Vajina Yanması Nasıl Geçer ?

Vajina Yanması Nasıl Geçer ?
23 Şubat 2017 tarihinde eklendi, 582 kez okundu.

Günlük hayatta vücudumuzda belirli yerler kaşınır, yanar ya da ağrı içinde kalır. Fakat bu ağrı, yanma ya da kaşıntı vajina bölgemizde olunca daha çok dikkat edilmesi gerektiğini düşünürüz.

Vajinadaki yanmalar genelde kendi kendine geçmektedir. Fakat bu yanmalar günlük hayatımızı da olumsuz etkilediğinden çözüm yolları ararız. Bu çözümlerden en önemli hijyendir. Kendi bakımınız bu durumda oldukça önemlidir. Kullandığınız kimyasal ürünler, ped, bez gibi ürünlere dikkat etmelisiniz. Örnek olarak, vajinal bölgeye kesinlikle parfüm sıkmayı bırakmalısınız.

Cinsel ilişki sırasında da bazı şeylere dikkat etmenizde fayda vardır. Mesela, vajinal bölgenizin kuru olması, cildinizi tahriş edeceğinden yanmaya sebep olabilmektedir. Cinsel ilişki öncesinde rahatlatıcı ve kayganlaştırıcı jel kullanabilirsiniz. Rahatlatıcı ve kayganlaştırıcı jel kullanmak penisin vajina içerisine girerken ve iler geri hareketler ile vajinanın sürtünmesini engelleyecektir. Bu sayede vajina da sürtünme be tahriş olmayacağından dolayı vajina da yanma hissi de olmayacaktır. Bu durumu jel kullanmadan önce sevişmeyi uzun tutarak ve ilişkiye girmeye acele etmeden de sağlayabilirsiniz. Ön sevişmeyi uzun tutmanız halinde vajina dan akıntı gelecektir ve kayganlaştırıcı jelin görevini devralacaktır.  Yine bu şekilde de vajinanın sürtünmesini engelleyerek vajina da yanma hissinin oluşmasını engelleyebilirsiniz.

Vajinal bölgenizi temiz tutmak böyle sorunlarla karşılaşmanızı önlemede yardımcı olabilir. Sık sık yıkamanız ve gün içinde giydiğiniz giysilerin dar ve sıkı olmamasına özen göstermelisiniz. Giydiğiniz iç çamaşırı da bu konuda oldukça önemlidir. Naylon iç çamaşırı yerine pamuklu iç çamaşırı tercih etmelisiniz.Eğer kokulu tuvalet kağıtları kullanıyorsanız kullanmayı bırakmalısınız. Çünkü bu yanma, o tür tuvalet kağıtlarına olan alerjinizin olduğuna da işaret olabilir. Vajinayı temizlerken kesinlikle sabun kullanmamalısınız. Sabundaki pH değeri vajina bölgenize uygun değildir. İç çamaşırınızı doğru seçmeniz de bu yanmanın geçmesine yardımcı olacaktır. Kullandığınız kremlere de dikkat etmeniz gerekir.

Vajinada yanma sorunu için bitkisel tedavi yöntemlerine bakacak olursak ;

Sarımsak

Sarımsak, hem yağı hem de kendi özü olarak kullanılabilmektedir. Sarımsak yağını doğrudan vajinal bölgeye sürmek bir çözümdür. Bir başkası ise sarımsağı ezip hamur kıvamına gelince de doğrudan vajinal bölgeye sürülmesidir.

Elma Sirkesi

Elma sirkesinin suyla karıştırabilirsiniz. Her gün suyla elma sirkesinin karışımını içmek de etki edebilir. Elma sirkesini banyo suyuna karıştırıp vücudunuza etki etmesini sağlayabilirsiniz.

Yoğurt

Bir diğer bitkisel çözüm, yoğurttur. Saf yoğurdu bir pamuk yardımıyla vajinal bölgeye direkt uygulayabilirsiniz. Bir ya da iki saat beklettikten sonra duru suyla yıkanmalıdır. Gün içinde yoğurt yemek de yardımcı olabilmektedir.

