Vajinada Islaklık Neden Olur ?

Vajinada Islaklık Neden Olur ?
18 Şubat 2017 tarihinde eklendi, 1.926 kez okundu.

Bir kadının cinsel konularda en çok dikkatleri üzerine çeken nokta olarak vajinalarında meydana gelen ıslaklık olmaktadır. Bu durum ile her kadın ne kadar çok korkuyor olsa bile aslında pek korkmaları da gereken bir durum değil.

Çünkü asla bir sağlık sorunu olmayan ve daha çok hormonlardan kaynaklı olan bir durum olmasından dolayı kadınlar bu anlarda korkmak yerine sadece sebebini bilmeleri ile yeterli olacaktır. Eğer bu vajina ıslaklığı daha evlenmemiş ve bir kızın başına geliyor ise artık evlenme yaşına geldiğini ve kendi istemese bile hormonlarının bu istiyor olduğuna işaret etmektedir. Tabi ki bu durum sadece kızlarda da değil kadınlarda da meydana gelebilen bir durum olmaktadır.

Kadınlar da hatta kızlardan da daha çok görülen bir olay olmasının sebebi eşlerinin olması ya da daha önceden bir kere bile olsa bile bir erkeğin sıcaklığını tam anlamı ile hissetmiş olmasından kaynaklanmaktadır. Bir kadın da en az erkekler kadar cinsel ilişkiye ihtiyaç duyar. Her ne kadar eşleri olsa bile eğer bir kadın ortalama en az bir haftadır eşleri ile birlikte olmadı ise onların sıcaklıklarına bir kere alışmış olmasından dolayı artık sürekli onları isteyecek ve hormonları da bunu dış yüzeye rahim yollarında vajinalarında ıslanmalar olarak gösterecektir. Eğer bir kız daha önce bir erkek ile ister anal ister oral ister ise de farklı bir yol ile cinsel ilişkiye de girmiş ise illa tam cinsel ilişki olmasına bile gerek duymadan ihtiyaç duyacaktır. Çünkü bir kadın için erkeklerin sıcaklıklarını bir kere hissettiler ise o kızlık zarını gitmesine gerek bile olmadan sürekli o özledikleri kişi ile birlikte olmak istemelerinden dolayı östrojen hormonu kendini belli edecektir ve bundan dolayı ıslanmalar meydana gelecektir.

Enfeksiyonları önlemeye yardım etmek, vajinanızın kendini temizleme ve kendini savunma işlevlerinin bir parçası olduğu için ıslanma başlar – hayatınızın tamamında ıslanmaya devam ederseniz, bunu durdurmanın hiçbir yolu yoktur ve hiçbir sebep yoktur. Bedeninizin sağlıklı bir işlevini yerine getirmesini engellemenizin hiçbir sebebi yok.

Kesinlikle Normal Olabilir …

Evet, vajinanın kuru olması gerekmiyor. Islaklığınızın derecesine göre bu durum değişebilir. Aşağıda yer alan bilgilere de göz atın.

Bakteriyel vajinit

Vajinadaki iyi ve kötü bakterilerin dengesi bozulduğunda, bakteri vajinozu ortaya çıkar. Hafif bir vajinal enfeksiyondur. Eğer birden fazla seks partneriniz varsa veya yeni bir seks partneriniz varsa bu durumu yaşama ihtimaliniz yüksektir. En yaygın görülen durum ise ıslaklığın kokulu, grimsi, beyaz veya sarı renkte olmasıdır. Özellikle cinsel ilişki sonrasında “balık” gibi pis kötü koku olabilir. (Not: Bakteriyel vajinozlu kadınların yaklaşık yarısı herhangi bir belirti fark etmez!) Endişeleriniz varsa, eczaneye veya doktorunuza danışın; antibiyotikle kolayca tedavi edilebilir.

