Uçakta Kulak Tıkanması Nasıl Geçer ?

Uçakta Kulak Tıkanması Nasıl Geçer ?
15 Ağustos 2017 tarihinde eklendi, 87 kez okundu.

Uçakta kulak tıkanması nasıl geçer ? Yolculukların en kolay şeklidir hava yolu. Hem kısa sürede ulaşılan nokta hem de konforu sebebiyle oldukça sık tercih edilmektedir. Karayollarında mide bulantısı, kusma, halsizlik vb gibi sorunlar meydana gelirken, aynı şekilde uçak yolculuğu esnasında da bazı sorunlar meydana gelebilir. Bu sorunların başında ise kulakta oluşan tıkanıklıktır. Eğer kulağımızda tıkanıklık meydana gelmiş ise bunun tek bir nedeni vardır. Oda hava basıncı. Hava basıncı oluşan kulak tıkanıklığı geçici bir rahatsızlıktır. Eğer bu sizi çok rahatsız ediyor ise bolca esneme hareketleri yaparak bunun önüne geçebilirsiniz. Ayrıca valvasa hareketi, çiğneme hareketi ve sakız çiğneyerek bu sorunun üstesinden gelebilirsiniz. Hiç zorluk yaratmayan bu hareketler sırası ile tıkanmanın çözümü olabilmektedir.

Uçakta Kulak Tıkanması Neden Olur ?

Tüm bunların dışında kulak tıkanıklığı sorununa kulak kiri, sinüzit, orta kulakta sıvı birikmesi, kulaktan yeşil veya beyazımsı bir sıvı akması da sebep olabilmektedir. Bu sorunlar size korkutucu gelmeyebilir. Fakat tıkanıklığın uzun sürmesi, kulaktan sıvı akması birçok nörolojik hastalığın belirtisi olabilmektedir. Bu nedenle mutlaka bir uzman hekime görünüp sorunun temelinde ne olduğunu araştırmalısınız.

 

Uçakta Kulak Tıkanması Nasıl Açılır ?

Sadece kir ve basit sorunlar için evinizde kulak tıkanıklığına çözüm bulabilirsiniz. Kuruyan kir zamanla işitme kayıplarına, kaşıntıya, hassasiyete ve denge bozukluğuna sebep olabilir. Bu nedenle kulağınıza önceden vücut sıcaklığına ulaşacak kadar ısıtılmış zeytinyağından iki damla damlatın. Bu işlemi yaptıktan sonra 5-10 dakika bekletin. Bekleme süresinin hemen ardından kulak temizleme çubuğu ile kulağınızı temizleyin. Kulak temizleme çubuğundan bahsetmiş iken, dikkat etmeniz gereken bir noktayı da belirtmek gerekir. Duş sonrası kulakların hem kuruluğu hem de temizliği için kullanılan bu çubuklar, kiri daha geriye iterek birikmesine ve zamanla kalıcı hasara neden olabilmektedir. Eğer temizlenmez ise işitme kaybından denge kayıplarına kadar birçok soruna davetiye çıkarabilir. Ayrıca bu sorunlara ek olarak bilinç kaybı da yaşanabilmektedir.

Kulak kirini önemsenecek bir sorundur. Eğer önemsenmez ise sadece uçak yolculuğu esnasında değil, her hangi bir yokuşu çıkarken dahi kulak tıkanması yaşamanız kaçınılmaz olur. Zamanla bu sinir bozucu bir hal alacağı için, sizin trafik içindeki sağlığınızı da bir o kadar olumsuz etkileyecektir. Evlerde uygulanabilecek yöntemler, çeşitlilik açısından oldukça zengin bir ürün yelpazesine sahiptir. Bu yelpazenin içinde soğan suyu da ayrı bir yere sahiptir.

Tıkanmış olan kulağa bir iki damla soğan suyunu damlatarak hem kulak kirinden hem de kulak ağrısından kurtulmak mümkündür. Bunun için minik bir soğanı rendenin küçük dişli kısmı ile rendeleyin. Suyu çıkan soğanı süzüp kulak temizleme çubuğu ile kulağa uygulayın. 5 dakikalık bekleme süresinin ardından temiz bir kulak temizleme çubuğu ile kulağın içini iyice temizleyin. Günde bir defa yapılabilen bu uygulama kulak kirinin temizlenmesini, kulak ağrısının dinmesini, uçak yolculuğu kulak ağrısı ve tıkanıklık probleminin önceden önlenmesini ve kulak hijyenini doğrudan sağlar.

Uçakta Kulak Tıkanması Nasıl Önlenir ?

