Vajinal Mantara İyi Gelen Kremler

Vajinal Mantara İyi Gelen Kremler
20 Temmuz 2017 tarihinde eklendi, 369 kez okundu.

Vajinal mantar rahatsızlığın tedavisinde kullanılan ilaçlarla ilgili olarak yazımızda bilgi verilmiş olup ilaçların bir doktor ile görüşülmeden kullanılmaması önerilir.

Travocort Krem

Travocort krem, reçeteli olarak kapalı kutuda satılan bir kremdir. Sorun bulunan cilt yüzeyine sürülmek suretiyle kullanılır. Ağır iltihabi mantar enfeksiyonlarında veya egzama ile birlikte görülen (el, ayak parmak araları, kasıklar, genital bölgeler) yüzeysel mantar rahatsızlıklarının başlangıcında ve ara tedavisinde kullanılır. Kremin mantar rahatsızlığını kısa sürede giderme özelliği vardır. Kremin pişik tedavisinde de kullanılması mümkün ise de içerdiği kortizon nedeni ile her pişik olayında kullanılmamalıdır.

Travocort krem, kortizon içeren ilaçlar sınıfında yer alır. Bu nedenle ilacın önerilen kullanım süresi ve dozunun aşılmaması önemlidir. Bu kremin, vajina bölgesinde kullanılması gerekiyorsa, vajina içine sürülmemesi gerekir.

Kremin içeriğinde bulunan İzokonazol nitrat maddesi, derideki yüzeysel mantar hastalıklarında endikedir. Ayrıca mikroplara karşı da etkilidir. Dermofitlere, mayalara ve maya benzeri mantarlara, küflere ve Erythrasma hastalığına neden olan etkenlerin ortadan kaldırılmasına kullanılır.

Kullanımı

Travocort kremin doktorun tavsiye ettiği şekilde ve sürede kullanılması gerekir. Kremin günde 2 kez problemli bölgeye ince tabaka şeklinde uygulanması gerekir. Vajina bölgesinde görülen rahatsızlıklarda kullanılmasında vajinanın iç yüzeyine kesinlikle sürülmemesi gerekir. Kremin kullanımı iyileşme başladıktan 2 hafta sonra bırakılmalıdır. Sonrasında tedaviye devam edilmesi gerekiyorsa bunun doktorun belirlediği kortizon içermeyen başka bir ilaç ile yapılması gerekir.

Çocuklarda Kullanımı

Kremin kullanılmasından kaynaklanan yan etkilerin çocuklarda görülme ihtimali daha yüksektir. Bu nedenle doktor tarafından gerekli görülmediği takdirde kullanılmamalıdır. İlacın zorunlu olarak kullanılması gerekiyor ise dikkatli olunmalı ve çocuğun durumu takip edilmelidir.

Hamilelikte Kullanımı

Travocort krem, hamilelik dönemlerinde gerekli olmadıkça kullanılmamalıdır. Kremin hamileliğin 3. ayından sonra ise kesinlikle kullanılması gerekir çünkü içerdiği kortizon maddesi ciddi zararlar verebilir.

Emziren Annelerde Kullanılması

Kremin içeriğinde bulunan maddeler nedeni ile emziren anneler tarafından kullanılması kesinlikle tavsiye edilmemektedir.

Travocort Krem Hakkında Bilinmesi Gerekenler

 • Bakteri kaynaklı enfeksiyon ile beraber görülen bir cilt hastalığınızın olması halinde ek tedavi uygulanması gereklidir.
 • Eğer krem yüzde kullanılacak ise göze temas ettirilmemelidir.
 •  Glokom ile ilgili bir şikayetiniz varsa konu ile ilgili olarak doktorunuza bilgi verilmelidir.
 • Rahatsızlığın el veya ayak parmaklarında olması halinde, kremin sürüldüğü bir gazlı bezin parmak aralarına yerleştirilmesi tavsiye edilir.
 • Kremin kullanılmasından soran iyileşme görülmesi halinde rahatsızlığın yeniden tekrar etmemesi için çamaşırların günlük olarak değiştirilmesi önerilir.
 • Havlu ve iç çamaşırınızın pamuklu kumaştan olması kaynar suyla yıkanması önemlidir.
 • Şahsi temizlik ve hijyen tedavi için önemlidir. Ayak mantar var ise yıkandıktan sonra, parmak aralarının kurulanması ve çorapların her gün değiştirilmesi gerekir.

Yan Etkileri

Travocort kremin yan etkilerinin görülmesi sıkça rastlanan bir durumdur. Bu nedenle ilaç, asla geniş yüzeylere uygulanmamalı ve tedavi süresi 4 haftayı geçmemelidir. İlacın bilinen yan etkileri ise şunlardır:

 • Deride incelme olması, kılcal damarlarda genişleme görülmesi, deri üzerinde şeritlerin oluşması, ciltte sivilceye benzer değişiklikler meydana gelmesi.
 • Kıl kökü iltihabı meydana gelmesi, deride aşırı kıllanma olması, ağız çevresinde iltihap oluşması, cilt üzerinde renk değişimi olması, deride döküntü, kaşıntı, yanma hissedilmesi, kızarıklık olması veya deride iltihaplı keseciklerin ortaya çıkması gibi semptomların görülmesi, tahriş, kuruluk, deride yumuşama ve isilik oluşması.

Gyno-Trosyd Vajinal Krem

Tiokonazol etken maddesini içerir. Etken maddesi sayesinde mantar rahatsızlıklarının hızlıca tedavi edilmesinde kullanılır. Bu kremin mutlaka doktor tarafından reçete edilmesi halinde kullanılması gerekmektedir.

