Unutkanlık İçin Hangi Doktora Gidilir?

14.07.2016
Unutkanlık İçin Hangi Doktora Gidilir?

Unutkanlık, günümüzün mühim hastalıklarından biridir. Psikolojik problemler, beslenme yetersizliği yaşlılık, stres, uykusuzluk çekme gibi sorunlar nedeniyle meydana gelebilmektedir. Bilhassa sınavlara hazırlanan öğrenciler adına unutkanlık ve dalgınlık başarı elde etmelerinin önünde büyük bir mânidir. İnsanların yaşam kalitesini olumsuz yönde etkileyecek ve çevresindekilere zarar verebilecek aşamada bir unutkanlık varsa, bir an önce uzman bir hekime müracaat edilmesi gerekir. Örneğin ocağın açık unutulmasından dolayı yemeklerin yakılması, çocuğun parkta ya da bebek arabasında unutulması ya da evin yakılması, ütü yaptıktan sonra ütünün prizde unutulmasına benzer vahim neticeler oluşturabilir.

Unutkanlık Hastalığının Belirtileri

Genelde bu durumu yaşlılıkla ilgili olduğunu düşünürüz. Hâlbuki yaşlılıktan farklı unutkanlığa sebebiyet veren birçok faktör bulunur. Bunlar vitamin ve mineral yetersizliği, tiroid hormonu seviyelerinde aksaklık, damardaki tıkanıklıklardan dolayı unutkanlık yaşanabilir. Bunun dışında merkezi sinir sistemine etki eden bir takım rahatsızlıklar da unutkanlık semptomları verebilir. Unutkanlığa neden olan hastalıklar denince aklımıza gelebilecek hastalıklardan birkaçı Parkinson, Alzheimer, hipotiroidi ve Alzheimer’dir.

Unutkanlık problemiyle doktorunuza gittiğiniz zaman doktorunuz size hastalığınız ile ilgili bulgular belirlemek adına bir takım sorular sorup akabinde fizik muayene işlemine geçecektir. Beslenme sorunlarının neden olduğu demir, folik asit, B12 vitamini gibi maddelerin seviyeleri merak edilir. Bunun dışında tiroid hormon seviyelerinin rahatsızlığınızdaki etkilerinden dolayı serbest T3 ve T4, TSH seviyeleriniz öğrenmek adına hekiminiz tarafından kan tahlili istenebilir. Genel bir değerlendirme için hemogram testide yararlı olacaktır.

Unutkanlık Tedavisi için Hangi Bölüme Müracaat Edilmeli ?

Hastaneye hafıza kaybı ya da unutkanlık gibi hastalıklar nedeniyle gidildiği zaman, nöroloji bölümüne müracaat edilmelidir. Bu nedenler şayet psikolojik faktörlerden dolayı meydana geldiği takdirde, psikiyatri bölümü ile nöroloji bölümü müşterek olarak çalışabilecek ya da sadece psikiyatri departmanı probleme çözüm bulmaya çalışacaktır.

Yalnızca İlgili bölümdeki uzman doktorlar problemin çözülebilmesi adına hastaya destek olabilmektedir. Ciddi olmadığı düşünülerek doktora gidilmeyen ve önem gösterilmeyen unutkanlık rahatsızlığı, hayatınızın ilerleyen dönemlerinde çok daha büyük hastalık ve sorunlara neden olabilmekte, insanların yaşam kalitesini ciddi bir şekilde tesir edebilmektedir. Bu nedenle unutkanlık problemi fark edildiği andan itibaren acilen uzman bir nörolog hekime müracaat edilmelidir.

YAZAR BİLGİSİ
Modanium Özel
Modanium özel yayınıdır - Doğada seçimi kadın yapar !
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.