Van Kedisi Özellikleri ve Bakımı

Van Kedisi Özellikleri ve Bakımı
10 Nisan 2018 tarihinde eklendi, 186 kez okundu.

Van kedisi adından da anlaşıldığı üzere vatanı Van‘dır vee saf kan Türk kedisidir. Van kedileri temizliklerinde oldukça temiz dikkat eden hayvanlardır. Özellikle suya karşı olan değil suyu seven cinslerdir. Yani yıkayacağınız zamanlarda zorluk çıkarmazlar. Zeki ve çevik bir yapıya sahiptirler. Vücut yapısı olarak bir kaplanın vücut yapısını andırırlar. Tüyleri ipeksi bir görünüşte, yumuşak, beyaz ve uzun bir yapıdadır. Adeta kürksü bir görüntü sunar.

Van kedilerinin temiz olmasından bahsetmiştik ve buna ek olarak sahibine olan bağlılığı ile ‘’ kediler nankördür’’ gibi cümlelerin varlığını alt üst etmektedir. Cana yakın, sıcakkanlı ve oyun canlısı hayvanlardır. Ne kendilerini ne de sahiplerinin canını sıkmazlar. Sizlere adeta hayat yoldaşlığı yaparlar. Sadece kucakta olmaktan pek hoşlanmazlar ama varlıkları ile mest derler. Van kedisi denildiği zaman ilk olarak göz rengi akla gelmektedir. Muhteşem bir özellikleri olup bambaşkalık kazanmışlardır. Hem saf Türk kedisi olmaları hem de rengârenk göz renklerine sahip olmaları onların ayırt edici özellikleridir. Van kedilerinin göz renklerinin renklerine göre 3 gruba ayrılırlar. Bunlar;

  • Her iki göz renginin de mavi olması
  • Her iki göz renginin de sarı renk ve tonlarında olması, hafif toprak tonlarında kehribar renklere sahip olması
  • Ve de en çok bilinen ve akılda kalıcı renkler olan bir gözünün mavi diğerinin kehribar renklerde olmasıdır. Aslında en çok bilineni budur.

Oldukça dayanıklı yapıya sahiptirler. Ortalama olarak 15 yıl ömürleri vardır. Vücut ağırlıkları erkek ve dişisine göre farklılık arz eder. Erkek Van kedisinin vücut ağırlığı 3600 gr dişi Van kedisinin vücut ağırlığı ise 2900 gr kadardır.

Kafa yapısı olarak orta büyüklükte kafa yapısına sahiptirler. Boyunları kısadır ancak buna nazaran oldukça güçlüdür. Üçgen bir surat yapısındadırlar. Elmacık kemikleri çıkıktır. Göz bebekleri yuvarlak ve belirgindir. Van kedilerinin kulakları diğer kedilere oranla büyük ve geniştir. Kulaklarının içi, burunları ve patileri pembe renklidir. Van kedisi bakım olarak da diğerlerinden kolaydır. Yani uzun tüylerinin günlük bir kere fırçalanması bile onlar için yeterlidir. Hem bu onun hoşuna gitmekle birlikte sahibine olan bağlılığını artırır. Van kedilerinin tüy rengi değişimleri yaz aylarında olup bu mevsimde tüyleri çok dökülür ve kışa özel bir tüye bürünürler. Ancak kış tüyleri yaz gibi sık değillerdir. Yaz aylarında eski görünümlerine kavuşurlar.

Bu kedi türünde sağırlığın yaygın olduğunu ve göz rengine göre derecesinin değiştiğini söyleyebiliriz. Bu oran her iki göz rengine sahip Van kedisinde ve sadece mavi göz rengine sahip Van kedisinde % 2-3 civarlarındadır.

