Uçaktan İndikten Sonra Kulak Tıkanması Nasıl Geçer ?

Uçaktan İndikten Sonra Kulak Tıkanması Nasıl Geçer ?
15 Ağustos 2017 tarihinde eklendi, 100 kez okundu.

Uçaktan indikten sonra kulak tıkanması nasıl geçer ? Böyle durumlarda genellikle halk arasında el hareketleri ile kulak açılmaya çalışılır. Bu şekilde açmak kesinlikle tehlikeli ve yanlıştır. El hareketleri ile yaptığımız yöntemler kulaklarımızı hem rahatsız eder hemde önlenemeyen kalıcı sorunlara neden olabilir. Daha kolay ve çabuk kulak açabilen yöntemlerimiz vardır. Tehlikesiz oluşu nedeni ile daha çok tercih edilir.

Uçaktan İndikten Sonra Kulak Tıkanıklığı Nasıl Açılır ?

Uçakta kulağım ağrıyor diyorsanız ve uçaktan indikten sonra kulak tıkanıklığı sorunu yaşıyorsanız işte size yardımcı olacak birkaç öneri ;

Yutkunma

Toplumda en yaygın olarak bilinen kulak açma hareketidir. Kulaklarımız kapandığı anda ilk aklımıza gelen yutkunmadır. Sadece tükmüğümüz ile yutkunmak bile östaki borusunu açmaya yardımcı olur. Uçak havalanırken sürekli olarak yutkunmanız kulağınızın tıkanmamasına neden olacaktır.

Esneme

Diğer bir östaki borusunu açma yöntemimiz ise esneme hareketleridir. Kulağımıza aldığımız basınçlı hava sayesinde kulağımız tıkanır. Esneme hareketleri ile ağzımızı açıp kapattığımız taktirde basınçlı hava azalır ve kulaklarımız açılır.

Çiğneme

Yavaş yavaş ağız hareketleri ile çiğniyormuş gibi yapmamız kulak tıkanıklığını geçirmemize neden olur. Böylelikle östaki borusu açılarak basınç azalır ve duymamız sağlanır. Yanımız da bir yiyecek varsa çiğnememiz daha kolay olur. Genellikle çiğneme konusunda aklımıza gelen ilk nesne sakızdır. Yanımızda sakız bulundurursak basınçtan kulak tıkanıklığı sorununu gidermiş oluruz. Sakız hem çiğneme hareketini hem de yutkunmamızı sağlar.

Valsalva manevrası

Östaki borusunu açmamızı sağlayan en iyi yöntemlerden biridir. Halk arasında valsalva olarak fazla bilinmez. Genellikle elinle burun kapama yada burun kapalı yutkunma olarak da diye bilinir. Yöntemimiz ise; baş ve işaret parmaklarımız ile burnumuzu kapatalım. Hemen ardından ağzımızı da kapatalım. Daha sonra nefes verelim. Burun ve ağzımız kapalı olduğu için nefesimiz kulaklarımızdan çıkmaya çalışır. Böylece basıncı dengelemeye çalışır. Kulaklarımız artık duymaya başlar.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git