Üşengeçler için Kolay Pizza Tarifi

Üşengeçler için Kolay Pizza Tarifi
16 Aralık 2016 tarihinde eklendi, 454 kez okundu.

Çağımızın vebası aynı zamanda çaresiz hastalığımız üşengeçliktir. Yanlış duymadınız üşengeçlik tıp literatürüne 21. yüzyıl itibariyle çaresi bulunmayan bir hastalık olarak geçmiştir. Peki bu çaresi bulunmayan hastalık biz üşengeçler için  nasıl tanımlanmış öğrenelim. Üşengeçlik,bizden beklenen davranışlara olumsuz tepki vermek, reddetmek ve baş kaldırış eylemi olarak tanımlanmıştır.  Bizleri üşengeçliğe iten sebeplerin başında ise teknolojik çağda oluşumuz geliyor. Örneğin; oturduğumuz yerden yemek siparişi veriyoruz ve bir tıkla anında kapımıza geliyor. Bunu bize düşündürmeye iten ise kelime anlamıyla üşengeç olmak. Şimdi kalkıp kim mutfak alışverişi yapacak,yemeği kim yapacak en iyisi söyleyelim 30 dakikada gelsin mantığı bizi üşengeç yapıyor. Teknolojiyi amacına göre kullanmak bizim felsefemizde yok en azından benim felsefemde yok. Bilgisayarı sadece sosyal medyaya bağlanmak ve yemek siparişi vermek için tasarlanmış hızlı kutucuk olarak gören milyonlarca insan olduğunu varsayıyorum.

Bu pratik ve kolay pizza tarifi aklıma üşengeç oluşumdan geldi desem kesin inanırsınız. Pizza bilindiği üzere İtalyan yakışıklı abilerimizin bizim için piyasaya sürdüğü hemen her yerde kolayca bulunan fast food türü olarak biliniyor. İnternette gördüğüm bir tarif ile hemen bu pizzayı yapmak için Ümraniye’den tam Pendik’e kadar yol gittim inanır mısınız?  Hem de alime aldığım 10 adet tandır ekmeği ile aç gözlü olmak böyle bir şey.

Tandır ekmeği adını verdiğimiz bu ekmeği bilmeyen yoktur. Tam olarak 10 adet bu ekmekten alıp zorlu Pendik maratonuna başlayıp yaklaşık  bir buçuk saat sonra eve ulaştım. Planım bu pizzayı akşam yapıp herkesin tatmasını sağlamaktı lakin üşenmekten yapamadım. Ertesi gün öğle saatlerinde  ilk kez deneyeceğim 10 dakikada pişirilen pizzayı yapmak için kolları sıvadım. Öncelikle malzemelerimiz şunlar:

Salça, sıvı yağ,kaşar peyniri,mantar,mısır,zeytin,kırmızı ve yeşil biber,sucuk,tandır ekmeği.

Öncelikle tandır ekmeğini ortadan ikiye bir bıçak yardımıyla kesiyorsunuz. 2 yemek kaşığı salça ve 2 yemek kaşığı sıvı yağ bileşimini 2 eşit miktarda kesilmiş tandır ekmeğine sürüyorsunuz. Sırasıyla  elde bulunan tüm malzemelerinizi ekmek üzerine serpiştirip 200 derecelik bir fırında 10 dakikada pişiriyorsunuz. İşte tüm işlem bu kadar basit millet.

Yazan: Suadiye

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git