Unun Böceklenmesi Nasıl Önlenir ?

Unun Böceklenmesi Nasıl Önlenir ?
18 Kasım 2017 tarihinde eklendi, 281 kez okundu.

Her gün tükettiğimiz ekmek ve sıklıkla tükettiğimiz makarna, pilav, bisküvi ve birçok hamur işininde yapımında kullanılan unun saklanması büyük önem taşımaktadır. Alınan unlar açılmadığı süre boyunca çok uzun süreler saklanabilmektedir.

Un Neden Bozulur ?

Un gerekli saklama koşullar sağlanmadığında böceklenmekte, rengi, tadı ve kokusu değişebilmektedir. Unun bozulmasında en büyük sorunlardan biri mikroorganizmaların kolay şekilde üreyebileceği nemli ortamda bulundurulmasıdır. Un diğer bir çok ürün gibi ağzı açık bir şekilde saklanmamalı, ağzı kapalı nem çekmeyecek bir kapta saklanmalıdır. Diğer bir bozulma nedeni ise bu ürünün güneş alacak bir yerde tutulmasıdır. Güneş ışığına maruz kalan unun besin içeriği değişir, bozulmalar ve vitamin kaybı olabilmektedir.

Un Nasıl Saklanır ?

Beyaz unlar, kepeğinden ve bazı yapılarından uzaklaştırıldığı için saklanması daha uzun sürmektedir. Tam buğday unu, kepekli un, çavdar unu, gibi kepeği ayrılmamış unlar ise daha sağlıklı olmasının yanında daha kısa muhafaza edilebilmektedir. Eğer ununuzu saklama koşullarınız uygun değilse az miktarlarda alınarak kısa sürede tüketilmeye özen gösterilmelidir. Unun ve diğer bir çok tahıl ve bakliyat ürünlerinde de olduğu gibi en uygun saklama cam kavanozlarda yada camdan yapılmış ürünler en uygun yöntemdir. Plastik kaplar kullanmamaya özen gösterilmelidir. Ne kadar cam kavanozlarda saklansa da ürünlerinizi sık sık kutulardan çıkarıp bakmaya ve bozulma ve böceklenme fark ettiğiniz an havalandırmaya ve temizlemeye çalışmalısınız.

Bozulan ve böceklenen un gerekli besin değeri sağlayamadığı gibi kutuda bulunan açıktan dış ortama yayılması ve diğer ürünleri bozmaya neden olabilmekte, bu undan yapılan yiyecekler de zehirlenmelere neden olabilmektedir. Undaki en çok karşılaşılan durumlardan birisi de acı bir tadın oluşmasıdır. Bu durumu önlemek için yapılması gereken şey unun ağzının açık bırakılmamasıdır. Havadaki oksijenle etkileşen un içerisindeki yağ oksidasyon sonucu acılaşmaya sebep olmaktadır. Aynı şekilde undan yapılan yağ içeriği yükseltilen tatlı ve bisküvi gibi ürünlerde de acılaşma riski artmaktadır.

Unun Böceklenmemesi İçin Ne Yapılır ?

Evinizde veya ürünleri sakladığınız yer de nem ölçer varsa buradan içerinin nemini ve alınabilecek küçük bir oda termometresiyle sıcaklık ölçebilirsiniz. Unun nemi %12-14’ü aşmamalıdır. Unu korumak için bazı bitkisel ürünler kullanılabilir. Defne yaprağını unun konulduğu kaba eklemek oluşabilecek böceklenmeyi ve kötü kokuyu engelleyebilmektedir. Aynı şekilde karanfil ve lavantanın da aynı etkiyi gösterebileceği bilinmektedir. Fakat bu bitkisel destekleri kullanırken bunlara alerjinizin olmamasını ve una geçebilecek kokularından dolayı rahatsız olup olmayacağınızı da düşünmeniz gerekmektedir.

Un Derin Dondurucuda Saklanır Mı ?

Ununuzu derin dondurucuya koymakta haşerelerin ve bunlardan oluşan haşere yumurtalarının oluşmasını önleyebilmektedir. 48 saat boyunca bu şekilde dondurucu da bekletmek işe yarayabilir, ancak derin dondurucuya ağzı iyi şekilde kapatılmış, sıvı ve hava teması olmamasına dikkat edilmelidir. Uygun saklama koşullarıyla un serin ortamda 6-8 aya kadar, buzdolabında ise 1 yıla kadar saklanabilmektedir. Aynı şekilde derin dondurucularda ise çok daha uzun süreler saklanabilmektedir.

Benzer Yazılara Göz Attınız Mı ?
Sayfa başına git