Vajinada İltihap Olunca Hamile Kalınır Mı ?

Vajinada İltihap Olunca Hamile Kalınır Mı ?
9 Ocak 2017 tarihinde eklendi, 2.087 kez okundu.

Vajinal iltihaplar, bayanların en çok şikayet ettiği konulardan biridir. Akıntı, kızarıklık, şişlik, yanma, kaşıntı gibi belirtiler ile kendini gösterir. Bunun haricinde ciddi ağrıları da beraberinde getiriyorsa kesinlikle doktora başvurmak gerekir. Çünkü vajinal iltihaplar ilerledikçe ciddi rahim hastalıkları ortaya çıkabilir.

Vajinal iltihaplanmaların birden çok çeşidi vardır. Bazıları gebeliğe engel değilken bazılarında ise gebelik hem anneye hem de bebeğe zarar verir. Vajinadaki iltihaplar kimi zaman mantar enfeksiyonu, kimi zaman ise bakteridir. Mantar enfeksiyonu, gebe kalmaya engel olmaz diye kesin bir tabir kullanamayız fakat gebelik olsa bile vajinal bölge iltihaplı olduğundan bebeğe ciddi zararlar verebilir. Vajinal iltihap, spermin yumurtaya ulaşmasını engellediğinden genelde vajinal iltihap bulunan bir bayan hamile kalamaz. Fakat çok ilerleme olmadıysa gebelik gerçekleşebilir. Vajinal iltihap, spermin yumurtaya ulaşacak ortamını bozmaktadır ve spermin canlı kalma sürecini olumsuz bir şekilde etkilemektedir. Vajinal iltihaptan partneriniz de etkilenebilir. Böyle durumda cinsel ilişkiden uzak kalmak ve tedaviden sonra gebe kalmayı denemeniz hem siz hem de partneriniz açısından en doğru karardır.

Vajinal İltihap Nedenleri

Cinsel ilişki haricinde hamilelik döneminde ve adet döneminde de çıkabilme ihtimali vardır. Vajinal iltihap hormonsal değişikliklerden de kaynaklanabilmektedir. Vajinal iltihabın yanında ağrı, yanma kaşıntı gibi de ek sorunlar varsa bu durumda mutlaka doktora görünmelisiniz. Vajinal iltihabın oluşmasında etkin rol oynayan bir etken daha bulunur. Bu da vajinal temizliğin yapılmamasıdır. Vajinal temizlik oldukça önemlidir. Sık sık yapılmalıdır. Vajinal duş, giyilen iç çamaşırın pamuklu olması ve vajinanın temiz kalması önemlidir. Genellikle gebeliğe engeldir. Çünkü vajinal bölgenizde iltihap varken spermler ilerleyemez. Böyle durumlarda cinsel ilişkiye ara vermelisiniz.

Benzer Yazılara Göz Attınız Mı ?
Sayfa başına git