisi büyüktür. Merkez bankası risk merkezine kredi notu bilgilerini bildirmesi ile farklı bir süreç ön görülmüştür. Bu noktada faturalar, kredi kartı borçları, çek-senet kayıtları bir yasa ile birlikte sgk ve vergi borçlarına devredilerek bunları kapsayan bir sistem oluşturulmuştur. Bu süreç ile birlikte artık vergi borçlarının içerik kapsamı genişlemiş, merkez bankasının da kredi notu bilgilerini risk merkezine iletmesi ile beraber artık vergi borçları kredi notlarını etkilemeye başlamıştır. Ancak bu süreçte gecikmeler faiz kapsamında alındığı için vergi borçları icralık duruma düştüğü takdirde kredi notuna yansımaktadır.

Vergi Borcu Kredi Notunu Düşürür Mü ?

Günümüzde devlete karşı yükümlülüklerimiz arasında vergiler de yer almaktadır. Toplumda ödediğimiz vergiler emlak vergisi, özel tüketim vergisi, motorlu taşıtlar vergisi, ticari vergiler, esnafların vergileri ve damga vergileri olarak sıralanmaktadır. Bu noktada ödemelerin yapılması bir yükümlülük aynı zamanda görev olarak karşımıza çıkar. Bu tür vergilerin ödenmemesi halinde kredi notu düşer mi bunun hakkında bilgilendirme sağlayacağız.

Eğer tarafınıza gelen vergiyi zamanında ödemez iseniz kredi puanınızda düşme yaşanır. Bu noktada dikkat edilmesi gereken konu ise vergi borcunun hangi süreçte olduğudur. Eğer gecikme durumu mevcut ise bu noktada kredi notunda bir değişim yaşamaz. Şöyle ki eğer kişi vergi borcunu ödememiş yapılan ibraza karşın herhangi bir süreç başlatmamış ve ödeme eğiliminde bulunmamış ise tarafına bir icra takibi başlatılır. Tam olarak vergi borçları bu süreç dahilinde kredi notunu düşürür. İcra takibine düşen borçlar banka sistemine takılır ve kredi notu düşüşe geçer. İcra işlemlerinin ardından borcun ödenmemesi durumunda haciz süreci başlayabilir. Haciz sürecinde de kara listeye alınma durumu söz konusu olabilmektedir.

Eğer vergi borcunuz yakın bir takibe alındı ise bu süreçte bankalar sistem üzerinden bunu görmeyebilir. Ancak icra durumunda banka kayıtlarına yansır. Bu noktada Kredi Kayıt Bürosu icra işlemlerini gördüğü için kredi puanını aşağı doğru çeker. Bir diğer deyişle Findeks puanınız düşüş yaşar. Bu noktada vergi dairesine olan borcunuzu ödedikten sonra vergi dairesine giderek tarafınıza açılan icra takibinin kaldırılması için talepte bulunmanız gerekmektedir. Üzerinizde ki icra takibinin kaldırılması ile birlikte kredi notunuzda ki düşüş duracaktır.

Kredi başvurusu yapacak iseniz ve eğer vergi borcunuz veya sigorta prim borcunuz varsa ilk olarak bu borçlarınızın ödemesini yapmanız oldukça önemlidir. Herhangi bir vergi yada prim borcu olmayanlar ve bankacılık işlemlerinde ödemelerini düzenli ödeyenlerin kredi notu daha yüksektir ve bununla birlikte bankaların sunmuş olduğu kredi fırsatlarından daha kolay bir şekilde yararlanabilirler.

Vergi Borcu Olanlar Kredi Çekebilir Mi?

Türkiye’de kredi verme sisteminde kredi notunun çok büyük bir etkisi vardır. Bir çoğumuz bu kredi notunun ne olduğunu , onunla ilgili bir mesaj geldiğinde napacağımızı bilmesek de aslında kredi almamız için bankalar tarafından en dikkat edilen unsur kredi notudur. Müşteri herhangi bir bankaya kredi başvurusunda bulunduğunda bankalar öncelikle onun kredi notunu değerlendirirler. Başvuran kişinin gelir durumu ne olursa olsun eğer kredi durumu çok düşükse ona asla kredi vermezler. Vergi borcu olanlar kısmına gelecek olursak öncelikle şundan bahsetmeliyim ki vergi bir vatandaşlık borcudur. Yıl boyunca devletten gördüğümüz hizmete karşılık ödediğimiz bir miktar paraya denir. Lakin bazı durumlarda vergi yükümlülüğünüzü ödeyemeyebilirsiniz.

Kişi vergi borcu olduğunda kredi çekmek için bankaya başvurduğunda banka ona kredi verir mi? Bu konuya kesin bir cevap verebilmek için kişinin devlete ne kadar vergi borcu olduğunu ve hangi tür vergi borcu olduğunu bilmemiz gerekir. Devlete olan vergi borcunuzu uzun bir süre ödemediğinizde borçlu olduğunuz kurum sizin bağlı olduğunuz vergi idaresine yazı yazar. Vergi idaresi de yasal süreci başlatır. Bu süreç içerisinde takibe takılırsınız. Bankalar takibe takıldığınızda size kredi vermek konusunda herhangi bir sorun çıkarmazlar. Çünkü şu an kullanılan online sistemde bankalar zaten sizin öteki borçlarınızı göremezler. Fakat borç icra takibi şeklinde başka bir basamağa geçtiyse bu bankaların size vereceği krediyi etkileyecektir. Devlete on liralık borcunuz bile olsa banka size kredi vermeyecektir. Çünkü online sistemden bakıldığında kredi başvurusu yapmış olduğunuz banka sizin icralık olduğunuzu görecektir fakat sistemde on lira mı on bin lira mı borcunuz olduğunu göremeyecektir. Sadece icralık durumda olup olmadığınıza erişebilen banka siz kredi başvurusunda bulunduğunuz zaman size kredi vermez.

Benzer Yazılara Göz Attınız Mı ?
Sayfa başına git