Ümran Baradan Oyun ve Oyuncak Müzesi – Konak / İzmir

Ümran Baradan Oyun ve Oyuncak Müzesi – Konak / İzmir
17 Ekim 2017 tarihinde eklendi, 402 kez okundu.

Dünyada toplamda 380 tane oyuncak müzesi bulunmaktadır. Bunlardan en önemlisi 1971 yılında kurulmuş olan Almanya’daki Nürnberg Oyuncak Müzesidir. Türkiye’de ise oyuncak müzelerinin kuruluş tarihi 1990 yıllarında gerçekleşmiştir. Türkiye’de toplam 6 adet oyuncak müzesinden bugün yazımızda bahsedeceğimiz oyuncak müzesi, Ümran Baradan Oyun ve Oyuncak Müzesidir. Yazımızın ilerleyen kısımlarında Ümran Baradan Oyun ve Oyuncak Müzesi ile ilgili ayrıntılı bilgi bulabilirsiniz.

İzmir ilinin Konak Belediyesi sınırları içerisinde bulunan Ümran Baradan oyun ve oyuncak müzesi butik müzeciliğin temellerini oluşturmuştur. Ümran Baradan ülkemizi dünya çapında temsil etmiş ünlü seramik sanatçısıdır. 2004 yılında da oyun ve oyuncak müzesinin temellerini atmıştır. Ümran Baradan ziyaret ettiği ülkelerden topladığı oyuncaklarla kendisinin düzenlemiş olduğu yarışmalarda birbirinden yetenekli çocukların yaptığı oyuncakları bir araya getirerek zengin bir koleksiyon oluşturmuştur. 17 Ocak 2010 tarihinde Sunay Akın’ın danışmanlığında müzenin var olan koleksiyonu zenginleştirilmiş ve Konak Belediyesi tarafından devir alınmıştır.

Müze Koleksiyonunda Bulunanlar

Ümran Baradan oyun ve oyuncak müzesinde Ümran Baradan ’ın bizzat kendisinin kazandırmış olduğu parçalar dışında Sunay Akın tarafından zenginleştirilmiş 1970 yılından tutunda 1850 yılına varıncaya dek olan yıllardaki tahta, teneke, plastik ve kâğıt malzemelerden üretilmiş olan dünya tarihinden izler taşıyan pek çok önemli oyuncak yer almaktadır. Aynı zamanda müzenin alt katı sergi salonu üst katı ise etkinlik alanı olarak düzenlenmiştir.

Sergi salonu içerisinde ilk gerçek saçlı bebek, Mickey Fare, sinemanın atası olarak kabul görmüş Laterna Magica gibi çok özel koleksiyonlar yer almaktadır. Bunların yanı sıra bebek evleri, masal kahramanları, arabalar, pelüş oyuncaklar gibi çocukların ve çocuk ruhunu kaybetmemiş ziyaretçilerin ilgisini çekecek binlerce oyuncak ziyaretçilerini beklemektedir.

Müzede sene boyunca belirli aralıklarla Hacivat ve Karagöz gösterileri düzenlenmektedir. Çocuklar için Hacivat ve Karagöz tasvir atölyesi de bulunmaktadır. Çocukların yaş gruplarına göre planlanan müze eğitim etkinlikleri çocuklara müzeyi sevdirmek ve yeni şeyler öğretmek amacı taşımaktadır.

Ümran Baradan Oyun ve Oyuncak Müzesi Giriş Ücreti

Öğrenci: 2 TL

Tam: 4 TL

Ümran Baradan Oyun ve Oyuncak Müzesi Ziyaret Saatleri

Ziyaret Saatleri: 09.00-17.00

Not: Müze Pazar ve Pazartesi günleri kapalıdır.

Oyuncak Müzesi Nerede, Nasıl Gidilir?

Adres: Fatih, Halil Rıfat Paşa Cad. No: 29, 35260 Konak / İzmir

Telefon: 0 (232) 425 75 13

Nasıl Gidilir? : Oyuncak Müzesi İzmir şehir merkezinde Konak ilçesinde yer almaktadır. Oldukça kolay bir yerde bulunan müzeye gitmek için İzmir Saat Kulesi Ve Konak Meydanına ulaşmanız ve bölgede bulunan kişilerden yardım istemeniz yeterli olacaktır. Oldukça merkezi bir cadde olan Halil Rıfat Caddesi üzerinde bulunan müzeye ulaşım için Konak Metro İstasyonunu kullanabilirsiniz.

Benzer Yazılara Göz Attınız Mı ?
Sayfa başına git