Van kedilerinin de her canlıda olduğu gibi gebelik durumu mevcuttur. Her yılın şubat, mart ve haziran aylarından herhangi birinde kızgınlık dönemine girerler. Bu dönem süresi 10 gün kadar olup ve de bu dönemde gebe kalmış ise o sene içerisinde tekrar kızgınlık döneminin yaşanması olmaz. Van kedilerinin gebelik süreleri 62 gün kadar olup, ilk ayın sonundan itibaren karnı şişer ve belirginleşmeye başlar. Ve de en hassas olduğu dönemlerin başlangıcıdır. Mesela gebelik süresince karnına dokundurmayı sevmezler. Bu kediler doğum yapmak için daima karanlık ve gözlerden uzak mekânlar seçerler. Bu sebeple ilk aydan sonra ıssız, sessiz ve karanlık yerlerde kendine yer edinir. Ve yavrularını orda dünyaya getirmeye karar verir.

Doğum olayından sonra yavrulardaki göbek bağını anne kedi dişleri ile ısırarak kopartır. Doğan yavru Van kedilerinin annelerini emme süreleri 60 gün kadardır. Bu yavruların doğdukları andan sonraki 10. Cu günlerinde gözleri açılmaya başlar. Anne kedi kendisini ve yavrularını yalayarak temizliklerini giderir. Ve de sadece ihtiyaçlarını gidermek amaçlı yavrularını yalnız bırakır. Diğer türlü yavrularını tek başına, savunmasız bırakmaz. Eğer ki ortamın güvenliğinden şüpheleniyorsa tekrar ıssız ve karanlık bir yer bulup yavruları bulduğu yeni yuvaya taşır. Ve bir dişi Van kedisi 4 tane yavru doğurma kapasitesine sahiptir. Van kedileri görünüş ve yapı itibari ile yırtıcı hayvanları andırabilir. Ancak avcılık özelliği onları anımsatıyor. Çok keskin gözlere sahip olup, ev içerisinde böcek, kertenkele, fare gibi hayvanları avlayıp yer. Ancak ev içerisinde evcil olarak yetiştirilen diğer hayvanlara karşı zarar verici bir davranışı mevcut değildir. Suyu seven, yüzmeyi seven ve özellikle banyo ve temizlik zamanlarında sizleri yormadan uğraştırmadan güzellikle banyo yapan tek kedi türüdür. Ayrıca su ile araları iyi olduğundan çok da iyi bir yüzücüdürler. Yaz aylarında ve ılık bir suda yüzmeyi seven bir kedi türüdür.

Van kedisi aynı bir aslan misali kendi bulunduğu ortamlarda sınırları belirler ve o sınırlara kimsenin girmesine izin vermez. Kısaca hâkimiyet alanının işgal edilmesinden hiç hoşlanmazlar. Alanlarını ve özellikle sahiplerine olan düşkünlükleri ile ünlüdürler. Çok sever ve bir o kadar sahiplenirler. Ve istemedikleri kişilere karşı hırçınlaşırlar.

Van kedisi iletişim konusunda da gelişmiş bir kedidir. Hem kendi cinsiyle hem de insanlarla iletişim kurarken değişik sesler çıkarırlar. Her değişik ses her değişik istek demektir. Mesela ilgi istedikleri zaman çıkardıkları sesle acıktıkları zaman çıkardıkları ses aynı değildir. Sahiplerini gördüklerinde ya da başka bir şey karşısında mutlu olduklarında yüksek ses çıkarırlar. Ayrıca eğitilmeleri kolay olduğundan ortama adapte olmaları da kolaylaşır. Ve tuvalet için bile tuvaletin kapısının önüne gidip ihtiyaçlarını gidermeyi beklerler. Van kedisini çoğu zaman Ankara kedisi ile karıştırıyorlar. Ancak özellikler ve dış görünüş bakımından Ankara kedilerinden farklıdırlar. Göz renkleri olsun, tüylerinin beyazlığı ve uzunluğu olsun hep birer farklılıktır. Van kedileri uyuma ve dinlenme alanları olarak her zaman yüksek yerleri tercih ederler. Onlar için en mutlu olunan mekan orasıdır.

Benzer Yazılara Göz Attınız Mı ?
Sayfa başına git