Uyuz İçin Hangi Doktora Gidilir ?

Uyuz İçin Hangi Doktora Gidilir ?
15 Haziran 2017 tarihinde eklendi, 195 kez okundu.

Uyuz için hangi doktora gidilir ? Uyuza hangi poliklinik bakar ? Uyuz için hangi bölüme gidilir ?

Uyuz İçin Hangi Doktora Gitmeliyim ?

Uyuz nedir, nedenleri, belirtileri ve tedavisi ile ilgili bilgileri aynı zamanda uyuza hangi bölüm bakar sorusunun cevabını bu konumuzda öğrenebilirsiniz.

Uyuz Nedir ?

Uyuz, bir tür deri hastalığıdır. Deri altına yerleşen parazitler yüzünden kaşıntıya sebep olur. İnsanlık 2.500 yıldır bu hastalıkla baş etmeye çalışıyor. Kaşıntıya sebep olan böceğin adı ” SarcoptesScabieiVonHominis” tir. Ancak bu parazit gözle görülemeyecek kadar küçüktür. Mikroskop ya da büyüteç yardımıyla görülebilir. Bu hastalık kişiden kişiye rahatlıkla geçebilir. Uyuz hastalığı ellerde, koltuk altlarında, parmak aralarında, ayak altlarında yara ve kaşıntıya sebep olur. Hastanın derisinin altına yerleşip, buralarda tüneller halinde ilerleyerek delikler açmaya başlar. 15 gün gibi kısa bir sürede vücudun çoğu yerine yerleşir. yerleştiği yerlere yumurtalarını bırakarak çoğalır. Bu da deride kabarmalara, kıl köklerinde iltihaplara sebep olur. Çocuklarda görülme olasılığı daha fazladır.

Uyuz Hastalığının Nedenleri Nelerdir ?

Halk arasında uyuz hastalığının oluşma sebebi, pisliktir. Aslında bu bilgi yanlıştır. Çünkü uyuz, temiz ortamlarda yaşayan insanlarda da görülebilir. Uyuz olan kişiyle çok fazla samimi olursak uyuzun bulaşmasına davetiye hazırlarız. Yakın temasta bulunmak, dans etmek, yakınlaşmak uyuzun diğer bulaşma yollarıdır. Yayılma ihtimali oldukça fazladır ve salgına yol açabilir.

Uyuzun Belirtileri Nelerdir ?

Uyuz belirtilerinin ortaya çıkma süresi rahatsızlığa yakalanan kişiye göre değişim gösterebilir. Eğer ilk defa uyuz hastalığı ile karşı karşıya kalıyorsa, hastalığın belirtiler 2 ila 6 hafta arasında kendisini belli eder. ama, daha önceden bu hastalıkla karşılaşıp atlattıktan sonra tekrar başlarsa, hastalığın kendisini fark ettirmesi 1 ila 4 gün içinde gerçekleşir. Uyuz hastalığı kendisini en çok gece hissettirir. Geceleri artarak kaşıntılar meydana gelir. Bu durum, hastayı uykusundan bile uyandırabilir. Gündüzleri de hareketsiz kalındığı zaman dayanılabilecek ölçüde kaşıntılar olur. Kaşıntılar; elde, parmak aralarında, göbek bölgesinde, genital bölgede, kalçalarda, koltuk altında ve bacaklarda görülür. Uyuz hastalığı kaşıntısının olmadığı yerler ise yüz, göğüs ve sırt bölgeleridir. Ancak uyuz hastalığına yakalanan kişi bebek ise, maalesef her yerinde kaşıntı olur. Uyuzun neden olduğu kızarıklıkların sebebi ise, parazitlerin ciltte ürettiği toksin maddelere karşı cildin gösterdiği alerjik reaksiyondur. Parazitler, deride kıvrımlı ya da çizgi şeklinde tüneller oluşturur. Bu derinin üstü siyah noktalarla kaplıdır. Bunun nedeni ise, kir buraları doldurmuştur. Bu durum, hastalığın teşhisinde önemli bir belirtidir.

Uyuz Hastalığı Tedavi Yöntemleri Nelerdir ?

Uyuz hastalığı, tedavisi kolay bir hastalıktır. Çoğunlukla kremler kullanılarak geçebilecek bir hastalıktır. Geceleri süreceğiniz krem öncesi, sıcak bir duş almalısınız. Vücudunuz tamamen kuruduktan sonra, kreminizi sürebilirsiniz. Sürdüğünüz krem 8-10 saat vücudunuzda kalmalıdır. Sabah olduğunda tekrar yıkamalısınız. Bu tedavinin süresi çoğunlukla 10 gündür. Daha sonra yavaş yavaş iyileştiğinizi göreceksiniz. Eğer şikayetleriniz hala devam ederse, yeni bir tedaviye başlayabilirsiniz.

Diğer bir tedavi yöntemi ise, solüsyon kullanmaktır. Uyuz solüsyonunun, uyuz kreminden farkı ise gün değil haftada bir kez sürülmesiydi. Fazla kullanımlarda ise zararı olabilir. Solüsyonu kullanırken dikkat etmesi gereken kişiler vardır. Yani herkes kullanamaz. Hamileler, bebekler, sinirsel hastalıkları olan kişiler solüsyonu kullanamazlar. Bu hastalığın tedavisi için kesinlikle bir uzman yardımı almalısınız. Kendi kendinize eczanelerden ilaç almamalısınız.

Uyuz için hangi doktora gitmeyelim ? Uyuz hangi bölüme girer diye soruyorsanız cildiye bölümüne gitmelisiniz.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git