Uçakta Kulak Tıkanması Nasıl Açılır ?

Uçakta Kulak Tıkanması Nasıl Açılır ?
15 Ağustos 2017 tarihinde eklendi, 124 kez okundu.

Uçakta kulak tıkanması nasıl açılır ile ilgili merak ettiklerinizi konumuza göz atarak öğrenebilirsiniz.

Kulak Tıkanması Nedir ?

Kulak tıkanıklığı, yaygın bir şekilde her yaştan insanda görülebilen bir rahatsızlıktır. Çocuklarda ve yetişkinlerde soğuk algınlığına bağlı olarak kulak tıkanıklığı sıkça görülüyor. Küçük kulak tıkanıklıkları genelde sorun teşkil etmese de uzun süren kulak tıkanıklıkları, kimi zaman duyma kaybına neden olabilecek büyüklükte sorunlara neden olabilir. Kulak tıkanıklığı, ilerleyen dönemlerde kişide baş ağrısı ve kulak ağrısı da meydana getiriyor. Özellikle de kulağı temizlerken kulak kirinin içeri doğru itilmesi, basınç değişikliği, sinüzit, kulakta sıvı birikmesi ve uçak yolculuğu gibi durumlar kulak tıkanıklığına neden olabiliyor.

Kulak Tıkanması Tedavisi

Kulağınızda enfeksiyon olduğunu düşünüyorsanız kendi yöntemleriniz ile kulak açmaya çalışmamalısınız. Bunun yanında birkaç saat boyunca geçmeden ağrıyan kulak açma şikayetinize bir de ateş, kusma, ishal ve kulak akıntısı gibi sorunlar da eşlik ediyorsa eczaneden alacağınız kulak kiri yumuşatıcıdan kulağınıza iki damla damlatarak kirin şişmesini bekleyebilirsiniz.

Kulak Tıkanmasını Önlemek İçin Ne Yapılmalı ?

Bunun yanında kulağınıza birkaç damla bebek yağı damlatarak da kulağınızdaki kiri yumuşatabilirsiniz. Birkaç damla gliserini kulağa damlatmak da kulağın açılmasında büyük önem taşır. Çok ciddi kulak tıkanmalarında ise alerji ilaçları kulak tıkanmasını önemli ölçüde açabilir. Kulak açma için sinüsleri nemli tutmaya çalışmalısınız. Çok soğuk ve çok sıcak havalardan olabildiğince kaçınmaya özen göstermelisiniz. Asansöre ya da uçağa bindiğinizde kulağınızın tıkanıklığını açmak için amaçsızca kulağınızı burnunuzu karıştırmak yerine çeşitli ağız ve yüz hareketleri yaparak kulak tıkanıklığınızı daha kolay açabilirsiniz. Esnemek, kulak tıkanıklığı açmada en etkili yöntemlerden bir tanesidir. Bu nedenle esneme hareketleri yaparak kulak tıkanıklığını açabilirsiniz. Zorla da olsa esneyerek kulak tıkanıklığını açabilirsiniz. Bunun yanında kulağınız tıkandığı zaman büyük bir sakız çiğnemek de güzel bir seçenek olabilir. Sık sık yutkunmak yine kulağın daha çabuk açılmasında etkili yöntemler arasında yer alır.

Uçakta Kulak Tıkanması Nasıl Açılır ?

Uçağın iniş ve kalkışı sırasında meydana gelen basınç değişiklikleri nedeni ile kulak tıkanması oluşur. Kulak tıkanıklığının yanında bu ani basınç değişiklikleri, kulak ağrısına da neden olabilir. Eğer kulak zarı ya da kulak iltihabı gibi sorunlarınız var ise, bu şikayetleriniz daha da şiddetleneceği için bu süreçte olabildiğince uçak seyahati yapmamaya özen göstermelisiniz. Herhangi bir rahatsızlığınız olmamasına rağmen uçaktan indikten sonra kulak ağrısı ve çınlaması dinmiyor ise kesinlikle bir Kulak Burun Boğaz uzmanına görünmeniz gerekir. Sakız çiğnemek ve esnemek, yutkunmak ve alt çeneyi hareket ettirmek östaki borusundaki basıncı hafifleterek önemli ölçüde kulak tıkanmasının açılmasına yardımcı olur. Kulak tıkanmasını açmanın bir diğer yolu ise, ağız ve burun deliği kapalı iken içeride ki havayı yavaş yavaş dışarı çıkarmaya çalışmaktır.

Havanın dışarı çıkabileceği tüm alanlar kapalı olduğu için ters basınç yaparak bu yöntemle kulak tıkanıklığı açılabilir. Bunun yanında kulak basıncını dengeleyen kulak tıkaçlarını da kullanarak kulak tıkanıklığını önemli ölçüde engelleyebilirsiniz. Fakat bunu yaparken kendinizi çok fazla zorlamamalısınız. Aksi taktirde kulak zarınızda patlama meydana gelebilir. Aynı zamanda kulak tıkanıklığınız 1-2 saatten fazla sürüyor ise bir uzmana danışmanız gerekiyor demektir. Özellikle de uçuş ekiplerinde kulak zarı yırtılması çok sık görülüyor. Kulağınıza asla bu durumlarda kulak pamuğu tıkamamalısınız. Temiz gibi görünen bu kulak pamukları, kulak iltihabı ile ilgili sorunu olan kişiler için büyük sıkıntı yaşıyor. Burun tıkanıklığı yaşayan çocuklarda da kulak tıkanıklığı sıkça ortaya çıkıyor. Özellikle de çocuklar kreşe ve okula başlama dönemlerinde bu sorunla daha çok karşılaşıyorlar. İklimsel değişikliklerin sıkça yaşandığı bölgelerde de kulak tıkanıklığı yaşamanız mümkündür.

Kulak tıkanıklığı, normal şartlar altında 10-15 dakika sonra kendiliğinden geçer ya da hafif hafif açılmaya başlar. Bunun tersine çok uzun süren kulak tıkanıklıkları da yaşanabilir. Bunların tedavisi de oldukça uzun sürer. Kulağa tüp takmayı gerektirecek kadar önemli tedaviler gerektirebilir. Bu nedenle de dikkatli olmak gerekir. Tıkanıklığın geçmediği durumlarda ise boşuna evde beklememeli ve hemen bir Kulak Burun ve Boğaz uzmanına danışmalısınız. Uçağın kalkışı ve inişi sırasında basınç değişikliğinden kaynaklanan kulak tıkanıklığı oldukça normaldir. Bu nedenle hemen paniğe kapılmamalısınız. Fakat kulağınızın tıkanıklığı ile birlikte kulağınızda ağrı da meydana gelmiş ise ve bu ikisi 10-15 dakikadan fazla sürmüş ise kulağınızı açmak için nefes yöntemleri ile çok fazla vakit kaybetmemelisiniz. Bu durumda uzmana danışmanız en doğrusu olacaktır.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git