Ürgüp Müzesi / Nevşehir

Ürgüp Müzesi / Nevşehir
15 Eylül 2017 tarihinde eklendi, 298 kez okundu.

Ürgüp şehir merkezinde yer almış olan Temenni Tepesindeki tek kuleli yapıda, 1965 yılından sonra müzelik değerli taşıyan eserler toplanmaya başlanmış olup müzenin bulunduğu arsa Ürgüp Belediye Başkanlığı’ndan tahsis edilmiştir. 1968 yılında inşasına başlanmış olan müze, Temmuz 1971 yılında tamamlanarak aynı yıl ziyaretçilerine kapısı açılmıştır.

Ürgüp Müzesinde Sergilenen Eserler

Ürgüp müzesinin batı, güney ve doğu cephelerinde, revaklarda ve giriş merdivenlerinde taş ile birlikte pişmiş toprak eserleri sergilenmektedir.

Giriş bölümünde, Mustafapaşa Kasabası’nda çıkartılan Neojen – Miocene öncesine dayanan mamut dişi fosilleri sergilenmektedir.

Teşhir salonunun ilk bölümünde, büyük ihtimalle Acıgöl çevresinden çıkarıldığı tahmin edilen, deniz mahsulleri fosilleri, İç Anadolu’nun III. Jeolojik zamanda Neotetis diye adlandırılmış olan iç deniz – göl olduğunun ispatı açısından son derece önemli olan doğal eserler sergilenmektedir.

Teşhir salonunun arkeolojik bölümünde, Eski Tunç Çağı, Bizans, Roma, Hellenistik dönemlere ait olmuş olan, pişmiş topraktan yapılmış el yapımı seramikler, metal ve cam eserler, üç vitrinde de Roma, Selçuklu, Bizans, Grek, Osmanlı Dönemlerinden kalma altın, bronz sikkeler, madalayalar ve gümüşler sergilenmektedir.

Yakın geçmişe ait olduğu düşünülen etnografik bölümde, Ürgüp ve çevresinin yaşantısını ve kültürünü yansıtan dokuma, taş, seramik eserler, lambalar, gümüş takılar, mühürler ve mühür baskıları, kitap ve fermanlar, silahlar, kılıç ve tabancalar, ağızlık, maden, cam, fenerler, el yazması, kemerler, mutfak gereçleri, kadın -erkek kıyafetleri, kapı tokmakları, nargile gibi eserler sergilenmektedir.

Ürgüp Müzesi Giriş Ücreti ve Ziyaret Saatleri

Müzeye giriş ücretsizdir.

Ürgüp Müzesi ziyaret saatleri,

  • Yaz Dönemi: 09:00 – 19:00
  • Kış Dönemi: 08:00 – 17:00 saatleri arasındadır.

Ürgüp Müzesi Nerede, Nasıl Gidilir?

Adres: Kayseri Caddesi, No:39 / Nevşehir

Telefon: 0384 341 40 82

Nasıl Gidilir?: Nevşehir şehir merkezinde yer almış olan müze, İl Emniyet Müdürlüğü ile Adalet Sarayı arasında bulunmaktadır. Aksaray üzerinden müzeye gelecek olanlar, tabelaları takip ederek aynı yol üzerinde bulunan sırasıyla Fevzi Çakmak Caddesi – Aksaray Caddesi – Atatürk Bulvarı – Kayseri Caddesi istikametini kullanmalıdır. Ürgüp üzerinden gelecek olanlar şehir merkezinin girişinde bulunan büyük kavşaktan Kayseri Caddesi yoluna saparak müzeye doğru yol alabilirler.

Benzer Yazılara Göz Attınız Mı ?
Sayfa başına git