Üzüm Çekirdeği Yağı Faydaları Nelerdir ?

Üzüm Çekirdeği Yağı Faydaları Nelerdir ?
13 Ağustos 2017 tarihinde eklendi, 348 kez okundu.

Üzüm yağı, Vitis vinifera adı verilen üzüm çeşidinden elde edilmektedir. Bu tür üzümlerin tohumlarının ezilmesi ile oluşan tamamen doğal ve bitkisel bir yağ türüdür. Bu yağın genel olarak salata ve yemeklerde kullanıldığı bilinmektedir. Aynı zamanda salata çeşitli sosların hazırlanmasında, pişirme ve kızartma sırasında da kullanılabilir. Haricen kullanımda da şifa kaynağı olan bu bitkisel yağ, masaj yoluyla dış deriye uygulandığında çok etkili sonuçlar göstermektedir.

Üzüm çekirdeği yağı, kullanımının yaygınlaşması ile birlikte çoğu insan tarafından tercih edilen hafif, tatlı ve ince aromaya sahip bitkisel bir üründür. Genellikle rengi açık olur ancak bazen de sarı ya da yeşil bir görünüm sergileyebilmektedir. Öncelikle İtalya’da üretilmeye başlayan üzüm çekirdeği yağı, cilde kolayca nüfuz edebilme özelliği sayesinde birçok ülkede kullanılmaya başlamıştır. Diğer üretici ülkeler arasında en fazla kullanım İspanya, Fransa ve Arjantin’e aittir.

Üzüm Çekirdeği Yağının Cilde Faydaları

Üzüm çekirdeği yağı, son zamanlarda çok büyük ilgi görmüş; kullanım alanı artmıştır. Günümüzde de artık bu bitkisel yağ çok sayıda güzellik merkezi ve cilt bakım ürünlerinde kullanılmaktadır. Tek başına kullanıldığında çok etkili olan bu yağ, diğer bitkisel ürünlerle karıştırıldığında da mucizevi etkiler sağlamaktadır. İçerdiği besin maddeleri bakımından oldukça zengin olduğu için çeşitli kullanım alanlarına sahiptir ve genellikle cilt sorunları yaşayanların ilgi odağı olmuştur. Çok kullanılmasının başka sebepleri de diğer doğal yağlardan daha ucuz ve daha etkili olmasıdır diyebiliriz.

Üzüm Çekirdeği Yağı Nasıl Elde Edilir ?

1 litre üzüm çekirdeği yağı elde etmek için 50 kg üzüm çekirdeği yani 500 taze üzüm gerekmektedir. Ancak bu yağı elde etme işlemi oldukça zahmetlidir ve teknoloji gerektirmektedir. Başta Linoleik ve Oleik asit gibi doymamış yağ asitlerince zengin olan bu bitkisel yağın bileşimindeki doymuş yağ asitleri % 15’i aşar. Yani orana baktığımızda yüksek oranda doymamışlık özelliği mevcuttur diyebiliriz.

Üzüm Çekirdeği Yağının İçeriği

Üzüm çekirdeği yağının içeriğinde büyük oranda (%72) Linoleik asit bulunmaktadır. Bunun yanı sıra Oleik asit (%16), Palmitik asit (%7), Heksadekanoik asit (% 7), Stearik asit (% 4) gibi içeriklerin yanında az miktarda da Alfa-linolenik asit ve Palmitoleik Asit içermektedir. Bu bitkisel yağ, E vitamini de içermektedir ve bu vitaminin oranı aspir yağı, pamuk yağı veya pirinç kepeği yağından çok daha fazladır.

Üzüm Çekirdeği Yağının Fiyatı

İnternette yer alan alışveriş sitelerine baktığımızda fiyatı 10-75 TL arasında değişmektedir.

Üzüm Çekirdeği Yağı Faydaları

Üzüm çekirdeği yağı kandaki antioksidan seviyesini yükseltmektedir. Antioksidanlar doğal ilaçlar olarak görüldüğü için radyasyon ve toksinlere maruz kalan vücudu olası hasarlardan korumaktadır. Bu sayede sağlıklı hücrelerin zarar görmesini engelleyerek kalp hastalığı, kanser ve erken yaşlanma gibi istenmeyen durumları önlemektedir.

Pankreatit ile alakalı olarak ortaya çıkan karın ağrısı ve acısını azaltmak için etkili olduğu gözlemlenmiştir. Bunların yanı sıra üzüm çekirdeği yağı vücutta meydana gelen kesikler ve sıyrıkların tedavisi, güneş yanığıyla olumsuz etkilerinin giderilmesi gibi durumlarda da bir hayli kullanılmaktadır.

Yapılan araştırmalar, üzüm çekirdeği yağının ağız yoluyla tüketiminin diyabetle ilgili rahatsızlıkları azalttığını göstermiştir. Bununla birlikte linoleik asit ve üzüm çekirdeği yağının birlikte kullanımı ve bu karışımın düzenli tüketimi, diyabetle bağlantılı görme bozukluklarına da iyi gelmektedir.

