Vajina Kuruluğu Nedenleri ve Tedavisi

Vajina Kuruluğu Nedenleri ve Tedavisi
19 Şubat 2017 tarihinde eklendi, 464 kez okundu.

Kadınlar arasında sağlık konusu için son yıllar içerisinde hem oldukça acı veren ve hem de nerede ise üç kadından en az birinde olacak şekilde görülen problemlerden biri olarak vajina da meydana gelen kuruluklar gelmektedir.

Vajina Kuruluğu Nedenleri Nelerdir ?

  • Yeterince uyarılmamak
  • Menopoz
  • Özel günler
  • Bazı ilaçlar
  • Doğum – Emzirme
  • Ağır egzersiz
  • Alkol ve sigara
  • Vajinal duş
  • Stres ve kaygı
  • Kimyasallar

Bu durum kadınların genel yapısı incelenecek olduğu zaman menopoz dönemlerine girmek üzere ve yeni girmiş olan kadınlarda meydana gelir. Genel olarak kadınlar arasında neden olduğu merak ediliyor olsa bile daha çok artık belirli bir yaş erginliğine girmiş ve artık hormon hızı normal zamanlara göre düşmüş olan bayanlarda meydana gelir. Kadınların bu anlarda daha çok östrojen hormonunu da eskisi kadar hızlı ve nerede ise yok denecek kadar az salgılamasından dolayı meydana gelen vajina bölgesinde olan kuruluk kadınlarda şiddetli ağrılara neden olmaktadır.

Bu durum tabi ki de sadece menopoz dönemlerinde yer alan kadınlarda da değil bir diğer yandan da dikkatleri üzerine çeken nokta olarak hamile ve yeni doğum yapmış emziren kadınlarda da gözlenir. Bu kadınlarda da normale oran ile östrojen hormonu en aza indirgenecek kadar az salgılanmasından dolayı vajinada meydana gelen kuruluk gözlenmekte ve bir de kaşıntı ve şiddetli olan ağırlar ile de karşı karşıya gelinmektedir. Vajina bölgesinin nemini kayıp etmesinden dolayı olan bu kuruluk ile vajinanın hem ince hem saydam hem de elastik yapısını kayıp etmesi meydana gelmektedir. Bu kadar esnek olan yapısını kayıp eden vajina kadınlarda kuruluk oluşturur iken bir yandan ameliyat ile yumurtalıkları alınmış olan kadınlarda da bu durum her an meydana gelebilir. Sadece bu kadarı ile de değil bir diğer yandan sebeplerinin başlıca olanı olarak da miyomların tedavisi ve anti östrojen olarak kullanılan ilaçlar da yan etki oluşturmakta ve her an vajina kuruluklarına neden olmaktadır.

Her ne kadar doktor tavsiyesi olan ilaçlar kullanıyor iseniz de bazı antiseptik olan ilaçlar sizlerin direk vajinasına etki eden bir durum olabilir. Eğer sizler bu ilaçları kullanmaya başladıktan sonra vajina kısımlarında yanma ya da şiddetli ağrının yanında kaşınmalarda meydana geliyor ise tedbir olarak en kısa zamanda doktora görünmeyi tercih edebilirsiniz. Sizlere vajina kuruluğuna neden olan bu ilacı en kısa sürede bırakarak da kurtulabilirsiniz. Her ne kadar bunları denedikten sonra bile hala bu durumlar devam ediyor ise en mantıklı olan adımları atarak sizler de bir doktora başvurabilir ve asıl nedeni öğrenilerek size uygun bir krem ve hap yardımı ile tedavi de olabilirsiniz.

Vajina Kuruluğu Tedavisi

Vajina kuruluğu eğer vajinal enfeksiyon nedeniyle yaşnıyor ise uygun antibiotik ve fitil tedavileri ile çözüm sağlanmaktadır. Kandaki süt hormununun yüksek olması nedeniyle vajinal kuruluk yaşanmaktadır. Bu durumda hastaya süt hormonunu düşüren bazı ilaçlar verilebilir. Eğer hasta emzirme dönemi içerisinde ise bu ilaçlar verilmez ve yerine farklı ilaçlar verilir. Östrojen tedavisi ile birlikte vajina kuruluğuna karşı etkili çözüm sağlanır.

Ayrıca günümüzde vajinal kuruluk şikayeti olan kadınlara, rahatlıkla kullanabilecekleri vajen kayganlığını arttırıcı özelliği bulunan çeşitli krem ve jeller önerilmektedir. Cinsel ilişki öncesi kullanılması durumunda bölgedeki ıslaklığı arttıracaktır.

Kadınların en büyük problemleri olarak yer alan vajina kuruluğu için hem sizlere oldukça iyi gelecek ve asla acı çekmeden kurtulmanıza etki eden bitkilerin baş kısımlarında ise her an kuş otu çayı gelmektedir. Her ne kadar pek bilinen bir çay olmasa bile sizler aktardan aldıktan sonra ortama on gün boyunca günde bunu iki kere düzenli olarak kullandıktan sonra kendiniz de göreceksiniz ki sizlerin vajina bölgesinde olan yanma ve şiddetli ağrıların yanı sıra olan kaşıntılar da bir hayli azalacaktır. Böyle etkilerin yanı sıra bir dikkatleri üzerine çekmek için yer alan bitkiler arasında ise papatya çayı ve hidrastis, aynı safa ve kekik gelmektedir. Sizler bu tüm otları bir küvet içerisinde karıştırarak içerisinde ortalama yarım saat kadar kalabilir iseniz kısa süre içerisinde bunu haftada iki kere yapmayı dener iseniz de oldukça hızlı bir şekilde sonuç alacak olduğunuzu da bilmeniz gerekir.

Benzer Yazılara Göz Attınız Mı ?
Sayfa başına git