Uçakta kulak tıkanınca ne yapmalı mı diyorsunuz ? Uçakta yolculuğu yapan herkes yükseklik nedeniyle kulakları üzerinde bir etki hissedebilir. Bu etki genellikle kulakta patlama ve doluluk hissi uyandırır. Bu durumda mümkün olduğunca basıncı dengelemeniz gerekir. Uçakta kulağım tıkandı açılmıyor diyorsanız işte size birkaç öneri ;

 • Yutkunma – Yutkunduğunuzda, duyabileceğiniz tıklama veya patlama sesi östaki borusu yoluyla burun arka tarafından orta kulağa taşınan minik bir hava baloncuğudur. Östaki tüpü, orta kulaktaki havanın sürekli doldurulmasını sağlar. Bu hava daha sonra iç kulağın zarlarına emilir ve döngü tekrar başlar. Bu sabit hava döngüsü, her iki taraftaki hava basıncının eşit kalmasını sağlar. Uçarken, östaki tüplerinin fazla mesai yaptığından ve hava basıncındaki değişime uyum sağlamak için daha sık açılmalarından emin olmalısınız.
 • Sakız veya sakız şekerle emmek : Sakız çiğnemek veya sert şekerlemeleri emmek hava basıncını dengelemeye yardımcı olur ve sık sık yutkunmayı tetikler. Östaki tüpleri, yetişkinlerden çok daha küçük olan bebekler için hava basıncındaki değişim daha da zorlayıcı olabilir, bu nedenle yutkunmayı arttırmak için özellikle iniş sırasında emzik kullanılması önerilir. Çocuklar ise bir şekeri emebilir ve bu sayede kulak ağrısını hafifletebilir. Bir bebek veya çocukla uçmayı planlıyorsanız, bir çocuk doktoruyla birlikte, uçuş sırasında kullanılmak üzere kulak damlası ile ilgili konuşabilirsiniz.
 • Valsalva hareketi : Uçakta en sık karşılaşılan bu sorunun üstesinden gelmek için kullanılan bir harekettir. Herkesin yaptığı fakat adını bilmediği bu hareket, burun delikleri eller ile kapanarak, ağızdan nefes vermeden burnu temizlemek ister gibi sümkürme ile kulakta oluşan tıkanıklığın giderilmesidir. Soğuk algınlığı veya alerji hastasıysanız, şiddetli bir kulak enfeksiyonuna neden olabileceğinden, valsalva manevrası önerilmez. Bunun yerine, Toynbee manevrası adı verilen daha az bilinen bir yöntemi deneyin: Ağzınızı ve burnunuzu kapatın ve basınç eşitleyene kadar birkaç kez yutun.
 • Uçuş sırasında alkollü içkilerden kaçının : Alkol, mukoz zarların tıkanmasına ve östaki borusunun şişmesine neden olur.

Uçakta kulağım tıkandı açılmıyor diyorsanız işte diğer uzman ipuçları:

 • Yükselme veya iniş sırasında uyumaktan kaçının.
 • Su içmeyi unutmayın.
 • Esneyin.
 • Basıncın dengelenmesi için bir filtreye sahip özel olarak tasarlanmış kulak tıkacı deneyebilirsiniz.
 • İnişten 1 saat önce ve gerektiğinde burun spreyini kullanın. Fakat burun spreylerinin aşırı kullanımı daha fazla tıkanıklığa neden olabilir.
 • İnişten 1 saat önce bir dekonjestan (burun tıkanıklığını gideren ilaç) alın ve aynı zamanda uçuş sonrasında da kulaklarınızın normalleşmesi için de ihtiyaç durumunda kullanabilirsiniz.
 • Kan dolaşımınızı arttırmak için koridorda yürüyebilirsiniz.

Soğuk algınlığı, grip, alerji veya tıkanıklık ile çok hastasanız, mümkünse seyahat planlarınızı değiştirmeyi düşünebilirsiniz. Bu sayede uçakta yer alan diğer yolculara da hastalık bulaşmasını önlemiş olursunuz. Eğer hasta bir şekilde yolculuk yaparsanız hastalığınız östaki tüpünde tıkanmaya neden olabilir, bu da gerekli dengelemeyi önler. Ayrıca kulak zarında ciddi enfeksiyon oluşturabilir, bununla birlikte uçakta kulak ağrısı, işitme kaybı ve kalıcı kulak hasarı yaşayabilirsiniz.

İşitme yeteneğiniz, uçuştan sonraki birkaç gün içinde normale dönmezse kulak burun boğaz uzmanına danışabilirsiniz.

Uçakta kulak tıkanması nasıl geçer ? Peki, uçakta kulak tıkanması hakkında siz ne düşünüyorsunuz ? Düşüncelerinizi konu altında yer alan yorum bölümünden bizlerle paylaşabilirsiniz.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git