Vajinada İç Dudak Sarkması Nedenleri

Vajinada İç Dudak Sarkması Nedenleri
15 Ağustos 2016 tarihinde eklendi, 3.918 kez okundu.

Güzellik kaygısı her çağda varlığını ve önemini koruyan özellikle kadınlar tarafından önemli olan beşeri duygudur. Bu duygu çağa, geleneklere, yaşa, ırka, ekonomik duruma bağlı olarak sürekli değişse de her kadın kendini güzel hissetmek ister. Bundan dolayı teknolojinin ve tıbbın ilerlemesiyle günümüz bayanlarını kendilerini ve bedenlerini çok iyi tanımakta ve bu nedenle özellikle vajina estetiği yoğunlaşarak artmaktadır. Çünkü günümüz kadınlarının çoğu çekinme, utanma, korkma gibi duygulara kapılsa da eşlerine hatta kendilerine bile ifade edemese de cinsel organının kimi zaman büyüklüğünden kimi zaman şeklinden ve en önemlisi de vajina iç dudaklarının sarkmasından ya da şekil bozukluğundan rahatsız olabiliyorlar.

Normal de bacakları kapalı olan bir bayan da vajina iç dudakları görülmez. İşte normal dışı olarak görülen vajina sarkmasında bacaklar kapalı olsa bile iç dudaklar görünür. Vajina iç dudaklarında sarkmalar, kalıtsal olabileceği gibi yaşın ilerlemesine de bağlı olarak tüm vücut gibi yer çekimine karşı koyamayabilir. Bunun dışında fazla esnek yapıya sahip olmayan vajina iç dudakları da ilk normal doğumdan sonra bile sarkabileceği gibi vajina iç dudakları esnek olsalar bile erken yaşta normalden fazla normal doğum yapan bayanlarda da görülebilir.

Vajina genişliği fazla olan bayanlarda bu durum normal olarak karşılanmakta ve genellikle genetik olarak katılmaktadır. Bunun yanında yine vajina genişliği büyük olan ve fazlaca spor yapan bayanlarda fazla sürtünmeden dolayı erken yaşta vajina iç dudaklarında sarkmalar görülebilir. Kronikleşen enfeksiyonlar, tekrar eden vajina bölgesinde sıklıkla görülen enfeksiyonlar, sigara kullanımı içki ve uyuşturucu tüketimi gibi durumlarda vajina iç dudaklarında sarkmalara neden olabilir.

Lazer uygulaması için bütçesi yada zamanı yetmeyen hanımlar jilet ve ağda gibi epilasyon yöntemlerini tercih etmektedir. Genital bölgedeki kılların temizliği oldukça önemlidir. Fakat bunun yapılış şekli de bir o kadar önemlidir. Vajinanın üst tarafı ağda yapılırken pek uğraştırmaz. Bulundurduğu yağ ve kas dokusundan dolayı aksine rahatlıkta sağlar. Fakat alt bölgelerin temizliği oldukça zor ve meşakkatlidir. Ağdadan dolayı deforme olabilir ve zamanla kararıp sarkabilir. Ayrıca bir diğer sarkma nedeni de bilinçsiz yapılan lazer uygulamasıdır. Lazer kelimesini duyduğumuz an tüylerden kalıcı olarak kurtuluş demek olduğunu düşünürüz. Ama bu durum öyle değildir. Aksine tüketiciyi cezbedici bir kelime olduğundan içeriği pek araştırılmamaktadır. Ipl ve Diod sistemli lazerler bulunmaktadır. Ipl lazerler uzun süreli pürüzsüzlüğü sağlar ama yine tüyler çıkmaya devam eder. Bu nedenle bu cihazlar sarkmalara neden olabilir. Kesin çözüm için Diod lazerleri tercih etmelisiniz.

Ayrıca bir diğer vajina iç dudak sarkıklığı nedeni de cinsel aktivasyonun süresi veyahut sıklığıdır. Uzun süreli cinsel birleşmelerin sonucunda kadında bu açıdan sarkmalar meydana gelebilmektedir Tüm bu nedenler doğrultusunda sağlığımıza ve yaşam düzeninize dikkat ederek bu sorunun zamanla atlatılmasını sağlayabilirsiniz. Kadın sağlığı her açıdan kusursuz olmalıdır. Bu nedenle sağlıklı yaşam düzeni şart.

Normal doğum sonrasında hemen hemen her kadında vajinal bölgenin genişlemesinden dolayı sarkmalar görülüyor. Eğer normal doğum yapılacaksa sarkma durumunu en aza indirmek için hamilelik sırasın da bol bol su içilmeli ve yürüyüş yapılmalıdır. Bunun dışında uzman doktor ile görüşülerek yapılan kontrollü egzersizlerinde faydası olacaktır. Bunlar doğumunuzu daha kolay yapmanıza da yardımcı olacaktır.

Yaşın ilerlemesine bağlı olarak her organ gibi vajina bölgesi de yer çekimine karşı koyamayarak sarkıyor. Bu durumu önlemek için ise tüm vücudumuza olduğu gibi vajina bölgesine de uygun ph değerine ve o bölgede kullanıma uygun krem kullanılabilir. Bunun dışında bol bol su içip yürümeye önem verilmelidir ve kontrollü bir şekilde Kegel ve Pelvik Saat denilen iki önemli egzersiz yapılmalıdır. Tüm bunlar dışında alanında uzman kişilerce nedenine, durumuna ve tam olarak sarkma bölgesine göre Pubis estetiği, Labioplasti gibi estetik operasyonlar da uygulanabiliyor.

Vajina Sarkması Nasıl Önlenir ?

Vajinada fazla miktarda sarkma olması genellikle spor yapmayan veya az spor yapan bayanlarda görülmektedir. Çünkü vajinada sarkma meydana gelmesi spor yapılarak engellenebilecek bir durumdur.

Özellikle normal doğumdan sonra meydana gelen vajina sarkmasını düzeltebilecek bir takım yöntemler de mevcuttur. Bu yöntemlerden ilki ve en sağlıklı olanı tabi ki de bir takım egzersizler ve spor yapmaktır. Spor yapmak cildi diri, canlı ve genç tutar. Bu yüzden vajina sarkmasını önlemek adına da özellikle bel, bacak ve kalça kısımlarına ağırlık verecek şekilde spor yapmak oldukça önemlidir.

Diğer bir yandan vajina sarkması cerrahi estetik ameliyatlar ile de mümkündür. Bu yöntemler de kesin sonuç gösterir. Eğer vajinada sarkma henüz çok fazla değil ise bunu basit egzersizler ile de önleyebilmeniz mümkündür. Kegel egzersizleri adı verilen egzersizler oldukça basittir ve etkili sonuçlar almanız mümkündür. Kegel egzersizleri oturur ve idrar yapar pozisyonda vajina kaslarının sıkılması ile yapılır. Kegel egzersizleri sanki idrarınızı tutuyor gibi oturur pozisyonda beklemeniz ile olmaktadır. Bu egzersizleri her gün düzenli olarak yapmanız halinde vajina da ki sarkıklıkları önleyebilirsiniz. Kegel egzersizlerini etkili bir sonuç almak için günde en az üç defa yapmanız gerekmektedir. Kegel egzersizleri vajinadaki kasların güçlenmesini ve sıkılaşmasını sağlar ve ayrıca idrarı tutma konusunda daha iyi olmanızı sağlar. Eğer vajina da sarkma oluşmuşsa bu yöntemler kullanılarak etkin bir şekilde üstesinden gelinebilir.

Benzer Yazılara Göz Attınız Mı ?
Sayfa başına git