Üzüm çekirdeği yağı, kılcal damarlardaki bütünlüğün sağlanmasına yardımcı olan birçok maddeyi içerdiğinden düzenli tüketimi sayesinde varisin neden olduğu hasarlı kılcal damarlardaki dolaşım sorunlarını da düzenlemektedir ve iyileştirmektedir.

Yapılan araştırmalar, üzüm çekirdeği yağının hasarlı kan damarlarına iyi geldiğini ortaya çıkarmıştır ve yüksek kan basıncı bu sayede kontrol altına alınabilmektedir. Aynı zamanda yüksek kolesterole (kötü kolesterol) de iyi gelmekte, bu zararlı kolesterol türünün yükselmesine engel olmaktadır. Bu sayede vücut sağlığının iyileşmesine kardiyo yönünden katkıda bulunmaktadır.

Önemli miktarda E vitamin barındıran üzüm çekirdeği yağı, günlük olarak tüketilmesi gereken E vitaminin yüzde %19’unu karşıladığı için düzenli şekilde tüketilmelidir. Bu açıdan zeytinyağının yaklaşık iki katı E vitamini barındıran bu mucizevi yağ, vücuttaki hücre hasarlarını önlemeye yardımcı olmakta ve bağışıklık sistemini güçlendiren bir antioksidan görevi görmektedir.

Üzüm çekirdeği yağı, Alzheimer hastalığının ilerlemesini geciktirme özelliği ile bilinmektedir. Aynı zamanda bu bitkisel yağ, beyin plaklarında oluşan ve Alzheimer hastalığı ile alakası bulunan intihabı azaltmaktadır.

Üzüm çekirdeği yağının düzenli tüketimi kanseri önlemek için oldukça etkili bir yöntemdir. Kanserden sorumlu olan hasarlı hücreleri devre dışı bıraktığı düşünülmekte ve bu husus üzerine çalışmalar yapılmaktadır. Yapılan başka bir araştırmaya göre, bu yağ karaciğer kanseri ve kemoterapinin neden olduğu olumsuz etkileri önlemeye yardımcı olmaktadır.

Üzüm çekirdeği yağı, güzelliğe olan katkılarıyla da öne çıkmaktadır. Güneş, rüzgâr ve kirlilik gibi çevresel faktörler cilt üzerinde olumsuz etkilere neden olabilmekte; bu durum da yaşlanma belirtilerini artırmakta ve cildin rengini bir hayli bozmaktadır. Üzüm çekirdeği yağında bulunan E vitamini ise bu hasarlara karşı savaşan güçlü bir süper kahramandır. Cilde masaj yolu ile doğrudan uygulandığında da aynı faydalar görülmektedir.

Yapılan araştırmalar, üzüm çekirdeği yağının içerdiği çeşitli maddeler sayesinde yumurtalık kistleri, miyom gibi iyi huylu tümör oluşumunun gelişimini önlediğini göstermektedir.

Üzüm çekirdeği yağı, çinko, bakır, selenyum, E vitamini ve prosiyanidinlerin gibi maddeler açısından zengin olması sayesinde bağışıklık sistemini güçlendirmektedir. Her gün düzenli olarak günde 25 gram üzüm çekirdeği yağı tüketmek bulaşıcı etkenlere karşı vücudun direncini artırmaktadır.

Gözlerdeki kan damarlarının daha iyi çalışmasına yardımcı olan ve gözün görme yetisini arttıran bu yağ, özellikle dolaşım problemleri ve yaşlanma nedeniyle oluşan görme sorunlarına da iyi gelmektedir.

Üzüm çekirdeği yağı saç derisindeki yapıyı dengelemek ve kuru saçları nemlendirmek için etkili bir tedavi yöntemi olarak kullanılmaktadır. Uygulanması da oldukça kolaydır. Bir kâse sıcak suyu ve 4-5 damla üzüm çekirdeği yağı karışımı etkili olacaktır. Saçınızı şampuan ile yıkadıktan sonra bu karışımı masaj yaparak saç derisine ve saçlara uygulayınız. 15 dakika beklemeniz yeterli olacaktır. Böylece saçlarınız güçlenecek, kırılma riski azalacak, dolaşımı artacak ve saç derisindeki kepek de kolayca ortadan kalkacaktır.

Üzüm çekirdeği yağı, hücreleri güçlendiren ve cildin sağlığını artıran linoleik asit içermektedir. Yüzünüze uygulayacağını düzenli kullanım ile akne ve sivilce gibi cilt problemleri yok olacaktır. Antioksidan özelliği sayesinde gözeneklerin tıkanmasını önleyen bu yağ, akne oluşumunu da engelleyecektir.

Benzer Yazılara Göz Attınız Mı ?
Sayfa başına git