Özellikleri

Gyno- trosyd krem, vajinada mantar oluşmasını engelleyen oldukça etkili bir ilaçtır. Vajina bölgesindeki mantar nedeniyle yaşanılan kaşıntı ve akıntıları gidermek için de kullanılır. Mantar rahatsızlığının tedavinde kullanılan bu krem etkisini vajinanın iç kısmında göstermektedir. İlacın düzenli olarak ve önerilen dozda kullanılması önemlidir. Tedaviden etkili bir sonuç alınması ve rahatsızlığın tekrar etmemesi için mutlaka mantarın tamamen yok olmasına kadar kullanılmalıdır.

Kullanımı

Merhem, yanında verilen aplikatörün doldurularak gece yatarken vajina içine uygulanması gerekir. Bu tek dozluk tedavide tam olarak iyileşme olmaması halinde ilacın bir hafta sonrasında yine belirtilen şekilde tekrarlanması gerekir.

Kullanım Şekli

Krem, vajina içine uygulanmalıdır. Bunun için yanında aplikatör verilmektedir.

 • Aplikatör, tüpün ağzına yerleştirilir ve tüp içindeki merhemin tamamı aplikatöre sıkılır. Bu işlemden sonra piston geriye doğru çıkacaktır.
 • En kolay kullanım yolu sırtüstü yatarken dizlerinizi yukarıya kaldırılarak uygulanmasıdır. Aplikatör, vajina içine ve mümkün olduğunca derine yerleştirilir. Piston itilerek aplikatör içinde bulunan merhemin vajinaya boşaltılması sağlanır. Kremin regl dönemlerinde kullanılmaması gerekmektedir.

Yan Etkileri

Kremin kullanılmasına bağlı olarak birtakım yan etkilerin görülmesi olasıdır. İlacın yan etkilerinin görülmesi halinde kremin kullanılması bırakmalı ve doktora bilgi verilmelidir. İlacın yan etkileri aşağıdaki gibidir:

 • Ani ve aşırı duyarlılık, yüz ve dudaklarda şişme, ağızda veya boğazda yutmayı veya nefes almayı güçleştirecek şekilde şişme
 • Ciltte döküntü veya yüzde kaşınma görülmesi, şişme veya kabarma ile görülen alerjik reaksiyon oluşması
 • Uyuşma hissi, karın ağrısı olması, ağrılı ve sık idrara çıkma şikayeti,
 • Genital ödem, kaşıntı, kanama, kuruluk olması
 •  Vajinal ağrı, acıma, şişme, kızarıklık, irritasyon, akıntı, yanma ve kaşıntı görülmesi
 • Vajina iltihabı ve vulva rahatsızlıklarının meydana gelmesi

Tavazol Krem

Travazol krem, eczanelerde satılmakta olup reçetesiz alınması mümkündür. Cilt tarafından hızlı bir şekilde emilen bir yapıya sahiptir. Krem mantar hastalıklarının tedavisinde kullanılan başlıca ilaçlardandır. Krem, mantar tedavisi dışında bakteriyel enfeksiyonlarda, alerjik durumlarda, egzama tedavisinde de kullanılmaktadır ve iltihapların iyileştirilmesinde de etkilidir. Krem, bebek ve yetişkinlerde meydana gelen pişikler için de en etkili kremdir. Uygulanmasından sonraki 1 saat içinde tamamen emilir ve cilt üzerindeki tedavisine başlar. Kremin günlük olarak kullanılması halinde 2 hafta içinde sonuç alınması mümkündür.

Etkileri

Çok etkili bir krem olan travazol, vajinal kaşıntının ve vajinal mantarın tedavisinde de oldukça iyi sonuçlar vermektedir. Genital bölgedeki pişiklerin, bakteriyel enfeksiyonların ya da mantarların tedavisi için bu bölgelerin nemsiz ve temiz olması önemlidir. Bu nedenle hastalıklı bölgeyi sabah ve akşamları su ile temizlemek ve kurulamak gerekir. İç çamaşırların da her gün değiştirilmesi, kaynatarak yıkanması hijyenik olmaları için gereklidir.

Kullanımı

Travazol krem, doktor tarafından aksi söylenmedikçe günde en fazla 2 kez kullanılmalıdır. Kremin daha fazla kullanılması veya doz aşımı tedavide faydadan çok zarar verebilmektedir. Ayrıca kremin en çok 14 gün kullanılması gerekir. Bu sürenin sonunda kremin kullanılması kesinlikle bırakmalıdır.

Travazol krem, çok az bir miktarda alınarak tedavi edilmesi gereken bölgeye iyice yedirilerek sürülür. Kremin deri tarafından mutlaka emilmesi sağlanmalıdır. Kremin vajina ve kasık bölgesine de bu şekilde uygulanması yeterli olup vajinanın iç bölgesine kesinlikle sürülmemesi gerekir.

Yan Etkileri

Tedavi sürecinde oldukça etkili olan kremin yan etkileri ile de sıklıkla karşılaşılmaktadır. Kremin olası yan etkileri; sürülen yerde şişkinlik olması, aşırı kaşıntı yaşanması, nefes almada güçlük çekilmesi, ciltte döküntüler görülmesi, boğaz ve dudaklarda şişme olmasıdır. Bu belirtilerin görülmesi halinde zaman geçirmeden bir sağlık kuruluşuna gidilmesi önemlidir.

Benzer Yazılara Göz Attınız Mı ?
Sayfa başına git