Tuz Sabunu Faydaları Nelerdir ?

Tuz Sabunu Faydaları Nelerdir ?
25 Kasım 2017 tarihinde eklendi, 800 kez okundu.

Kaya tuzu, tuzun işlenmemiş halidir. Doğal ortamından alınan ve bulunduğu ortamdaki mineralleri içeriğinde bulunduran kaya tuzu birçok açıdan sağlığa yararları vardır. Elbette ki içeriğinde ağır mineralleri de bulundurmaktadır. Kullanımına dikkat edilmeli dozu iyi ayarlanmalı yoksa zehirlenmelere sebep olabilmektedir. Cilt için kullanımında zehirlenme durumu söz konusu olmayacağı için üstelik sabununun faydaları açısından kullanımında rahat olunabilir.

Tuz Sabunu Neye İyi Gelir ?

Tuzun antiseptik özelliğinden dolayı zararlı bakteri ve patojenlerin önlenmesi sağladığı için deri üzerinde temizleyici bir görev üstlenmektedir. Cilt üzerindeki bu canlıları yok eden kaya tuzu sabunu da yine egzama, mantar, sedef hastalığında da iyileştirici etki gösterebilmektedir. Elbette ki kullanımı bu hastalıklarda doktor tavsiyesi üzerine olmalıdır. Bazı kişilerde yakıcı bir etki gösterebileceği düşüncesi oluşsa da sabunun dengeleyici özelliğinden dolayı rahatlama sağlamaktadır. Ciltte oluşabilecek alerjik reaksiyonların önlenmesini ve temizleyici özelliğinden dolayı kaşıntı ve kızarmaya sebep olan birçok etkiye karşı savaşmaktadır.

Tuzu Sabunu Kullanımı

Kaya tuzu sabunu cilde uygulandığında tahriş edici bir etki yaratmaktadır. Unutulmamalıdır ki bu sabunu direk uygulamak yerine elde yumuşatmalı ve yavaş yavaş sivilceli bölgeye uygulanmalıdır. Diğer bir yöntem de ılık su da bekletilerek erimesi sağlanan kaya tuzu sabunu suya geçtikten sonra bu suda sivilceli bölgeye uygulanabilmektedir. Bir süre bekletildikten sonra (daha iyi etki gösterebilmesi için) bu bölge bol su ile temizlenmelidir.

Özellikle yaz aylarında oluşan kokuları diğer kimyasal içeren kozmetiklerden farklı olarak gözenekleri kapatmadan temizler. Bu durumda vücutta oluşacak bakterileri önlemek açısından önemlidir. Bu noktada da devreye aşırı kullanma problemi çıkmaktadır. Örnek verecek olursak aşırı kullanım sonrası vücut bakteri öldürmek yerine bakteri üretmeye başlayacaktır. Bu noktaya dikkat edilmesi gerekmektedir.

Tuz Sabunu Cilde Faydaları Nelerdir ?

Tuz sabunu içerisinde yaklaşık 80 adet mineral bulunmaktadır. Bu mineraller sayesinde antibakteriyel özellik kazanmıştır. Adının sabun olmasına rağmen diğer sabunlardan farklılık gösterir. Bu farklılıkların başında köpürmemesi gelir.

Tuz sabunun terleme ve ter kokularına iyi geldiği söylenmektedir. İçinde birçok kimyasalın barındırdığı kozmetik ürünler gibi gözenekleri kapatmadığı bilinmektedir. Çok eski zamanlardan beri bebeklere tuz banyosu yaptırıldığı bilinmektedir. Nedenlerinden bir tanesi de tuzun vücut için yararlı olan bir mineral olmasından kaynaklanır. Günümüzde tuz sabunu mantığı da aynı doğrultuda ilerlemektedir. Tuz sabunu vücuttaki mineral artışını yükseltecek, saç bakımı için kullanılacaksa saçın daha parlak ve canlı olmasını sağlayacak şekilde dizayn edilmiştir. Tuz sabunu aynı zamanda vücut içerisindeki bakterilere de etki edecek şekildedir. Diğer doğal ürünler gibi sivilce, akne ve buna benzer vücutta hoş olmayan rahatsızlıkları gidermede kullanılabilir.