Hindistan Cevizi Yağı

Hindistan cevizi yağı da bir başka bitkisel çözüm olarak karşımıza çıkmaktadır. Hindistan cevizi yağını tarçın yağı ya da çay ağacı yağıyla eşit miktarda karıştırıp sürmeniz de etkili olacaktır.

Üzüm Çekirdeği

Üzüm çekirdeği ekstresi, mantar oluşumunun çoğalmasını önlemektedir. Bu konuda bitkisel bir tedavi sağlamaktadır. Borik asit de su ile karıştırılıp kullanılabilmektedir.

Bal

En çok bilinen bitkisel çözüm ise hakiki baldır. Hakiki balı direkt olarak vajinal bölgeye sürüp 1 – 2 saat bekletip duru suyla yıkanmalıdır.

Papatya Çayı

Demlenmiş papatya çayı da bir çözüm olarak bilinir. Demlenmiş papatya çayına pamuk yardımıyla vajinal bölgeye sürülebilir.

Fesleğen yaprakları, siyah ceviz, biberiye çayı, kekik çayı, altın mühür bitkisi gibi daha birçok bitkisel çözüm bulunmaktadır. Ancak bunları dikkatli olarak kullanmak gerekir. Alerjik reaksiyonlara dikkat edilmesi gerekir. Herhangi bir alerjik reaksiyonda derhal doktora başvurulması gerekir.

Vajinal Yanma Nedenleri Nelerdir ?

Vajinal yanmanın belirli nedenleri vardır, bunları sıralayacak olursak ;

 • Vajinanın kuru olması
 • Cinsel ilişki kaynaklı yaralanma
 • Sperm Alerjisi
 • Vajinismus
 • Maya, idrar yolu veya mantar enfeksiyonu
 • Rahim uru
 • Vilvodini
 • Bulaşıcı hastalıklar
 • Vajinal bakteriler
 • Menopoz
 • Kullanılan hijyenik ürünlere karşı alerjik reaksiyon, parfümler vb
 • Yüzme havuzu, sauna gibi yerlerden kapılan mikroplar veya denizden sonra bikini ile çok kalma
 • Pelvik organındaki bazı sorunlar
 • Vulvar bölgesi içinde yer alan hastalıklar, bu bölgedeki döküntüler veya bu bölgeye uygulanan cerrahi prosedürler
 • Vajinal duvarın istemsiz kas hareketleri
 • Rahim astar dokunun varlığı
 • Yumurtalık kistleri ve tümörler

Hemen doktor tarafından tedavi aşamasına geçilmesi gereken durumlar; vajina, rahim kanserleri, dış genital organların ciddi bir enfenksiyonu, abdovinal tramva. Doktorun vajina ağrısı için soracağı sorular şu şekilde olacaktır. Ne zamandır vaijanız yanıyor ve ağrılar var? Hep kullandığınız ilaçlar var mı? Anormal derecede bir kanamanız oldu mu? Başka belirtiler var mı? Yaralanma ve enfeksiyon zamanında tedavi edildiğinde içinde bulunan durumdan kurtulunur. Vajina da ağrı ve yanmayla birlikte şunlarda var ise; kanlı ve pembe renkte idrar, idrara çıkmada problemler , idrar yaparken yanma hissi, titreme, ateş, uyuşukluk, karıncalanma, cinsel ilişki esnasında ağrı, ciltte dökülmeler…Hemen en yakın hastaneye gitmeniz gerekir. Bir çok hastalığın habercisinin belirtileri bunlardır. Jineloga görünerek tedavinizi zaman geçmeden başlatmalısınız. Bizlerin en çok yaptığı yanlışlık bir kaç gün geçmezse giderim bu yanlışa kapılmayın ve hemen ilk müdahalenin yapılması için doktorunuza görünün. Sağlığınızı riske atmayın.

Benzer Yazılara Göz Attınız Mı ?
Sayfa başına git