Pelvik Konjesyon Sendromu

Ayrıca vajinada fazla ıslanma pelvik tıkanıklık sendromuna bağlı olabilir. Bu, bölgedeki kan akışının çok yüksek olduğu ve ıslaklığa neden olduğu bir durumdur. Genellikle pelviste dolgunluk hissi ile ilişkilendirilir ve bacaklarda görülen gibi yumurtalıklarda gelişen varislerde belirir. Oldukça yaygındır ve hekimlerin bu konudan haberdar olmaması veya yanlışlıkla tanıdığı için yanlış tanı konur. Bu nedenle, cinsel ilişki sırasında veya seks sonrası pelvik ağrı yaşarsanız, bisiklet sürme veya binicilik gibi aktiviteler yaparken, ıslanma yaşıyorsanız doktorunuza danışabilirsiniz.

Vajinanın Fazla Islanması Neden Olur ?

  • Islanma, vajina dokularını korur. Bunu gözlerdeki gözyaşı, ağızdaki tükürük veya burundaki tıkanıklık gibi düşünebilirsiniz.
  • Vajinanızın temiz kalması yani kir, bakteri ve ölü hücreleri temizlemek için ıslanır.
  • Vajina ıslaklığı, mikroorganizmaları öldürmek için asidik bir pH’a sahiptir ve sağlıklı floranın gelişmesine yardımcı olur.
  • Rahat bir şekilde cinsel ilişkiye girebilmenizi sağlar.
  • Cinsel ilişki sırasında spermin yumurtaya ulaşmasına yardımcı olan servikal mukus üretir, böylece hamile kalabilirsiniz.
  • Adet döngüsünün neresinde olduğunuzu belirlemenize yardımcı olduğu için hormonal değişikliklerle, ıslanma değişiklikleri – örneğin rahim ağzı mukusu (gergin ve yumuşak yumurta beyazı gibi), menstruasyondan yaklaşık bir hafta önce ortaya çıkar ve yumurtladıktan sonra olma eğilimi gösterir. Menstrüasyona ulaşana kadar losyon gibi beyaz ve kalınlaşır.
  • Vajinal enfeksiyon gibi herhangi bir sorunla karşılaşırsanız ıslanmanız değişir – köpüklü, alışılmadık renklerde yeşil veya gri, olağandışı veya kötü koku, örneğin balık veya maya gibi olağandışı kokuları fark ederseniz veya tahrişe neden oluyorsa, o zaman bu bir enfeksiyon semptomları olabilir. Bu nedenle testler için doktorunuza başvurmanız gerektiğini bilirsiniz.

Cinsel İlişkide Fazla Islanmanın Nedenleri

Cinsel ilişki sırasında çok ıslanıyorum diyorsanız endişelenmenize hiç de gerek yok. İlişki sırasında ıslaklık, eğlenceli bir cinsel birliktelik için oldukça önemlidir. Cinsel ilişkiyi kolaylaştırmakla kalmaz, aynı zamanda kemer altı duyarlılığını artırır, zihinlerini karıştıran bir orgazm için şansınızı arttırır. Eğer normale göre çok fazla ıslanma yaşıyorsanız bunun birkaç nedeni olabilir.

Yakın zamanda doğum kontrol hapı kullanmaya başladıysanız veya kullanmayı bıraktıysanız veya yeni bir hap kullandıysanız, hormonal dalgalanmalar sebep olabilir. Islaklık dereceniz, menstrual döngününüzün farklı aşamaları tarafından da belirlenebilir. Birçok kadın ovülasyon sırasında daha fazla sıvı üretir. Ancak, büyük olasılıkla aşırı ıslanmış olduğunuz için o kadar heyecanlı oluyorsunuz ki bu durum kesinlikle utanacak bir şey değil. Bununla birlikte, cinsel birliktelik sırasında yeterince sürtünme hissetmiyorsanız, eşinize prezervatif giydirebilirsiniz.

Her ne kadar hem erkekler hem de kadınlar bu durumu doktora açmayı pek tercih etmeseler bile genel olarak doktora başvurulması esnasında da kısa süre içerisinde tedavi edilebilecek bir durum da olmaktadır.

Benzer Yazılara Göz Attınız Mı ?
Sayfa başına git