Sağlık açısından da yararlı bir materyaldir. Bunun nedeni ise ciltteki gözenekleri açtığından dolayı lenf bezlerinin iltihaplanması gibi problemlerin önüne geçtiğidir. Uzun vadede düzenli kullanım meme kanserinde önüne geçmede alternatif bir rol oynayacaktır. Genellikle ülkemizin İç Anadolu bölgelerinde meşhur olmuş bir doğal materyaldir. Özellikle Çorum ve Çankırı civarında tuz mağaralarında elde edilir. Tuz mağaralarında çıkarılan kaya tuzundan elde edilen tuz sabunu aktarlarda, semt pazarlarında ve internet ortamında kolaylıkla bulunmaktadır. Cildi nemlendirmede etkili bir yöntemdir. Saç kullanımı için ayrı, cilt kullanımı için ayrı yöntemleri vardır. Düzenli kullanma egzama oluşumunu engeller ve tuz sabunu egzama tedavisinde de etkili bir rol oynar. Bütün bunların yanında tuz sabununun en çok kullanıldığı alan ter kokusu olarak dikkat çekmektedir. Yaz aylarında çok terleyen insanlar bu kokunun gitmiş olduğunun farkına varacaklardır.

Kaya Tuzu Sabunu Cilde Nasıl Uygulanır ?

Kaya tuzu sabununun sert yapısından dolayı direkt olarak cilde uygulanması cildin tahriş olmasına sebep olabileceği için çok yavaş hareketlerle uygulanmalı veya kullanılacak bölge üzerinde biraz bekletilerek erimesi sağlanmalıdır. Ayrıca biraz suda veya elde yumuşatılan kaya tuzu sabunu bu şekilde uygulanması da tahriş olmasının önüne geçmektedir.Kaya tuzu sabununu kullanırken eritildikten sonra uygulanan bölgede biraz bekletilmesi, 5 dakika gibi, etkisini göstermesi için zaman tanınmasına ve daha iyi bir temizlik oluşturmaktadır. Tabi ki kaya tuzu sabunu kullanımı sonrası iyice durulanmalıdır.

Derideki gözenekler tuz değdiğinde içeriğindeki suyu kaybetmemek için gözeneklerini kapatmaktadır. Kapanan gözenekler daha sıkı bir cilt yapısınında oluşmasını sağlar. Bu sayede daha sonra kirin bu gözeneklere dolması da önlenmektedir. Kaya tuzu sabunu diğer sabun türleri gibi köpürmez.

Tuz Sabunu Yüze Kullanımı Nasıl Olmalı ?

Belirttiğimiz gibi tuz sabunları diğer sabunlar gibi köpürmez. Bu sebepten ötürü ilk önce cildi ılık suyla yumuşatmak gerekir. Daha sonra ellere bir miktar tuz sabunu alınır ve yüze masaj yapılarak uygulanır. 3 dakika boyunca cilde masaj yapıldıktan sonra yüz durulanır. Düzenli kullanımla cildinizin giderek daha da iyi bir görünüme kavuştuğuna şahit olacaksınız.

Tuz sabunu sert bir yapıya sahip olduğundan yüze uygulanırken dikkat edilmeli ve yüzün çizilmemesi için yavaş yavaş uygulanmalıdır. Tuz sabunu bir kap su içerisinde yavaş yavaş eritilmeli ve elde edilen tuz su karışımı yüze uygulanmalı ve 3-5 dakika bekletilerek daha sonra bol su ile temizlenerek yüzden arındırılmalıdır.

