Uyuşturucu Kullanan Biri Nasıl Anlaşılır ?

Uyuşturucu Kullanan Biri Nasıl Anlaşılır ?
7 Temmuz 2016 tarihinde eklendi, 931 kez okundu.

Günümüzün en salgın illeti olan uyuşturucu her yaş kitlesi tarafından kullanılmakta ve kullanıldıkça cazip gelmekte olan bir çeşit intihardır. Uyuşturucuyu genel anlamda ele alırsak bireyin bütün organizmasını alt üst eden yavaş yavaş ve oldukça sinsi bir şekilde öldüren bir maddedir. Öncelikle belirtmek isterim ki uyuşturucu ve benzeri maddeler tüketmek her sorunun çözümüne karşılık gelen bir davranış şekli, bir hayat tarzı haline getirilmemelidir. Aksi takdirde kullanıma bağlı olarak dozaj artacağı için kişiyi ölüme kadar götürür.

Ülkemizde de uyuşturucu kullanma oranı oldukça yüksek. Küçük yaşlarda, okul kantinlerinde, ekmek aralarında çocuklarımıza hiç fark etmeden verilen uyuşturucular, çocukların bu maddeye karşı duyarlılığını ortadan kaldırarak uyuşturucuya alışma evresine götürür. Uyuşturucu arkadaş gruplarında oldukça yaygın olarak tüketilmekte ve özenmekle ortaya çıkmaktadır. Bu madde kullanması hedeflenen kişiye ya fark ettirmeden verilir, ya da tanıtılarak “bir kereden bir şey olmaz” anahtar sözcüğü ile kişiye verilir.

Öncelikle ebeveyn olarak çocuğumuzu sürekli takip etme şansımız ne yazık ki olmayabiliyor. Bu durumda çocuğunuzu evde olabildiğince gözlemlemeye çalışın. Eğer ki odasındaysa farklı bahanelerle odasına belli aralıklarla girip çıkarak çocuğunuzu kontrol altında tutmaya çalışın. Uyuşturucu kullanan bir çocuk genelde evdeki diğer bireylerle ilgisizdir ve tek odaklandığı şey hayalleri ve uyuşturucu maddedir. Sürekli kullandığı için kan şekeri düşeceğinden reçel, bal, pekmez gibi tatlı türü yiyecekleri delicesine tüketir. Göz kontağı kurmaz ve bilinci ara ara bulanıklaşabilir. Eğer ki uyuşturucu maddeyi damardan enjekte ediyorsa kolları ve damarlarının çevreleri morarmış ve iğne izleri vardır.

Kendi halinde takılmak ister ve uyuşturucu maddesi bittiğinde yüklü miktarda paralar isteyebilir ailesinden. Bu durumda çocuğun uyuşturucu kullandığı fark edilmişse hiç vakit kaybetmeden götürüp tedavi ettirmekte oldukça fayda vardır. Çünkü belli bir süre sonra çocuğu uyuşturucuya özendiren arkadaş çevresi artık onunla ilgilenmeyeceği gibi parasız uyuşturucu da vermek istemeyecektir. Bu da arkadaş çevresinde tartışmalara çocuğun yoksunluk sendromuna girip kendisine zarar vermesine ve daha da kötüsü eğer elinde uyuşturucu maddesi varsa maddenin dozunu artırarak intihar etmesine sebep olacağı için tüm bunlar göz önünde bulundurularak tedaviye hemen başlanmalıdır.

Başlarda uyuşturucu kullandıklarını kabul etmek istemezler ve isyankar davranabilirler. Ebeveynler oldukça kararlı olmalıdırlar. Çünkü uyuşturucu bir vücuda girmişse tedavi edilmezse ne yazık ki geri dönüşü olmamaktadır. Uyuşturucu madde kullanan çocuk sıkı bir takip altında tutulmalı ve ona uyuşturucuyu hatırlatan her şeyden uzak tutulmalıdır. Toplumumuzun düşüncesi gereği çocukla ters düşülmemeli ve ona çaktırmadan ona kullandığı şeyin zararlarını anlatarak başlanmalıdır. Çünkü o gerçek dünyadan çok kendine kurmuş olduğu hayal dünyasında yaşamakta ve bulutların altına ne yazıkki inememektedir. Bu durum beyin fonksiyonlarını da anormal olarak etkilediği için sağlıklı düşünerek bilinçli cümleler kuramaz. Bu durum gittikçe kendini daha çok belli eder. Çocuk ebeveynlerinden bağımsız sade ve sadece uyuşturucunun kuklası haline gelir. Kurtulmak çok mu zor? Kişiye göre değişir. Öncelikle bireyin uyuşturucu maddeden kurtulmak için istekli olması ve çaba göstermesi gerekir. Aksi halde tedavi hiçbir işe yaramayabilir.

