Türlü Kaç Dakikada Pişer?

Türlü Kaç Dakikada Pişer?
28 Ocak 2017 tarihinde eklendi, 493 kez okundu.

Türlü kaç dakikada pişer ? Türlü sebze çeşitliliğinden dolayı besin değeri yüksek olan ve bir o kadar da güzel olan bir yemek çeşididir. Adı üstünde türlü. Çeşit çeşit fırında, tencerede, güveçte. Yani siz nasıl isterseniz. Her ne kadar zahmetli görünse de aslında öyle yorucu ve geciken bir yemek değildir türlü.

Türlü için kullanacağımız malzemeleri bir gözden geçirirsek ne zaman hazır olacağını az çok tahmin edebiliriz. Şimdi gelelim kullanacağımız malzemelere göz atmaya. Patates, kuru soğan, patlıcan, kabak, çarliston biber, domates ve isteğe göre baharatlar. Aslında türlünün etli çeşitleri de var eğer kolay pişen bir et seçmiş olursak yemeğimiz biraz daha çabuk pişer. Yani kıyma ve tavuk eti gibi. Kırmızı et de zor değil tabi ama bildiğimiz üzere kırmızı eti önceden haşlamış olmamız gerekiyor. Sonrası kolay zaten.

Sebzelerimizi soyup, doğradıktan sonra geriye ya fırına sürmek ya da tencereye bırakmak kalıyor. Yemeğimizin malzemelerini hazırlamaya 15 dakika ayırırsak yemeğimizin pişmesine de 20 dakika ayırmamız yeterli olacaktır. Türlünün hazırlanışını da göz önünde bulundurursak toplam olarak 40 ila 45 dakika da pişer.

 

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git