Tuz sabunu yüze kullanımı öncesi mutlaka yüz ılık su ile yıkanmalı genel kir akıtılmalı ve ılık su sayesinde gözenekler açılmalı ve etkisi artırılmalıdır. Tuz sabunu diğer sabunlar gibi köpürmediği için mutlaka eritilerek kullanılmalıdır. Bu yüzden ya başka kap içerisinde eritilmeli ya da yüzde bekletilerek eritilmelidir. Bütün sabun kullanımları sonrasında da yapıldığı gibi tuz sabununun da kullanımı sonrası sabun artıklarının vücutta kalıp deri deformasyonlarına yol açmaması için mutlaka bol su ile durulanmalıdır.

Kaya Tuzu Sabunu Sivilceye İyi Gelir Mi ?

İçeriğindeki doğal mineraller sayesinde ciltteki kırışıklıkları önleyerek daha genç bir cilt yapısının oluşmasını sağlamaktadır. Cildin yenilenmesini ve güzel bir görünüm almasını sağlamaktadır. Cilt üzerindeki kiri ve yağı uzaklaştırdığı için cildinizin daha temiz ve kirlerden arınmış olmasını sağlamaktadır. Kirden dolayı oluşan siyah noktaların giderilmesi için gözenekleri açarak içerisindeki kirin temizlenmesini sağlamaktadır. Böylece sivilce oluşumunu önlemede de yardımcıdır.

Doğal mineral içeriğinden dolayı cildi besleyici özelliği olan kaya tuzu sivilceler için de yararlı olmaktadır. Tuzun temizleyici ve zararlı canlıların oluşumunu önlemesi ve bu antiseptik özelliğinden dolayı ciltteki oluşabilecek alerji, siyah nokta ve sivilce oluşumunu önüne geçmektedir. İçeriğinde doğal yapısından dolayı alınan bölgenin mineral içeriğini barındıran bu kaya tuzu sabunu cildin beslenmesini ve sağlıklı bir yapıya kavuşmasını sağlamaktadır.

Sivilce oluşumu cildin aşırı yağlanmasından ve bu yağın kir çekme özelliğinden dolayı meydana gelen iltihabi durumun sivilce oluşumunu tetiklemesiyle oluşmaktadır. Kaya tuzu sabunu ise bu yağın temizlenmesini ve kirin uzaklaştırılmasıyla beraber sivilce oluşumunun önüne geçilmektedir. Aynı etki ile kir dolan gözeneklerin meydana getirdiği siyah nokta oluşumunu da aynı şekilde ortadan kaldırmaktadır.

Kaya Tuzu Sabunu Terlemeyi Önler Mi ?

Özellikle yaz aylarında terleme ve kötü koku oluşumu en büyük derttir. Kaya tuzu sabunu uygulanan bölgelerde terleme sonucu oluşabilecek canlıların meydana getirdiği kötü koku da kaybolmaktadır.

Kaya Tuzu Sabunu Zararlı Mıdır ?

Direkt uygulanan bu sabun sertliğinden dolayı sivilceyi deşebilir ve derinin zarar görüp acı ve yanma duyulmasına sebep olmaktadır. Alınan sabunun işlem görmüş olması mineral içeriğinin düşmesine de neden olmaktadır. Elbette içerisinde kullanım sonrası zarar oluşturabilecek ağır metalleri de barındırabilmesinden dolayı içeriği iyi hazırlanmış kaya tuzu sabunları kullanılmalıdır. Kaynağı belli kaya tuzuyla yapılmış kaya tuzu sabunları alınmalı ve kullanılmalıdır. Oluşabilecek alerjik reaksiyonlar da kaya tuzu sabunu kullanımı bırakılmalıdır. Böyle bir etkisi görülmese de herkesin cilt yapısı farklıdır ve üzerindeki etkileri de farklı olmaktadır.

