Trabzon Kalesi / Trabzon

Trabzon Kalesi / Trabzon
16 Ekim 2017 tarihinde eklendi, 346 kez okundu.

Trabzon’a gittiyseniz bu muhteşem tarihi yapıyı mutlaka görmenizi tavsiye ederiz. Trabzon’un merkez ilçesi olan Araklı ‘ da yer alan kale denize hâkim vaziyette ve şehrin en yüksek yerine inşa edilen kale günümüze kadar sapasağlam gelmeyi başarabilmiş nadir eserlerdendir.  Deniz kıyısından başlayan kale şehrin öte tarafında yer alan tepelere kadar uzanır. Yukarı, orta, aşağı hisar şeklinde isimlendirilen kale, Fatih Sultan Mehmet tarafından gelebilecek tehlikelere karşı yaptırılmıştır. Bizans çağından kalma eski temellerin üzerine, eski anıtların taşlarından toplanarak yapılmıştır. Eski kayıtlara göre Yukarı hisarın kuzeyinde var olan tiyatrodan günümüze hiçbir kalıntı kalmamıştır.

Evliya çelebi seyahatnamesine kale için şunları not almıştır: Dağ tarafında cehennem kuyusuna benzer derin bir hendeği vardır ki 77 adam girer. Safi kesme kayadır. İçinde cami, muhafazacı evleri, mahzenleri, cebehaneleri vardır.

İç kalenin koruyucusu sayılan yukarı hisar akropol görevini görmektedir. Eski kaynaklarda, Hipodrom kalıntıları, kule, hamam ve saray gibi yapıların burada olduğu ifade edilmektedir. Saray olarak bildirilen yapıların kalıntılarından anlaşıldığı üzere kesme taşlardan yapılmış planlı kareler mevcuttur. Yukarı hisarın devamı olma özelliğine sahip olan orta hisarın pek de düzenli bir yapılaşmaya sahip olmadığını belirtmek gerekir. İçerisinde zağanos ve imaret kapılarını bulunduran orta hisar tabakhane ve kule kapılarını da içerisinde barındırmaktadır.  Orta hisarda yer alan iki önemli camiyi es geçmek olmaz. Bu iki caminin isimleri şu şekildedir: Orta hisar camisi ve Cuma camisi.  Bu camilerin yanı sıra orta hisarda hükümet konağı, kule hamamı, çifte hamam, Musa paşa camisi, Şirin hatun camisi bulunmakta.

Aşağı hisar bölümü ise Zağanos burçlarından başlayıp denize kadar uzanmaktadır. Doğu tarafında Pazar ve mumhane kapıları bulunurken çevresinde ise St. Ardea kilisesi,  Pazar kapı camisi, Amasya Camisi, İskender paşa çeşmeleri, tophane hamamı, kundupoğlu ve yarım Bıyıkoğlu evleri bulunmaktadır.

Trabzon Kalesi Konaklama

Trabzon kalesini ziyaret etmek isterseniz konaklama oldukça kolaydır. İster Araklı’da konaklayın ister şehir merkezinde. Her bütçeye uygun oteller ile konaklama ihtiyacınızı giderebilirsiniz.

Trabzon Kalesi Ziyaret Saatleri ve Giriş Ücreti

Hafta içi ziyaretlere açık olan Trabzon kalesi saat 17.00 ‘a kadar ziyaretçilerini beklemekte.

Giriş içinse herhangi ek ücret ödemeye gerek yok.

Trabzon Kalesi Nerede, Nasıl Gidilir ?

Adres: Orta hisar Mah. Araklı  – Trabzon / Türkiye

Nasıl gidilir? Trabzon kalesine gitmek isteyenler için merkezden Araklı ilçesine giden minibüsleri kullanabilirler. Şahsi aracınızla gitmek istiyorsanız sahil yolunu takip ederek Araklı ilçesinde bulunan kaleye gidebilirsiniz.

Benzer Yazılara Göz Attınız Mı ?
Sayfa başına git