Uyuşturucu ve madde kullanan bir insanı kullanmayan bir insandan ayırt etmek hemen hemen imkansızdır. Özellikle de madde ve uyuşturucu kullanmaya yeni başlayanlarda oldukça daha zordur bu anlamak.

Bu tür kullanımların en başında kişinin hal ve hareketleri ergenlik belirtileriyle çok örtüşmektedir. O nedenle uyuşturucu kullanan birini anlamak oldukça güçtür. Kişinin uyuşturucu veya başka bir madde kullandığına ilişkin belirtiler yok denilecek kadar az olduğundan dolayı karşınızdakinin hareket ve davranışlarına bakarak anlayamazsınız. Kişinin gösterdiği hal ve hareketlerinin altında şayet ki her hangi bir başka sebep yatmıyorsa. Öncellikle bunu irdelemelisiniz.

Sevdiğiniz bir kişinin madde veya uyuşturucu kullanmasından şüpheleniyorsanız o zaman hastanelerde bununla ilgili testler yaptırabilirsiniz. Bu testler iki yöntemle yapılmaktadır ve bunların ilk akla gelen ve maliyeti de uygun olan idrar testi. Fakat idrar testlerinde kişinin madde ve uyuşturucu kullanımına göre değişerek son gün içerisindeki kullanım sonuçlarını göstermektedir. Bir diğer ise saç testidir. Bu test idrar testine göre daha maliyetlidir fakat bu testte ise daha kesin sonuçlar alabilmeniz mümkün. Çünkü saç testlerinde madde veya uyuşturucu kullanımının son 3 ayı gözükmektedir.

Evvela çevrelerini değiştirmesiyle görülür ve edindikleri bu yeni çevrenden dolayı da uyuşturucu veya madde kullanmaya başlarlar. Bir diğer belirti ise tutarsız duygusal dengelerdir. Her an farklı bir duyguya kapılırlar ve anlık değişimler yaşarlar ruhsal bakımından. Düşen okul başarı da belirtilerin biri olabilir fakat önemle dikkat etmelisiniz bu konuya zira okulda düşen her başarının arkasında uyuşturucu veya madde olmayabilir. Ergenlikte yaşanan bir takım ruhsal sorunlar veya aile içinde yaşanan sorunlarda bu sebep olabilmektedir. Bunun dışında ise okul kaçma gibi eylemleri var ise ve siz bunu öğrendiyseniz veya fark ettiyseniz mutlaka takipte kalmalı ve gereken özeni göstermelisiniz. Uyuşturucu kullananlar ayriyeten de normalinden çok daha fazla para harcamaya başlarlar. Şayet ki ergenliğe bağlı kıyafet ve saç değişimi yapılmamışsa uyuşturucuya bağlı bir değişim olabilir bu.

Uyuşturucu Kullananların Belirtileri Nelerdir ?

 • Odaklanma güçlüğü
 • Dalgınlık
 • Uyuşturucu kullanımına göre ağır ve uykulu hareketler
 • Önceleri okuldan uzaklaşma sonrasında ise okulu terk etme eylemi
 • Yorgunluk ve halsizlik
 • Asabiyet
 • Endişe
 • Huzursuzluk
 • İlgisizlik
 • Sarhoş hali konuşma
 • Uyku
 • Yalan
 • Sersemlik
 • Evde eşya ve para kaybolmaları
 • Kilo kaybı gibi belirtiler göz ile görülür belirtilerdir.

Benzer Yazılara Göz Attınız Mı ?
Sayfa başına git