Tuz sabunu sivilce, egzama, akne ve mantar tedavilerinde baş rol oynar. Bu son derece yararlı doğal maddenin elbette ki bir takım zararı ve yan etkileri bulunmaktadır. Öncelikle bilim alanında kaya tuzunun sofra tuzundan daha iyi geldiğine dair herhangi bir bilimsel açıklama bulunmamaktadır. Tuz sabunu içerisinde seksene yakın mineral bulunmaktadır. Bu mineraller fazla kullanımda vücut içerisindeki dengeyi bozacaktır. Aynı zamanda pürüzlü yüzeyi sayesinde saç diplerinde veya ciltte tahrişe neden olabilir. Aşırı kullanım sonra gözenekler açılıp vücut içerisine alüminyum hidroksit gibi maddelerin girmesini sağlar. Bu alüminyum hidroksit insanların Alzheimer hastalığına yakalanma riskini taşır. Elbette ki bu risk düşük bir ihtimaldir ama dikkat edilmelidir. Ölçülü ve dengeli kullanımda herhangi bir yan etki göstermeyecektir. Bunun dışında aşırı kullanım tansiyon rahatsızlığına neden olabilir. Kullanımda zarar veya yan etki görülmemesi için tuz sabununun kullanılmasına dikkat etmek gerekmektedir. Öncelikle kullanım esnasında herhangi bir reaksiyon yaşanırsa direk doktora başvurmak gerekmektedir. Doğru kullanım tuz sabunu için hayati önem taşır.

Tuz Sabunu Saça Faydaları Nelerdir ?

Günümüzde dekoratif amaçlarla da kullanılan tuz sabunu temiz ve ferah bir ortamın oluşmasını sağlamaktadır. Tuz odaları da vücut sağlığı için kullanılmakta ve bu yerlere gidemeyenler için ise tuz sabunları deri için kullanılabilmektedir. Tuzun antiseptik etkisinden dolayı saçta oluşabilecek zararlı canlıların yok edilmesinde yardımcı olmaktadır.

Saçta özellikle çocuklarda büyük dert haline gelen sorunlardan birisi bit oluşumudur. Bit küçük bir parazit olarak yaşayan canlı türüdür. Ayrıca saçın yeteri kadar temiz tutulmaması ve yağlı eller ile saçlara dokunulmasıyla beraber oluşumu için yaşayacakları ortamın hazırlanması sağlanmış olmaktadır. Tuzun antiseptik özelliği sayesinde bu canlılardan korunabilmekte ve bulaşması önlenmektedir.

Tuz sabunu gün içerisinde çevreden dolayı saça yerleşen toz, kir ve yağlanma sebebiyle bunların saça yerleşmesi ve saçı yıpratarak dökülmesinden meydana gelebilecek zararın önüne geçilmesini sağlamaktadır. Saçtaki yağ oranını azaltarak temizlenmesine yağ tarafından tutulan kirin ve pisliğin uzaklaştırılmasını sağlamaktadır.

Tuz sabunu tuzun içerisinde bulundurduğu mineraller sayesinde de saçı besleyici etki yaratmakta ve mineral yönünden saç ve saç derisinin zenginleşmesini sağlamaktadır. Saçın beslenmesini ve daha güçlü saçların çıkmasını sağlamakta ve saç dökülmelerinin azalmasını sağlamaktadır. Saç derisinin zamanla ölüp dökülmesiyle ise kepek oluşmaktadır. Kepek birçok kişi de fazlalığı yüzünden sorun olmaktadır. Tuz sabunu saç derisini de mineral açısından zenginleştirdiği için saç derisinin daha canlı kalmasını ve beslenmesini sağladığı için saç derisinin daha az dökülmesini ve dökülen derinin saç telleri arasından temizlenmesini sağlamaktadır. Saç hücrelerinin kanlanmasını ve saçları çıkaran ve besleyen bu hücrelerin canlı kalmasının teşvik ederek daha güçlü saçların çıkmasını sağlamaktadır. Güçlenen saçların dökülmesi azalmaktadır.

