Uykusuzluk İçin Hangi Doktora Gidilir ?

Uykusuzluk İçin Hangi Doktora Gidilir ?
15 Haziran 2017 tarihinde eklendi, 124 kez okundu.

Uykusuzluk için hangi doktora gidilir ? Uykusuzluğa hangi poliklinik bakar ? Uykusuzluk için hangi bölüme gidilir ?

Uykusuzluk İçin Hangi Doktora Gitmeliyim ?

Uykusuzluk nedir, nedenleri, belirtileri ve tedavisi ile ilgili bilgileri aynı zamanda uykusuzluğa hangi bölüm bakar sorusunun cevabını bu konumuzda öğrenebilirsiniz.

Uykusuzluk Nedenleri Nelerdir ?

Son yıllarda artan stresli yaşam koşulları ve anlaşmazlıklarla beraber çağın hastalığı haline gelen uykusuzluk, giderek daha da yayılmaktadır. İş yerlerinde gün içinde bilgisayarla çok fazla vakit geçirerek radyasyona maruz kalma, onlarca insanın yaşamını etkileyecek kararlar almak zorunda kalma ya da sorumluluk sahibi olmayan insanlarla bir arada çalışmak veya yaşamak zorunda olma gibi bir takım nedenler, uykusuzluğu tetikleyen stresin önemli parçalarıdır. Bunun yanı sıra ev ortamındaki huzursuzluklar da uykusuzluğun baş nedenlerindendir. Evdeki sorumluluğun sadece anneye ya da sadece babaya yüklenmesi, sorumluluğun yüklendiği kişiyi daha huzursuz, stresli ya da buna bağlı olarak uykusuz hale getirecektir. Ancak tüm bu sorunlar asla çözümsüz değildir ve uykusuzlukla mücadeleye de engel olamaz.

Uykusuzluğun Tedavi Yöntemleri Nelerdir ?

Uykusuzluğun en önemli nedeni stres olarak belirlendiğinde, çözüm olarak öncelikle stresi azaltıcı önlemler alınmalıdır. İş hayatını daha sakin hale getirmenin yolları aranmalı, eğer bu sağlanamıyorsa ev ortamı mutlaka huzurlu hal getirilmelidir. İçinde yaşadığınız iş ve yaşam koşullarına müdahale edemiyorsanız, bu durumda kendinize özel olarak küçük vakitler ayırmanız, zaman zaman yemek ya da tatlı bir şeyler yaparak bir saat dahi olsa ruhunuzu dinlendirmeniz ya da huzur verici bir kitap okumanız dahi üzerinizdeki stresi büyük oranda azaltacak ve uykusuzluğun azalmasını sağlayacaktır. Ayrıca bu aktiviteler sırasında içeceğiniz papatya çayı ya da ıhlamur da uyku konusunda oldukça etkili olacak ve gergin haldeki kaslarınızın gevşemesini sağlayıp rahat bir uyku çekmenize yardımcı olacaktır. Çay, kahve gibi uykuyu azaltan içeceklerden de uzak durmak, uykusuzlukla baş etmenin ilk adımını oluşturur.

Uykusuzluk için hangi doktora gitmeyelim ? Uykusuzluk hangi bölüme girer diye soruyorsanız psikiyatri bölümüne gitmelisiniz.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git