Vadeli Hesap Banka Önerileri

Vadeli Hesap Banka Önerileri
1 Ağustos 2017 tarihinde eklendi, 242 kez okundu.

Vadeli hesap banka önerileri nelerdir ? Vadeli hesap, günümüzde bir hayli tercih edilen ve yatırım konusunda da ilk akla gelebilecek olan bir fikirdir. Yatırım hesabı açmak için en avantajlı olan vadeli hesap fikri olacaktır. Hem faiz oranları ile kar elde edebilir hem de mevcut paranız değer kaybetmez. Vadeli hesabın tanımını yapacak olur isek genel anlamı ile belirli bir süre için bankaya yatırılan ve bu süre zarfında parayı çekmemenizi isteyen bir hesap türüdür. Bu hesap ile yatırım yapma olanağınız bulunmaktadır. Bu yatırımın yanı sıra bir de kazanç sağlayabilirsiniz.

Vadeli hesap avantajları ve dezavantajları

Vadeli hesabın bazı özellikleri tercih edilme oranını da arttırmaktadır. Öncelikle vadeli hesap, faiz oranlarının yüksek olduğu bir hesap özelliği taşımaktadır. Faiz oranlarının yüksek olması ile bir hayli kar elde edebilirsiniz.
Vadeli hesabın bazı özellikleri de olumsuz olabilmektedir. Mesela hesap işletim ücreti konusu.. Hesap işletim ücreti çoğu bankanın aldığı ve bu konuyu da bir hayli abarttığı konudur. Bazı bankalar çok az bir miktarda hesap işletim ücreti alır iken bazı bankalar ise uçuk ücretler alabilmektedir. Vadesinden önce çektiğiniz paranızın faiz oranı bir hayli düşecektir. Bunun yanı sıra elde ettiğiniz kar da kaybolacaktır.

Vadeli hesap açmak için bazı banka önerileri

Vadeli hesap açtırabileceğiniz bazı bankalar bulunabilir. Bu durumda ilk dikkat etmeniz gereken nokta ise hesap işletim ücretleridir. Hesap işletim ücreti ilk soracağınız nokta olmalıdır. Bankada öğrendiğiniz ücret eğer yüksek bir hesap işletim ücreti ise bankadan vazgeçmeniz en doğru karar olacaktır. Bazı bankalar hesap işletim ücreti almaz ve bunun yanı sıra faiz oranları da bir hayli yüksek olabilir. Bu konu da daha çok ön planda olan internet üzerinden açılan banka şubeleridir. Bu şubeler genelde e – mevduat hesabı olarak karşımıza çıkmaktadır. E – mevduat hesabı genel olarak tanımlandığında faiz oranı yüksek ve hesap işletim ücreti almayan internet üzerinden açılan hesaplar olarak adlandırılabilir. Yine de bazı bankalar hesap işletim ücreti adı altında olmasa da farklı adlar altında bu ücreti alabilmektedir. Bazı bankalar vadeli hesap anlamında bir hayli avantajlıdır. Bu bankaları sıralamak gerekir ise ;

  • TEB – Marifetli Hesap
  • HSBC – Vadeli mevduat
  • En para – Vadeli mevduat
  • Anadolu Bank – Vadeli mevduat
  • ING Bank – Turuncu Hesap

Bu ve bunun gibi bankalar bir hayli avantajlı olan bankalardır. Gerek faiz oranları gerek ise kar elde edebilme avantajı ile bir hayli olumlu özellikler taşımaktadır.

Sonuç

Sonuç olarak bakıldığında vadeli hesap açar iken bazı noktalara da dikkat etmeniz gerekir. Bu noktaların en başında ise açmak istediğiniz bankayı iyi seçmelisiniz. Bu seçimi yapar iken iyi bir araştırma yapmanız da size fayda sağlayacaktır. Bir de vadeli hesap açar iken bazı noktaları yetkili kişilere söylemeniz gerekir. Mesela ilk defa vadeli hesap açıyor iseniz bu durumda bankanın avantajları hakkında bilgi almanız doğru olacaktır. Bir de ne zaman isterseniz parayı çekmek istiyorsanız bu durumu da banka yetkilisine bildirmeniz gerekir. Bu durumu bildirmeniz kazancınızdan kayıp sağlamamanız açısından da önemli olacaktır.

Banka yetkililerine verdiğiniz bilgilerin doğru olmasına da dikkat etmelisiniz. Bu konu bir hayli önemlidir. Doğru bilgiler vermeniz sizin için bir hayli önemlidir. Banka yetkililerine vereceğiniz bilgiler arasında vadeli hesabınızın nasıl işleyeceği konusunu da belirtmelisiniz. Bu konuda istediğiniz zaman para yatırıp çekme olanağınız da olabilir.

Yani genel olarak bakıldığında bankada birikim yapmak ve bu birikim üzerinden de kazanç sağlamak istiyor iseniz bu durumda vadeli hesap açmayı düşünebilirsiniz. Vadeli hesap açmak için tüm bankalara başvuru yapabilirsiniz. Bazı bankalarda daha çok avantaj bulunmak ile beraber bazı bankalar ise daha çok hesap işletim ücretine yoğunlaşmıştır. Bu konu birey için olumsuz olan bir konudur. O yüzden önce araştırıp daha sonra hesap açmak doğru bir davranış olacaktır.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git