Vajinismus Olup Olmadığını Nasıl Anlarım?

Vajinismus Olup Olmadığını Nasıl Anlarım?
2 Mart 2017 tarihinde eklendi, 358 kez okundu.

Vajinismus olup olmadığını nasıl anlarım ? Her kadının aklından mutlaka “ilk gece nasıl olacak?” sorusu geçer.  Yakın çevreden, evlenen insanlardan dinlenir. Sorulan sorular bellidir. ” İlk ilişkide acıyor mu?, kanıyor mu?, yanıyor mu?”. Çünkü daha önce ilişki yaşamamış bir kadının aklına cinsel ilişki deyince acı ve kan gelir. Bunun nedeni daha önceden çevreden duyulan hurafelerdir. Ne yazık ki ülkemizde cinsellik konuşulamayacak kadar özel bir konudur. Özellikle kadınsanız cinsellikten bahsetmeniz, evlenmeden ilişkiye girmeniz, bakireliğinizi kaybetmeniz büyük bir sorundur. Maalesef hala ülkemizin bazı kesimlerinde bakire olmadığı gerekçesiyle şiddet gören, aşağılanan hatta namus cinayetine kurban giden masum kadınlar vardır. Bakirelik yıkılması gereken bir tabudur.

Kızlık zarının evlenmeden kaybedilmesi, bunun düşüncesi bile bazı kadınlar için kâbustur. Tabi ki bunun için kadını suçlamak anlamsızdır. Çünkü kadını devamlı kısıtlarsanız, üzerinde baskı oluşturursanız, kadının yerini belli kalıplar içine sokarak kendiniz belirlemeye kalkarsanız, yaptığı çoğu şeyin günah olduğunu ve ona yakışmadığını söylerseniz kadın kendini önemsiz ve değersiz hisseder. Kendini tanıma zahmetine girmez. Cinsellik konusunda geri planda olduğuna inanır. Zaten ülkemizde de verilmesi gereken cinsel eğitim verilmez. Kulaktan dolma bilgilerle, üstünkörü yapılan araştırmalarla bilgi edinmeye çalışılır. Edinilen bilgiler de sağlıklı olmayınca ilk gece korkuyla beklenir. Kadının üzerinde bu kadar baskı olması nedeniyle kadın kendini rahat hissetmez, utanır, ayıp bir şey yaptığını düşünür, kendini sıkar ve %90 psikolojik nedenlere bağlı olarak vajinismus sorunu ortaya çıkar.

vajinismuz-olup-olmadigimi-ne-sekilde-anlarim

Vajinismus ilişki sırasında vajina girişinde bulunan kasların istem dışı kasılmasıyla cinsel ilişkinin ağrılı olması veya cinsel ilişkiye hiç girilememesidir. Bu durumun temelini çoğunlukla korku, aşırı stres ve kaygı oluşturur. Bazı kadınlar içinse durum daha farklıdır. Partnerini mutlu etmeyi bir görev olarak gören kadınlar vardır. “Ya yapamazsam, olur da mutlu edemezsem” düşüncesi kadının endişelenmesine neden olur. Vajinismusun diğer bir nedeni de geçirilen travmalardır. Bu travmalar tecavüz, taciz, şiddete maruz kalma, pornografi içerikli filmler ve resimlerden tiksinme gibi nedenlerden olur. Bunun yanında vajinismusun %10luk kısmını yapısal nedenler oluşturur. Vajinismusun psikolojik mi yoksa yapısal nedenlerden mi kaynaklandığı jinekolog muayenesi ile saptanmalı ve ona göre bir tedavi yöntemi izlenmelidir.

Vajinismus cinsel ilişki sırasında fark edilen bir durumdur. Kadın cinsel ilişkinin ağrılı geçeceğini, canının çok yanacağını, kızlık zarı bozulduğu zaman kanamanın aşırı olacağını hatta durmayacağını, kızlık zarının yırtılacağını düşünür. Ön sevişmede her şey yolunda giderken bilinçaltına itilen bu düşünceler nedeniyle strese girer, farkında olmadan partnerini iter, vücudunda titreme ve kasılmalar meydana gelir ve ilişki gerçekleşmez. İlk ilişki ağrılı ve sıkıntılı geçince bunun devamlı böyle olacağını, hiçbir zaman normal bir ilişki yaşayamayacağını düşünür.

Vajinismus kesinlikle utanılacak bir sorun değildir. Tedavisi mümkün olan bir durumdur. Tedavi süresince kadın kadar partnerinin de desteği önemlidir. Kadın gerekli psikoterapilerle, partnerinden aldığı destekle bu sorunun üstesinden gelecektir.

Vajinismus olup olmadığını nasıl anlarım ? Peki, bu konu hakkında siz ne düşünüyorsunuz ? Düşüncelerinizi konu altında yer alan yorum bölümünden bizlerle paylaşabilirsiniz.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git