Uçuk İçin Hangi Doktora Gidilir ?

Uçuk İçin Hangi Doktora Gidilir ?
15 Haziran 2017 tarihinde eklendi, 236 kez okundu.

Uçuk için hangi doktora gidilir ? Uçuğa hangi poliklinik bakar ? Uçuk için hangi bölüme gidilir ?

Uçuk İçin Hangi Doktora Gitmeliyim ?

Uçuk nedir, nedenleri, belirtileri ve tedavisi ile ilgili bilgileri aynı zamanda uçuğa hangi bölüm bakar sorusunun cevabını bu konumuzda öğrenebilirsiniz.

Uçuk Nedir ?

Uçuk genellikle dudak ve çevresinde görülen bir virüsün neden olduğu minik sivilceye benzer içi su dolu kabarcıklardır. Uçuk virüsü vücutta mevcut olup pasif bir şekilde bulunur, vücut direncinin düştüğü zamanı kollayarak aktifleşir. Uçuk ağız içinde de görülebilmektedir. Fakat yaygın olarak ağız kenarlarında görülür. Sivilceye benzer bir görüntüsü vardır fakat sivilcenin aksine bulaşıcıdır. İçi sıvı dolu kabarcık şeklindedir. Virüs tabanlı bir hastalık olduğu için bir ve birden fazla çıkabilir, çıktığı bölgenin çevresine yayılabilir. İnsanların büyük bir çoğunluğunun hayatları boyunca en az bir kez uçuk geçirdiği görülmektedir. Tükürük ve yakın temas sonucu bulaşabildiği gibi, uçuğu olan kişiyle aynı havlu ve peçeteyi kullanmak, aynı çatal bıçak veya bardağı kullanmak kısaca uçuklu bölgeyle temas eden her hangi bir eşyayı kullanmak uçuğun bulaşmasına sebep olur.

Genital Uçuk Nedir ve Nasıl Tedavi Edilir ?

Genital bölgelerde görülen virüs tabanlı uçuktur. Genellikle cinsel ilişki yoluyla bulaşmaktadır. Sık sık partner değiştirme ve korunmasız ilişki genital uçuğun sebeplerindendir. Bu uçuğa HSV-2 virüsü neden olmaktadır. Ağrılı kabarcıklar ve yaralar şeklinde görülür. Bu belirtilerle birlikte akıntı, ateş, halsizlik baş ağrısı da görülebilir. Genital uçuklarda cinsel ilişkiden kaçınılmalı, o bölgenin hijyenine dikkat edilmelidir. İç çamaşırın değiştirilmesine ve pamuklu iç çamaşırı kullanılmasına özen gösterilmelidir. Ve mutlaka bir hekime başvurup uygun ilaç tedavisine başlanmalıdır.

Uçuğun Nedenleri Nelerdir ?

Soğuk algınlığı, grip, stres, aşırı yorgunluk ve uykusuz kalma, aşırı güneş ışınlarına maruz kalma, kansızlık, geçirilen ameliyatlar,sık sık ve farklı kişilerle cinsel ilişki, diyabet, yetersiz beslenme, ateşli hastalıklar, aşırı alkol üretimi, cilt yanıkları, egzama, vücudun direncinin düştüğü durumlarla, adet dönemi ve hamilelik gibi durumlarda tekrar aktifleşme ve diğer enfeksiyonlar uçağa neden olan sebeplerdir.

Uçuğun Belirtileri Nelerdir ?

Uçuğun çıkacağı bölgede bir gün öncesinden kaşınma, sızlama, yanma, karıncalanma hissedilir. Ardından o bölgede şişme, kabarma, kızarıklık görülür. 24 saat içinde de o bölgede içi su dolu kabarcığın çıktığı görülür. Bu kabarcıklar yeme, içme, konuşma , gülme gibi basit ağız fonksiyonlarda ağrı ve sızıya sebep olur.

Uçuğun Tedavi Yöntemleri Nelerdir ?

Uçuk için doktorunuza başvurup en uygun ilacı veya kremi kullanmak uçuğu kısa sürede geçirmek için yapmanız gereken ilk şeydir. Uçukla oynamamak, patlatmamak uçuğun yayılmasını önler. Uçuğun çıktığında hijyene çok önem verilmelidir. Eller sık sık yıkanmalıdır. Uçağa sebebiyet veren durumlara karşı önlem almak ve sakınmak önemli bir faktördür. Uçuğa karşı antiviral tabletlerden doktorunuza danışıp koruyucu olarak yararlanabilirsiniz. Uçuk belirtilerini hissettiğinizde o bölgeye buzla kompres yapmak uçuğun çıkmasını önleyebilir. Uçuk çıktıktan sonra ve ya belirtileri hissettiğiniz zaman doktorunuza danışıp uçuk kremleri kullanmak da uçuğun tedavisinde etkili olacaktır. Beslenme ve uyku düzenine dikkat etmek bol su tüketmek uçuk virüsünü atmak için evde yapılabilecekler arasındadır. Fakat uçuğun kesin bir tedavisi yoktur.

Uçuk için hangi doktora gitmeyelim ? Uçuk hangi bölüme girer diye soruyorsanız cildiye bölümüne gitmelisiniz.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git