Vajinamdan Neden Kötü Koku Geliyor ?

Vajinamdan Neden Kötü Koku Geliyor ?
23 Şubat 2017 tarihinde eklendi, 367 kez okundu.

Vajinamdan neden kötü koku geliyor ? Bayanlar için rahatsız edici ve öz güven kırıcı durumların başında gelen ve hemen hemen her kadının hayat döngüsünün bir bölümünde karşılaştığı bir sorundur vajinadan koku gelmesi. Vajina vücudun dışa açılan ve cinsel birleşimin odağı olan bir konumdadır. Dolayısıyla vajina bölgesinde yararlı ya da yararsız bir çok mikroorganizma bulunur. Yararlı mikroorganizmalar çeşitli uyarıcılara bağlı olarak salgı üreten hücrelerdir.

Vajinal akıntı dediğimiz bu salgı genellikle şeffaf denilebilecek kırık beyaz renkte, hafif yoğunlukta ve kokusuzdur. Bu salgının miktarı adet dönemine ya da gebelik dönemi gibi zamanlarda artış veya azalış olabilir. Dolayısıyla vajina bölgesinin sürekli nemli kalması ve temiz tutulmaması zararlı mikroorganizmaların sayısının artmasına sebep olacaktır. Sayısı artan zararlı mikroorganizmalar kötü kokuya sebep olacaktır.

vajinamdan-nicin-kotu-koku-geliyor

Bunun dışında grimsi, yeşilimtırak, hafif kahverengi, pembesi ya da sarımsı renkte olan ve bazı durumlarda içeriğinde kan da bulunduran, aynı zaman da kaşınma, yanma ve tahriş olmuş gibi hisler de uyandıran akıntılar normal olmayan akıntılardır ve patolojik, önemli rahatsızlıkların veya hastalıkların habercisidir. Bu akıntı aynı zaman da çevrenizdeki kişilerin dahi fark edebileceği kötü bir koku oluşumuna sebep olur. Eğer bu durum bulgular çevresinde değerlendirilip ciddi bir önlem alınmaz ise kısırlık, apse, iç organ yapışıklığı hatta kansere bile yol açabilir. Bu nedenle bu bulgulardan herhangi birini fark ettiğiniz anda uzman bir jineokoloğa başvurup durumu kontrol altına almalısınız. Bunun dışında bu gibi sorunlarla karşılaşmamak için her bayanın her sene vajinal kontrol muayenesinden geçmesi gerekmektedir. Bunun dışında bahsettiğimiz zararlı mikroorganizmaların hızla sayısının artması vajinal bölge de mantara sebep olur vajinada kötü koku ve kaşıntının yanında sarımsı ve peynir ya da yoğurt kesiği şeklinde akıntı oluşumuna sebep olur.

Vajinamdan neden kötü koku geliyor ? Peki, bu konu hakkında siz ne düşünüyorsunuz ? Düşüncelerinizi konu altında yer alan yorum bölümünden bizlerle paylaşabilirsiniz.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git