Tuz Sabunu Saça Nasıl Uygulanır ?

Tuz sabunu sert yapısından dolayı direkt olarak saça uygulanmamalıdır. Saçın kırılmasına ve kopmalara sebep olmaktadır. Bunun yerine saça yavaş yavaş uygulanmalı veya bekletilerek çözündürülmesi sağlanmalıdır. Ayrıca tuz sabunu bir kap içerisindeki ılık su ile de çözündürülmesi hızlandırılarak el de edilen suyun da kullanılması ile saça ve saç derisine vereceği zarar engellenmiş olur.

Tuz sabunu köpürmez bu yüzden kullanırken köpürmesi için uğraşmamalı ve saça zarar verilmemelidir. Sadece eritilerek kullanılması sağlanmalıdır. Tuz sabunu kullanımı sonrası saçta bekletilmeli ve eriyik hale gelince 3-5 dakika bekletilerek etkisini saha iyi göstermesi sağlanmalıdır. Bu süre içerisin de masaj yapılarak eriyik hale gelen yapı saçın her tarafına yayılmalıdır. Daha sonra bol su ile temizlenmeli ve saçtan arındırılmalıdır.

Öncelikle tuz sabunu ıslatılır ıslatılan bu sabun az bir miktarda ıslak saça ve vücuda sürülür birkaç dakika bekletildikten sonra durulanır. Bu esnada dikkat edilmesi gereken hususlardan bir tanesi de tuz sabununun yapısının pürüzlü olmasından dolayı vücutta kullanımında vücudu çizecek bir halde olmasıdır. Bunun önüne geçmek için sabunun bir kısmı eritilerek o şekilde uygulanabilir.

Saç için uygulanmasında ise duş esnasında saça sürülür ve çok bastırmadan saç diplerine masaj şeklinde uygulanır. Saç bakımında kullanıldığı esnada saç derisini tahriş ettiği hissedilirse tuz sabunu bir miktar başın üzerinde tutulur. Bu durum sabunun biraz da olsa eğer gerek saç diplerine nüfuz etmesini sağlamaktır.

Tuz sabunu egzama, mantar sedef gibi el ve ayak sağlığında rahatsız edecek seviyede kötü durumlar mevcutsa, günaşırı düzenli olarak kullanılarak bu noktalara uygulanır. Bu rahatsızlıkların geçmesinde ana temel kavram olarak kabul edilmese de çok önemli bir rol oynayan alternatif bir yardımcı görevi görmektedir. Tuz sabununun diğer kimyasal maddeler gibi gözenekleri kapatmadığı, aksine bu gözenekleri açtığı bilinmektedir. Bu sebepten dolayı her banyoda az bir miktar kullanılması tavsiye edilir. Kadınların son zamanlardaki en ciddi ve en rahatsız edici rahatsızlıkların başında gelen selülitin ve tedavisinde kullanılabilir. Tuz sabunu selülit tedavisinde kullanılabilir, banyo esnasında selülitli bölge olarak ve sonrasında bol su ile  durulanarak gerçekleştirilir.

Himalaya Tuzu Faydaları

Milyonlarca yıldan günümüze kadar miras gelen Himalaya tuzu, adeta bir enerji kayası olarak da nitelendirebiliriz. Keşfinden itibaren çeşitli amaçlar için kullanılan Himalaya tuzu, Pencap’ın Khewra adı verilen bir madenden çıkarılmaktadır. Himalaya dağları bilindiği gibi Pakistan’da yer almaktadır. Bu sebepten ötürü de ülke ekonomisine oldukça büyük faydalar sağlamaktadır. Dünya üzerinde yer alan en önemli tuz kristal cevherlerinden biridir Himalaya tuzları, denizlerin kuruması sonucu çöken tuzların lavlarla kaplanması, uzun yıllar boyunca bu kaplamaların yüksek basınç altında kristal hale gelmesi sonucunda oluşmaktadır. Çok keskin bir tada sahip olan bu tuzlar, işlenmemiş bir şekilde de tüketilebilir.

