Trabzon Bedesten Çarşısı / Trabzon

Trabzon Bedesten Çarşısı / Trabzon
16 Ekim 2017 tarihinde eklendi, 257 kez okundu.

Trabzon merkezde yer alan ve bilinen en eski ticari yapı olan olan bedesten çarşısının yapım yılının 15. Yüz yılının sonları olduğu tahmin edilmektedir.  Farsçadan Osmanlıcaya giren Bedesten kelimesinin kökü “bedestan” ‘a dayanmaktadır.  Bedestan, kıymetli kumaşların, mücevher gibi değerli ürünlerin sergiye sunulduğu ve bunların alım satımının yapıldığı merkezlere verilen isimdir. Osmanlıcada da aynı görevle kullanılmıştır.

İlk örneklerinin 13. Yüzyılda görüldüğü bedesten çarşısı,  Osmanlı tipik örneklerinin net olarak görüldüğü, eşit büyüklükteki kubbeleriyle muhteşem bir kapalı çarşısının örneğidir. Yapım yılının 15 yüz yılının sonları olduğu tahmin edilen bedesten çarşısının Ceneviz yapısı olduğu ve Trabzon fethiyle birlikte Osmanlının burayı bir bedesten haline getirdiği bilinmektedir.  Tarih alanında başarılı imza atmış olan Bryer ise 1512 yılında Sultan Selim’in annesi Gülbahar Hatun tarafından yazılan imaret listesinde Bedesten hakkında bilgi verdiğini ifade etmektedir. Buna göre ise yapının 1461-1512 yılları arasında yapılmış olduğunu ifade eder. Düzenli 28 cm’lik taşlardan meydana gelen Bedesten, kare planlı yapılmıştır. Ayrıca 4 fil ayağı üzerine oturtularak, estetik bir görünüme kavuşturulan bedesten çarşısında bulunan fil ayaklarında yer alan delikler, katlar arasında bulunan demirleri gözler önüne sermekte. Ahşap kısımlar bu deliklerin üzerine oturtulmuştur. Her açıdan bir kapıya sahip olan bedesten toplam olarak 48 odadan oluşmaktadır. Üst katta yer alan odalar, tüccarların bugün ki ifade ofislerini temsil ederken, alttaki odalar da, mal alım satım işlerinin gerçekleştiği noktayı temsil ettiği bilinmektedir.

Tarihi eserlerinin korunmasına yönelik bilinç yeni yeni oluştuğu için bedesten çarşısı 400 milyon TL harcanarak yeniden kültürümüze kazandırılmıştır. Etrafını saran marangozhanelerden 2000 senesinde arındırılmış olan bedesten, Osmanlı’da olduğu gibi yine içerisinde değerli eşyalar satılmaktadır.  Üst katlarda ise Osmanlı kahve kültürünü yansıtan kafeler var.  Fiyat olarak oldukça uygun olduğunu söylemek gerek.  El yapımı eşyaların, yöresel ürünlerin olması buraya her girenin içini bir albeniye kaptırıyor.

Trabzon Bedesten Çarşısı Ziyaret Saatleri

Sabah saat 10:30 ile akşam saat 23:00 ziyaretçilerini bekleyen Bedesten çarşısını daha önce görmediyseniz mutlaka gitmelisiniz. Yöresel lezzetleri de tadabileceğiniz bedesten çarşısının cep yakmayan fiyatları sayesinde akrabalarınıza hediye de götürebilirsiniz.

Trabzon Bedesten Çarşısı Konaklama

Her bütçeye uygun Trabzon il merkezinde toplamda 69 adet konaklama tesisi bulunmaktadır. Kendinize en uygun oteli seçmeniz konforunuzu artıracaktır. Bizden bir tavsiye isterseniz toplamda iki adet otel önerebiliriz. Bunlar;

  • Cebeci Hotel  – Telefon: (0462) 888 20 20
  • Yali Park Otel  – Telefon: (0462) 300 00 11

Trabzon Bedesten Çarşısı, Nerede, Nasıl Gidilir?

Adres: Çarşı Mah. 61200 – Trabzon / Türkiye

Nasıl gidilir? Merkezde yer aldığı için fazla aramaya gerek kalmayan Bedesten çarşısı, Trabzon’un sahile inen kısmının 300 metre yukarısında yer almaktadır. Özel arabası olmayanlar, merkezden hangi dolmuşa binerseler Moloz durağından geçerler. Bu durakta inenlerin hemen karşısındadır bedesten. Özel arabası olanlar için yol tarifi şu şekildedir:  Cumhuriyet caddesinden ilerleyerek, kazancılar sokağından bedesten caddesine girmeleri gerekmektedir. Buradan 300 metre ilerledikten sonra Bedesten çarşısını rahatlıkla bulabilirsiniz.

Benzer Yazılara Göz Attınız Mı ?
Sayfa başına git