Uyku Apnesi İçin Hangi Doktora Gidilir ?

Uyku Apnesi İçin Hangi Doktora Gidilir ?
14 Haziran 2017 tarihinde eklendi, 326 kez okundu.

Uyku apnesi için hangi doktora gidilir ? Uyku apnesine hangi poliklinik bakar ? Uyku apnesi için hangi bölüme gidilir ?

Uyku Apnesi İçin Hangi Doktora Gitmeliyim ?

Uyku apnesi nedir, nedenleri, belirtileri ve tedavisi ile ilgili bilgileri aynı zamanda uyku apnesine hangi bölüm bakar sorusunun cevabını bu konumuzda öğrenebilirsiniz.

Uyku Apnesi Nedir ?

Uyku, geceleri vücudumuzun ve beynimizin dinlendiği, çocuklarda büyüme hormonunun ve mutluluk hormonunun salgılandığı rahatlama ve dinlenme durumudur. Uyku esnasında çeşitli durumlarla karşılaşabiliriz. Horlama, sayıklama, kalkıp gezme, geçici nefes durması gibi. Uyku apnesine gelecek olursak, bireyin uyku esnasında bir nedene bağlı olarak solunum yollarının geçici olacak şekilde durması halidir. Uyku apnesinin süresi, şekli ve sıklığı bireyden bireye farklılık gösterir.

Uyku Apnesi Nedenleri

Uyku apnesinin en önemli nedenler arasında kilo gelir. Kilo neredeyse hayatımızın her noktasına hükmederek hayatı yaşanmaz hale getirebilir. Diğer belirtilerden de bahsedelim. Cinsiyet, yaş, beslenme durumu, solunum hastalıkları, akciğer kanseri, çevresel etmenler gibi nedenler apneye neden olur. Bunların dışında uyku apnesi yetişkinlerde geliştiği gibi yeni doğan bebeklerde de yeni doğan apnesi olarak bilinir. Bebekler uyuduklarında nefes almayı unutarak geçici apneye neden olur.

Uyku Apnesi Belirtileri

Uyku apnesinin belirtileri; nefes nefese uyanma, boğulur tarzda öksürük krizleri, morarma, taşikardi, dilin geriye doğru kaçması, uyanılmış durumda iken uykusuz kalmaktan edilen şikayet, halsizlik, yorgun hissetme ve uykuya eğilim gibi belirtilerdir. Bu belirtileri bireylerin uyurken fark etmesi çok zordur. Yanında uyuduğu kişiler tarafından fark edilir ve tedavi edilmesi gereken önemli bir hastalıktır. Bu belirtiler bebeklerinizde de aynı şekilde görülür. Tek farkı nefes alamadıkları için dokular daha çabuk etkilenir morarma daha fazla görülür.

Uyku Apnesi Tedavisi

Uyku apnesinin tedavisi hasta hastaneye başvurduktan sonra uyku laboratuvarı diye adlandırdığımız uyku sürecinin takip edilmesine yardımcı olan kameralı ve yataklı odalarda hasta takibi yapılır. Hasta birtakım testlerden geçtikten sonra bu kameralı laboratuvarlara yönlendirilerek gece sakince uyuması sağlanır. Uyku esnasında nefesin durması yani apne gerçekleşmesi yakalanır. Bunun devamında uyku apnesinin görülme sıklığı, görülme süresi, hastanın apneye karşı vermiş olduğu refleksler gözlemlenir. Hastada ileri derecede uyku apnesi tespit edilmiş ise doktor gözetiminde hastaya C-PAP veya B-PAP dediğimiz solunum cihazları önerilir. Hasta yarım saatte bir veya bir saatte bir durumuna göre bu cihazı takarak vücudun oksijenlenmesine yardımcı olur. Eğer uyku apnesi hafif derecede ise hekimler genellikle uzman psikiyatristlere yönlendirerek uyku düzenini kontrol altına almayı amaçlar. Psikiyatrist hekimlerin verdiği ilaçlar neticesinde düzelme ihtimali vardır. Tabi ki bu sizin de düzenli kullanımınıza bağlı olarak gelişebilecek bir durumdur. Bu nedenle bu belirtileri kendinizde fark edip doktorunuzdan gerekli oksijen tedavisini almaya başlamış iseniz tedavi bitene kadar doktorun söylediklerine uyunuz. Sağlıklı günler dileriz.

Uyku apnesi için hangi doktora gitmeyelim ? Uyku apnesi hangi bölüme girer diye soruyorsanız psikiyatri bölümüne gitmelisiniz.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git