En değerli on elementi bünyesinde bulunduran Himalaya tuzları, insan sağlığına doğrudan faydalıdır.  Vücut iç dengesini sağlayarak gerginliğe ve strese karşı çok iyi bir koruma görevi görmektedir. Hücre zarının rahatlıkla tolare edebildiği Himalaya tuzları, başta sedef olmak üzere, migren, gut astım, bronşit, romatizma gibi birçok hastalığın tedavisinde kullanılmaktadır. Kanserli hücrelerin oluşumunu önler. Böbrek taşının atılımında aktif rol oynamaktadır. Alzheimeri önler. Bunun yanı sıra gece uyumadan önce Himalaya tuzundan oluşan gece lambaları ise gün boyunca oluşan stresi önler. Gözlerde kanlanmayı önler. Cilt kuruluğunu önler. Cildi pürüzsüz hale getirir. Vücutta ki ödemi azaltır. Mantarı önler.

Himalaya Tuzu Nasıl Kullanılır ?

İlk olarak Himalaya tuzu, suya karıştırılıp içilmesi gerekir. Ardından her banyoda düzenli olarak Himalaya tuzundan yapılmış sabunlar kullanılmalıdır. Himalaya tuzundan elde edilen sole adı verilen karışımlar da sedef hastalığı için kullanılabilir. Sole hazırlamak içinse cam kavanozun içerisinde 2-3 cm Himalaya tuzu dökülür ardından bir çay bardağı içme suyu eklenir. Bu karışım iki saat boyunca buzdolabında bekletilir. Bir başka kullanımı ise Himalaya tuzu ile yıkanmaktır.

Tuz Sabunu Varise İyi Gelir Mi ?

Varis ne kadar dışarıdan görünen ve bir cilt rahatsızlığı olarak düşünülen bir hastalık olsa da bir damar rahatsızlığıdır. Vücudumuz da özellikle de bacaklar da bulunan kili kanı toplayan damarlarda ki kanın yukarı çıkarken geri aşağıya inmemesi için bulunan kapakçıkların bozulması sebebiyle kanın bu bölgeler de birikmesiyle varis adı verilen hastalık meydana gelmektedir.

Varis Tedavisinde Tuz

Ağızdan alınan tuzun varis hastalığını tetiklediği damarların daha faz kan basıncından dolayı genişlediği bilinmektedir. Varis için bacağı sıkılaştıran ve kanın ilerlemesini hızlandıran varis çorapları kullanılsa da uzun süreli bir etki sağlamamaktadır. Tuz sabunu içeriğindeki tuz ve mineraller sayesinde yardımcı olabilmektedir. Hücreler su kaybı yaşamamak için gözeneklerini kapatmaya ve kasılmaya başlayacaktır. Bu sırada kendini sıkılaştıran hücreler kasılmaya ve damarları da kasarak kanın daha hızlı ilerlemesini bu bölgelerde kan birikimini önlemektedir.

Tuz Sabunu Nasıl Kullanılır ?

Sert yapısı cildi özellikle cilt yapısı ince ve hassas olan kişiler tahrişlere neden olabilmektedir. Bunun önlenmesi için sabun yavaş yavaş uygulanmalıdır. Ancak az bir su içerisinde biraz eritilmiş olan tuz sabunu ile bacaklara masaj yaparak ve ovularak uygulanan sabun daha rahat ve daha etkili olmaktadır.  Bacak üzerinde bir süre bekletilmeli ve daha fazla etkili olması sağlanmalıdır.

Tuz sabunu kullanımı sonra ise bol su ile temizlenmelidir. Temizlik için kullanılan su soğuk veya soğuğa yakın olması daha etkili olmaktadır. Soğuk su deri hücrelerinin daralmasını ve damarların da daralarak kan akışının hızlanmasına yardımcı olmaktadır. Bu sayede daha etkili olan tuz sabunu varis sorununa çözüm olmaktadır.

