Vajina Bakımı ve Temizliği Nasıl Yapılır ?

Vajina Bakımı ve Temizliği Nasıl Yapılır ?
25 Şubat 2017 tarihinde eklendi, 601 kez okundu.

Sağlıklı bir vajina, orayı oluşturan birçok mikroorganizma içerir. Vajinal hastalıklardan korunmak için hijyenik kurallara dikkat edilmelidir. Öncelikli olarak tuvalet sonrası temizlik mutlaka önden arkaya doğru yapılmalıdır. Temizliği anüsten vajinaya doğru yaptığınızda dışkıdaki kalınbağırsak bakterileri vajinaya ve buradan da idrar borusu yoluyla mesaneye bulaşabilir. Temizlik yapıldıktan sonra genital bölge mutlaka kurulanmalıdır. Mantar ve diğer bakterilerin nemli ve sıcak bölgelerde daha kolay yayılması nedeniyle genital bölgenin kuru kalması önemlidir.

İç çamaşırınızı günlük değiştirmek, naylon yerine pamuklu iç çamaşırı tercih etmek, dar pantolon, çorap ve iç çamaşırı kullanmamakla bunu sağlayabilirsiniz. Kokusuz ve renksiz tuvalet kağıdı kullanmalısınız. Vajinal duş, sabun, pudra ve sprey kullanımından kaçılmalı.

Vajina İç Temizliği Nasıl Yapılır?

Vajina temizliğine dair çok hassas uygulamaların olması, bir takım ped reklamlarında sürekli vajinada meydana gelen kötü kokuyu hapsetme çabaları aslında sadece vajinaya sürekli kokan bir yaratıkmış algısı oluşturmaktan başka bir işe yaramıyor. Peki, vajina içi temizliği nasıl yapılmalıdır? Aslında bu çok basit bir cevabı olan sorudur. Şöyle ki esasında vajina içinde bulunan laktobasiller vajina içinde asidik bir ortam yaratarak bakterilerin yaşamasına imkan vermeyecek koşullar oluşturmaktadırlar. Yani vajina içini kendi haleni bırakmak bile temizliğini sağlamak demektir.

Gwneth Paltrowe’a göre vajinayı buharla temizlemek etkili ve hijyenik bir yöntem ancak bu ne kadar doğrudur tartışılır. Şöyle ki zaten kendinden korumalı olan vajina içeresindeki laktobasiller gerekli temizliği yapmakta ve müdahaleye gerek bırakmamaktadır. Yani buhar uygulayarak vajina için çok önemli olan bu laktobasillere zarar verme riski yüksektir bu da vajinayı savunmasız bırakmak anlamına gelir ki hiç de tercih edilen bir durum değildir.

Yani özetle vajina içi temizliği yapmayı kafamızdan atmakta büyük yarar olacaktır. Öyle ki içiniz rahat etmedi ve illa da ben vajina içini temizlemek istiyorum derseniz bu titiz yanınızı bir jinekolog ile paylaşmakta fayda vardır. Öte yandan bizim size önerimiz laktobasilleri kendi haline bırakmanız ve onlara vajina içi temizlikte her şeyden daha çok güvenmenizdir. Temizlik konusunda son olarak söyleyebileceğimiz ise vajinanın vulva denilen kısmının temizliğine özen göstermenizdir. Vulva denilen kısım vajinanın dış kısmıdır ve burada da yine çok çaba harcamadan su ile temizliğinizi yapmanız yeterli olacaktır. Dikkat edilmesi gereken husus hem vajina içi için hem de vulva için kimyasallardan mümkün olduğunca uzak durmaktır. Zaten anti bakteriyel özelliğe sahip ve kendini koruyacak şekilde yaratılmış vajina için en doğru olan özel yapısını bozmadan bol su ile temizlenmesidir. Sabun tercihi olursa duş esnasında doğal sabun tercih edilmeli ve hafif dokunuşlarla temizlik gerçekleştirilmelidir.

Adet Döneminde Vajina Temizliği Nasıl Yapılır ?

Adet kanaması sırasında da vajina bakımı önemlidir. Kullanılan pedler kokusuz ve renksiz olmalı. Pedleri sık değiştirmeli. Kullanılmamış pedler poşetlerinde veya temiz bir yerde kapalı tutulmalıdır. Açıkta duran ve kirli ellerinizle ellenen pedler mikrop taşıyarak enfeksiyonlara neden olabilir. Bunların dışında vulva dediğimiz kısım vajinanın dış kısmıdır ve bu bölgenin uygun şekilde temizlenmesi gerekmektedir.

Adet dönemi boyunca olabildiğince duş almanız vajinal bölgenizin temiz kalmasını sağlayacaktır. Vajina bakımında çok fazla kimyasal kullanımından kaçmanız vajinanın yapısını bozmanızı engelleyecek ve kendi kendine temizlenmesini sağlayacaktır. Vulva bölgesini suyla yıkamanızda yeterli olacaktır. Böylece tahriş, kızarıklık, vajinal bölgede yanma gibi şikayetlerinizin de önüne geçmiş olacaksınız.

Pedler dışarıdan gelen havayı da kesmesinden dolayı sık sık değiştirilmesi gerekir. Her değişimden sonra ise vajinal bölge bol su ile yıkanmalıdır. Adet döneminde temizliğin ilk aşaması duş almaktır. Duş alırken de bazı şeylere dikkat edilmesi gerekir. Örnek olarak, başkalarının kullanmadığı bir tabureyle duş alınmalıdır. Bir tabure yoksa ayakta duş alınması daha yararlı olacaktır. Sık sık duş alınması mümkün değilse genital bölgenin sürekli temizlenmesi gerekir. Ped yerine eğer bez kullanılıyorsa daha dikkatli olunmalıdır. Bezler cildin hava almasını önlediği için daha sık değiştirilmesi gerekir. Çünkü hava almadığında koku yapma olasılığı olmaktadır. Bezin temizliği de çok fazla önemlidir. İyice yıkanıp sıcak ısıda ütülenmesi gerekir. Bir başka dikkat edilmesi gereken husus ise tampon kullanımıdır. Adet döneminde kullanılan tamponlarda çok dikkatli olunmalıdır. Tampon, farklı reaksiyonları da beraberinde getirebilir. Ateş, kusma gibi belirtileri gözlemlediğiniz taktirde derhal doktorunuza başvurmalısınız.

Benzer Yazılara Göz Attınız Mı ?
Sayfa başına git