Tuzun Nemlenmesi Nasıl Önlenir ?

Tuzun Nemlenmesi Nasıl Önlenir ?
18 Kasım 2017 tarihinde eklendi, 336 kez okundu.

Tuz, özellikle Türk mutfağında tuz yemeğin tadına tat katan en önemli bileşenlerdendir. Azlığı veya çokluğu yemeğin doğrudan lezzetini etkileyip doğru oranda kullanılmadığında yemeğin ziyan olmasına dahi sebebiyet verebilmektedir.

Tuzun İçinde Nem Olmaması Neden Önemlidir ?

Tuzun nemlenmesi kullanımını, tuzluktan dökülmesini zorlaştırmaktadır. Nemlenen tuz tanecikleri bir araya geldiğinde topaklaşma yaratır ve kullanımı güçleştirir, tuzluğun deliklerinden dökülemeyecek bir hal alır. Bu durumda tuzun el yordamıyla yemeğe serpiştirilmesi bile zordur.

Tuz Neden Nemlenir ?

Temel fen bilgisi derslerinden hatırlayacağımız üzere tuz Sodyum (Na) ve Klorür (Cl) elementlerinin bir araya gelmesinden meydana gelen bir bileşimdir. İşte bu bileşen içeriği dolayısıyla nemi kolaylıkla alan ve kendisinde hapseden bir maddedir.

Tuz, Nemli Ortamda Nasıl Kuru Kalır ?

Tuzu kendi halinde ve herhangi bir müdahalede bulunmaksızın kuru bir şekilde saklamak neredeyse mümkün değildir. Ekseriyetle mutfakta saklanan tuz, mutfağın sürekli yemek pişen, su kaynayan, büyük ölçüde rutubetli bir ortam olması sebebiyle nemle iç içedir. Tuzun genellikle mutfakta muhafaza edildiği göz önüne alındığında nemden korunması olası değilmiş gibi gözükebilir. Ancak evimizde tuz saklarken kolaylıkla uygulayabileceğimiz ve tuzun zayi olmasını engelleyecek kolay, maliyetsiz birkaç yöntem mevcuttur. Bu yazımızda bu bilgileri kısaca ele alacağız.

Klasik Yöntem Pirinç

Bu konuda ev hanımları tarafından en çok tercih edilen metot tuz saklanan kaba pirinç ilave etmektedir. Her evde her daim bulunan pirinç tuzdan daha aktif şekilde nemi tutarak nemin tuza nüfuz etmesine mani olur. Ancak bu yöntem yalnızca delikli tuzluklarda kullanılabilmektedir. Deliksiz bir kapta tuza pirinç eklenirse, yemek hazırlanırken pirincin ayıklanması zorlaşacağı için pirincin de tuzla beraber yemeğe dökülmesi sonucu doğuracağı için tercih edilememektedir.

Nemi Hapseden Kağıt

Büyük kaplarda tuz saklarken akla gelen ilk çözüm tuz kabına saman kağıdı, ambalaj kağıdı ya da kağıt havlu yerleştirilmesidir. Kabın dibine yerleştirilecek temiz bir kağıt parçası nemi kendinde toplayacaktır. Tuz kabına kağıt yerleştirmek de temiz ve basit bir çözümdür. Belirtmek gerekir ki benzeri bir yöntemi gazete kağıdı kullanarak yapanlar var ise de aslında gazete kağıdı boya içerdiğinden ve önce tuza sonrasında yemeklerimize nüfuz eden bu boya sağlık için zararlı olduğundan aslında tercih edilmemelidir.

Kimyasal Çözüm Silikajel

Silikajel gündelik hayatta yabancı olduğumuz bir madde olup aslında kimyacılardan temin edilebilmektedir. Mavi renkli granüller halinde satılan bu madde içeriği dolayısıyla nemi karşı yüksek duyarlılığa sahiptir. Kap içerisindeki nemi ciddi ölçüde soğurarak nemden arı, kuru kalmasını sağlar. Mavi renkli bu madde nemle temas ettiğinde rengi pembeleşir. Bu madde tamamen pembe rengi aldığında güneş ışığına maruz bırakarak içindeki nem kurutulmalı ve yeniden kullanıma hazır hale getirilmelidir.

Bu madde şayet büyük bir kap içerisinde tuzla birleştirilecekse delikli bir file içerisinde eklenmelidir. Filenin ağzını sağlam bir ip veya kumaş ile bağlamak gerekecektir. Bu madde file vasıtasıyla tuza eklendiğinde tuzun bozulmasını önlediği gibi yemeğin lezzetine herhangi bir tesiri de olmayacaktır. Kimyasal olması maddenin tamamen içeriğiyle ilgili olup zehirli olması veya sağlık açısından bir sakıncası olması gibi bir durum söz konusu değildir. Kolay bir şekilde gönül rahatlığıyla uygulanacak bir yöntemdir.

Benzer Yazılara Göz Attınız Mı ?
Sayfa başına git