Uyurken Sütyen Giymek Zararlı Mı ?

Uyurken Sütyen Giymek Zararlı Mı ?
16 Şubat 2017 tarihinde eklendi, 1.019 kez okundu.

Kadınların en çok merak ettiği konular arasında sütyen ile uyumanın zararlı olup olmadığı yer alır. Bazı kadınlar yatarken dahi sütyenle uyumayı tercih ediyor ve bunu çoğu zaman göğüslerinin sarkmasından endişelendiği için yaptığını belirtiyor. İlk bakışta sütyen ile uyumak çok konforsuz gibi görünse de bazı kadınlar bunu alışkanlık haline getirdiği için çok da zorlanmıyor. Bu konuda doktorların da net bir noktada görüş birlikleri bulunmuyor.

Bazı doktorlar kadınların sütyen ile yatmasına kesin bir dil ile karşı çıkarken bazı doktorlar ise, asıl doğru olanın sütyen ile uyumak olduğunu hatta aksi takdirde göğüslerde sarkma meydana gelebileceğini belirtiyor. Sütyen takmanın asıl amacı, günlük yaşamda kıyafetler içinden göğüs ucunun belli olmamasını ve göğüslerin hareket esnasında hareket bütünlüğünün korunmasını sağlamaktır. Ayrıca sütyen kullanılmadığı zaman yerçekiminin etkisiyle zamanla göğüslerde sarkma meydana geldiği bilinen bir gerçektir.

Yapılan bilimsel araştırmalar sonucunda sütyen ile uyumanın sağlığa zararlı mı yoksa yararlı mı olduğu konusunda net bir kanıya varılamadı. Bazı doktorlar sütyen ile uyumanın ileride kansere kadar varabilecek ciddi sağlık sorunlarına yol açabileceğini belirtirken bazı doktorlar göğüslerin genç ve dik görünmesi için sütyen ile uyumanın gerekli olduğunu belirtiyor. Burada sütyenle uyuyup uyumamaktan daha önemli olan bir konu ise, doğru ve konforlu bir sütyen seçme gerekliliğidir. Demirli ve sert sütyenler uzun süre vücutta kaldığında acıma, göğüste ağrıya ve göğsün deforme olmasına neden olabilir. Bu nedenle günlük yaşantıda göğüs yapınıza ve büyüklüğüne uygun aynı zamanda sağlıklı ve nefes aldıran malzeme ile yapılmış sütyenleri kullanmayı tercih etmelisiniz. Sütyen genellikle estetik nedenlerle kullanılıyor olsa da göğüs sağlığının korunması için de oldukça önemlidir.

Göğsünüzün sarkmaması için yatarken desteksiz ve yumuşak sporcu sütyenlerini tercih edebilirsiniz. Uzun süre canınızı acıtan ve sizi huzursuz hissettiren sütyenlerle dolaşmamaya özen göstermelisiniz. Sütyen günlük hayatta estetik görüntüyü tamamlayan bir unsur olarak kullanılsa da aslında göğüslerin zamana ve yer çekimine meydan okuyup sarkmasını önler. Fakat bunun yanı sıra kullanacağınız sütyenin yapısı, konforu ve malzemesi sağlığınız açısından oldukça önemlidir.

Sütyen seçimini göğüs yapınıza ve göğüs büyüklüğüne göre yapmalısınız. Giysilerinize uyumlu olan sütyenleri tercih ederken sağlığınızı da ihmal etmemeye özen göstermelisiniz. Demir balenli sütyenleri gece yatarken de günlük yaşantınızda da uzun süre kullanmamaya özen göstermelisiniz. Hava aldıran kumaştan yapılmış ince penye sütyenleri gece yatarken tercih edebilirsiniz. Göğüs ucunu kamufle eden konforlu sütyenleri tercih ederek gün içinde de daha özgür ve rahat hareket edebilirsiniz.

Benzer Yazılara Göz Attınız Mı ?
Sayfa başına git