Üç Kümbetler / Erzurum

Üç Kümbetler / Erzurum
2 Mart 2017 tarihinde eklendi, 498 kez okundu.

Saltuklular Dönemi’nden günümüze kalan Üç Kümbetler, Doğu Anadolu’nun kültürel ve doğal zenginlikleri bakımından en önemli şehri olan Erzurum’da yer almaktadır. Sahip olduğu doğal güzellikleri sayesinde yerli ve yabancı turistlerin ilgi odağı olan Erzurum’da Üç Kümbetler oldukça dikkat çekmektedir.

Üç Kümbetler Genel Bilgiler

Emir Saltuk Kümbeti

Üç Kümbetlerin diğer adı Emir Saltuk Kümbetidir ve bu kümbet Çifte Minareli Medrese’nin arkasında yer almaktadır. Erzurum’un en önemli tarihi dokularından biri olan bu kümbetin kim tarafından ve ne zaman yapıldığı tam olarak bilinmemekle birlikte 12. Yüzyılın sonlarına doğru Saltuklu hükümdarı Emir Saltuk tarafından yaptırıldığı kabul edilmektedir.

4.75 metrenin üzerinde bir uzunluğa sahip olan bu kümbet, zeminden başlayan sekizgen bir prizma görüntüsüne sahiptir. Bu kümbetin üst bölümü üçgen bir alınlıkla bitmektedir ve bu alınlıkların üzerinde 45 cm kadar geri çekilmiş konumda bulunan silindir biçiminde bir kasnak yükselmektedir.

İki farklı renkte ve kesme taştan inşa edilen bu kümbetin kasnak nişlerinde Orta Asya takvimlerinde görülen boğa, yılan, yarasa, kartal gibi burç figürlerine yer verilmiştir. Kümbetin giriş kapısı kuzey tarafta yer almaktadır ve kapının saçakları çeşitli çiçek ve hayvan kompozisyonları ile bezenmiştir. Kümbetin dört farklı yüzünde birer çift pencere bulunmakla birlikte bu kümbetin Emir Saltuk’a ait olduğu belirtilmektedir.

İkinci Kümbet

Emir Saltuk Kümbetinin güneydoğu tarafında yer alan ikinci kümbet, on iki cepheli olup gri renkli taşlardan inşa edilmiştir ve bu kümbetin üç büyük penceresi bulunmaktadır. Bu üç pencereden güney tarafına bakan pencere, mihrap görünümüne sahiptir.

Üçüncü Kümbet

On iki cepheli olup dört pencereye sahip olan üçüncü kümbet, yöresel keyek taşından inşa edilmiştir. İç bölümde güzel bezenmiş mihrap bulunan bu kümbetin giriş kapısı kuzey yönüne bakmaktadır.

Üç Kümbetler Nerede, Nasıl Gidilir?

Adres : Sultanmelik, 25100 – Yakutiye / Erzurum

Üç Kümbetlere ulaşım oldukça kolaydır. Erzurum için önemli tarihi mekanlardan birisi olan bu kümbet Erzurum Yakutiye’de yer kalmaktadır ve buraya ulaşım toplu taşıma araçlarıyla sağlanmaktadır. Şahsi araçları ile ulaşım sağlamak isteyenler Erzincan – Erzurum karayolu üzerinden Palandöken Caddesi yoluna girip Üç Kümbetlere ulaşabilirsiniz.

Benzer Yazılara Göz Attınız Mı ?
Sayfa başına git