Tuz Sabunu Nerede Satılır?

Sodyum klorürün bir başka formu olarak yapılan ve kaya tuzundan elde edilen tuz sabunu ülkemizde İç Anadolu Bölgesinde sıklıkla bulunmaktadır. İç Anadolu Bölgesinin Çankırı ve Çorum illerinde bulunan tuz mağaralarından çıkarılan kaya tuzları ile elde edilir. Yaklaşık olarak 80 adet mineral barındırır.

Bunların dışında aktarlarda, eczanelerde, semt pazarlarında ve internette bulmak, temin etmek mümkündür. İnternet ortamında sanal pazar adı verilen birçok site vardır. Tuz sabunu bu sitelerden birinden sipariş edilebilir. Sipariş esnasında dikkat edilmesi gereken hususlar, bu sabunun tamamen doğal olduğundan emin olunmasıdır.

Aktarlarda, semt pazarlarında ve internet ortamında rahatlıkla bulmak mümkündür. İnternette sanal market adı altında birçok site mevcuttur bu sitelerden cuzi bir fiyat karşılığı temin edilebilir. Elbetteki iyi araştırılmalı ve hakiki doğal olanı bulunmalıdır. Piyasada bazı markalar içerisine kimyasal karıştırabilir. Tuz sabunu hakkında dikkat edilmesi gereken hususların en başında vücudu tanımak ve böyle bir durum karşısında vereceği reaksiyonu bilmek gelir.

Tuz Sabunu Nasıl Yapılır ?

Tuz sabunu yapılırken kullanılan tuz temiz bir ortamdan gerekli hijyen koşullarıyla alınmış ve hazırlanmış tuzlar kullanılmalıdır. Sabun yapılmasında kullanılan bazı temel maddeler bulunmaktadır. Bu maddeler olmadan sabun işlevini yerine getiremez ve temizleme özelliği olmamaktadır. Tuz sabunu da yapılırken doğal olması istenmesi sebebiyle bazı bitkisel yağlar kullanılmakta bununla birlikte su ve yağ kullanılmalıdır. Elbette sabun yapımında her zaman kullanılan kostik veya bilinen adıyla sabun sodası da kullanılmalıdır.

Tuz sabunu yapılırken ilk önce su ve kostik karıştırılır. Bu işlem biraz tehlikeli olabileceği için gerekli gözlük ve önlük tedbirleri alınmalıdır. Bu sıra da yüksek sıcaklık oluşmaktadır ve karışım soğumaya bırakılmalıdır. Başka bir kapta ise kullanılacak bitkisel yağlar karıştırılmalıdır. Oda sıcaklığına gelen su kostik karışımı yavaş yavaş yağ karışımına eklenmelidir. Ekleme sırasında sürekli olarak karıştırılmalıdır karışım bittikten sonra ise içerisine bir miktar tuz eklenmelidir. Eklenen tuzla beraber biraz hızlı bir şekilde karışım devam ettirilmelidir.

Tuz Sabunu Nasıl Saklanır ?

Karışım koyu bir kıvama geldikten sonra soğumaya bırakılmalıdır. Daha sonra streç ile ağzı kapatılmalı ve havluya sarılmalıdır. Bu karışım sarılma işleminden önce elbette sabun kalıplarına dökülmelidir. Ertesi güne kadar bekletilen karışım açılıp güneş görmeyen ve serin bir yerde muhafaza edilmeli ve 6 ay bu şekil de sabunlaşma reaksiyonunun gerçekleşmesi beklenmelidir. Yeteri kadar katılaşan sabunlar kullanıma hazır olunca rahatlıkla uygulanabilir.

Benzer Yazılara Göz Attınız Mı ?
Sayfa başına git