Ulubey Cam Teras / Uşak

Ulubey Cam Teras / Uşak
5 Kasım 2017 tarihinde eklendi, 395 kez okundu.

Tüm hafta boyunca yapılan fazla mesaiden kaynaklanan stres ve yaşanan yorgunluk dünyalara bedeldir. İşte tüm bu stresi atmanın en güzel yolu güzel bir hafta sonu tatildir. Genellikle bir hafta önceden yapılan hafta sonu planları, kişide oldukça pozitif bir enerji yaratır. İşte bu sebepten ötürü size bu yazımızda hafta sonu planınız için muhteşem bir yeri tanıtmak istiyoruz. Amerika’nın, Arizona eyaletinde yer alan büyük kanyonu bilmeyen yoktur. Evet, bahsedeceğimiz yer büyük kanyon değil tabii ki.  Bahsedeceğimiz yer dünyanın ikinci en büyük kanyonu olan Ulubey kanyonları. Peki, size bu kanyonlar üzerinde inşaa edilmiş olan cam teraslarından daha iyi görülebilen muhteşem manzaradan bahsetsek?  Dilerseniz güzel ülkemin sınırları içinde yer alan bu muhteşem yerde bizi ne bekliyor birlikte göz atalım.

Oldukça enteresan bir fikir gibi gelen cam teras,  Ulubey kanyonu ile örtüşen harika mimarisi sayesinde size gökyüzünde yürüyormuşsunuz hissini vermekte. Tabii yükseklik korkunuz varsa kalp atışlarınızı kontrol etmekte biraz zorlanacağınızı söylememizde yarar var. Çünkü ürkütücü bir uçurum Üzerinde kurulmuştur. Alışana kadar “acaba kırılır mı, çok sallanıyor” gibi düşünceleriniz olabilir.  Kaymakamlık tarafından 2015‘te hizmete açılan Ulubey cam teras Park’ta 300 metrekarelik bir kafeterya ve 135 metrekarelik camdan oluşan seyir terası vardır.  Metrekareye düşen ağırlık miktarı 801,2 kg’dır. 30 mm kalınlığa sahip olan camlar, kurşungeçirmez özelliktedir.

Güzel Türkiye’min sınırları içerisinde olan aynı zamanda dünyanın en büyük ikinci kanyonu olarak sayılan Ulubey kanyonları, Uşak iline bağlı Ulubey ilçesinde ziyaretçilerini beklemektedir. Yaklaşık olarak 50 ile 100 metre arasında değişen uzunluğu ile kanyon,  yaklaşık 135-170 metre derinliğe sahiptir. Kanyon, Ulubey ve Banaz çayları boyunca uzanan bir ana kanyon ve buna bağlanan onlarca büyür k yan kanyondan oluşmaktadır. Kanyon boyunca akan Ulubey çayının burayı saklı cennet bahçesine çevirdiğini söylemekte fayda var. İl merkezine yaklaşık 30 km uzaklığında olan bu kanyona, son zamanlarda turistik faaliyetleri artırmak için önemli adımlar atılmış ve sonucunda şimdiye kadar adını sık duymadığımız kanyon, artık uşak için turizm kalbi konumuna gelmiştir.

İçerisinde her türlü sebze ve meyve yetişen kanyon içerisinde yine her türlü doğa sporu yapılabilir.  Konaklamak için hâkim tepelerinde kamplar kurabilir, şehir içersin de otelleri kullanabilirsiniz.  Kanyona düzenli hareket eden otobüs seferleri ile günü birlik kanyona gidebilirsiniz.  Peki, böylesine eşsiz bir güzelliğin adını niçin duymadık hiç?   Bu sorunun yanıtını şöyle verebiliriz:  Dokuz sele deresinde oluşan kirlilikten dolayı burası bir süre kullanıma açılmadı. Temizlikten sonra kanyonda yamaç paraşütlerinin ve diğer doğa sporlarının artması bekleniyor.

Ulubey Cam Teras Giriş Ücreti

Böylesine eşsiz bir manzaraya giriş için ücret ise 3 TL gibi cüzi bir miktardır.

Ulubey Cam Teras Ziyaret Saatleri

Haftanın her günü 08:00-01:00 arasında ziyarete açıktır.

Ulubey Cam Teras Nerede, Nasıl Gidilir ?

Adres : Dilaver mahallesi- Ulubey/ UŞAK

Ulubey kanyonuna gitmek için,  Uşak il merkezinden her gün ilçeye düzenli olarak otobüs seferleri düzenlenmektedir. Bunun yanı sıra Manisa- Alaşehir yolunu kullanarak ta kanyona gidebilirsiniz. Ulaşımı oldukça kolay olan ilçenin Denizli ile olan mesafesi ise 115 km’dir.

Benzer Yazılara Göz Attınız Mı ?
Sayfa başına git