Trabzon Ayasofya Müzesi / Trabzon

Trabzon Ayasofya Müzesi / Trabzon
18 Ekim 2017 tarihinde eklendi, 334 kez okundu.

Trabzon imparatoru kral birinci Manuel Komnenos (1238-1263)  tarafından yaptırılan Ayasofya Kilisesi Trabzon şehrinde bulunan tarihi eserlerden sadece bir tanesidir. Yıllar boyunca kullanım şekli değişmiş olan Ayasofya kilisesi, bugünlerde ise Ayasofya müzesi olarak ziyaretçilerini beklemekte. Denize neredeyse sıfır denebilecek uzaklıkta muhteşem bir yapı olmak onun sadece görülmeye değer özellikleri arasında sadece bir tanesi.

Fatih tarafından ortadan kaldırılan Trabzon İmparatorluğunun ortadan kaldırılmasının ardından 1584 senesine kadar Ayasofya kilise olarak kullanılmış daha sonraları terk edildiği için padişahın emri ile camii ye dönüştürülmüştür.1868 yılında Bursalı Rıza efendinin ısrarı ile kilise onarılmıştır.  Birinci Dünya harbi sırasında Ruslar, Trabzon’u işgal etmiştir. Bu vakadan sonra kilise ordunun deposu olarak kullanılmıştır. Ardından hastane olarak kullanılan kilise Cumhuriyetten sonra müze olarak kullanıma açılmıştır. 1958 -1962 yılları arasında tekrar restoresi sağlanmıştır. 28 Haziran 2013 ‘ te ise yeniden Cami olarak ibadete açılsa da şu aralar daha çok müze olarak kullanılmaktadır.

Geleneksel geç dönem Bizans mimarisinin en güzel örneklerinden biri olan kilise, kare-haç planına uygun olarak inşa edilmiştir. Yüksek merkezi kubbeye sahip olan kilisenin kuzey, batı ve güneyinde üç revaklı girişi bulunmaktadır. Nartex adı verilen giriş holünün üç nefi bulunmaktadır. Neflerden orta da yer alan beş köşeli, yanındakiler ise yuvarlak birer apsisle son bulmakta olup nartexin yanında şapel vardır.  Yapı, ana kubbenin çevresinde tonozlarla örüldüğü gibi çatı da farklı yükseklikler verilerek kiremitler ile kaplanmıştır. Üstün bir işçiliğin el izlerini bariz bir şekilde taşıyan yapıda aynı zamanda Selçuklu sanatını da görmemiz mümkün. Kuzey ve batı cephesinde görülen geometrik geçmeli bezemeleri içeren madalyonlarla, mukarnaslı nişler Selçuklu taş işlemelerinde ki özellikler birbirleriyle örtüşmektedir. Ana apsisim dışında doğu tarafta yer alan tek başlı kartal Komnensosları sembolize eder.

Ayasofya Süslemeleri

Ayasofya’ya dikkatlice baktığınızda sıklıkla mozaik kullanıldığını fark edebilirsiniz. Bütün bu mozaikler Freskler ’in İnciline dayanmaktadır. Bu mozaikler sırayla şu sahnelerden oluşmaktadır: Adem ile Havva’nın yaratılışı, Âdem ile Havva’nın cennetteki yaşamları, yasak elma, Âdem ve Havva’nın cennetten kovuluşları ve ilk cinayetin tasviri ile mozaikler son bulur. Bunun yanı sıra kilisenin ana kubbesinin altında çok renkli mermerden yapılmış yer mozaiği bulunmaktadır. Bu gibi birçok motifin bulunduğu kilise birçok sanatseverin dikkatini çekmeyi başarabilmiştir.

Trabzon Ayasofya Müzesi Otel ve Konaklama

Trabzon’da yer alan en iyi oteller,  müze etrafında bulunmakta. Zorlu Grand Hotel bu otellerden sadece bir tanesi.  Daha uygun bütçeli bir otel istiyorsanız Aksular otel yine en iyi alternatifler arasında. Bunun yanı sıra Usta Park otel de oldukça iyi.

Trabzon Ayasofya Müzesi Giriş Ücreti ve Ziyaret Saatleri

2013’ten beri ibadete açılan müze, cami olarak da kullanılmaktadır. Buna rağmen tarihi eserlerin yer aldığı bölümler hala müze olarak kullanılmaktadır. Cami olan kısımlara ziyaret için saat fark etmiyor. Müze olarak kullanılan kısımları görmek hafta içi saat 9 ile 17 arasında orada bulunmanız gerekiyor.

Müze kartı olanlar için ücretsiz olan giriş, olmayanlardan ise 8 lira ücreti var.

Trabzon Ayasofya Müzesi Nerede, Nasıl Gidilir ?

Adres: Fatih mh. Pk.61040-Trabzon/Türkiye

Tel: 054622233043

Nasıl gidilir?  Trabzon merkez mahallerinden olan Fatih’ten sahil yolundan güneye doğru gidildiğinde sol tarafta kalan müzeye Zübeyde Hanım caddesini takip edilerek de gidilebilir.

Benzer Yazılara Göz Attınız Mı ?
Sayfa başına git