Toz Alerjisi Belirtileri ve Tedavisi

Toz Alerjisi Belirtileri ve Tedavisi
18 Ekim 2017 tarihinde eklendi, 382 kez okundu.

Tozlu ortamları kimse sevmez. Temiz ve ferah yerlerde olmak isteriz. Fakat çalışma koşulları, bulunmak zorunda olduğumuz ortamlarda toz olabilir. Ve çoğu insan farkında olmasa bile toza karşı alerji olabilir. Bazen çok fazla toza maruz kalmamız da toza karşı alerjimizin olmasına sebep olabilir. Tozlu ortamlarda çalışan kişilerin bağışıklık sistemi tozlara karşı dirençsiz kalabilir ve bu insanlarda toz alerjisine rastlanabilir. Dikkat edilmesi gereken en önemli husus tozlu yerlerde çalışırken yüzünüzü bir maske ile korumanız. Tozların içinde bulunan zararlı maddeler sağlığımızı riske atabilir. Sağlık insanın kaybetmemesi gereken en büyük hazinesidir. Bu nedenle kendimizi tozlara karşı korumalıyız. Çocukların tozdan etkilenmeleri daha kolaydır. Bu nedenle onlar için özel önlemler almalıyız. Yataklar, koltuklar, yastıklar evdeki çoğu eşya tozlanmaya meyillidir. Bu nedenle sık sık evi temizlemeliyiz. Her gün bir saat odaları havalandırmalıyız. Temizlik olmazsa sağlık da olmaz. Tozdan korunmanın yollarını bilmeliyiz.Bu nedenle toz alerjisini araştırıp, toz alerjisi hakkında bilgilenmemiz gerekir. Gelin, bakalım toz alerjisinin belirtilerine ve tedavisine.

Toz Alerjisi Belirtileri

Toz alerjisi genellikle gözle görülmeyen ve mikroskop alanında incelenen türden olan alerji çeşitlerindendir. Bu alerjilerin oluşmasında toza maruz kalınması en belirgin durum olarak ortaya çıkar. Kişilerin çok fazla toza maruz kalması ile birlikte vücudun bağışıklık sisteminin olumsuz olarak etkilenmesiyle kişilerde toz alerjisi görülür. Aşırı toza maruz kalan kişilerin tozdan olumsuz şekilde etkilenmeleri toz alerjisi neden olur. Toz alerjisi her yaştan insanda kişilerde görülebilir fakat çocukların bağışıklık sisteminin hassas olmasından dolayı çocuklarda daha yaygın olarak tespit edilmektedir. Çocukları toz alerjilerine karşı koruyabilmek için evde temizlik yaparken ayrı bir odaya almak gerekmektedir. Çocukların kullandığı oyuncakların düzenli aralıklar ile yıkanması gerekmektedir. Çocuklar dışarıda oyun oynarken toza maruz kalırlar. Çocuklar dışarıdan geldikten sonra güzel bir şekilde yıkanmalı ve tozlardan arınmalıdır. Bu alerjinin insan bünyesine olumsuz etki oluşturması ile bilikte bağışıklık sisteminin çökertilerek yerine toz mikropların yerleşmesine neden olur. Bu yüzden toz alerjisi kişilerde yaşanması kaçınılmaz bir durum olarak belirir. Toz alerjisi ile karşı karşıya kalırsanız kesinlikle uzman bir doktora görünmelisiniz ve gereken tedaviyi almalısınız. Belirtiler kişiye göre ve tozun temas ettiği vücut bölgesine göre değişiklik gösterebilir. Toz alerjisi en çok solunum kanallarında ve ciltte belirtilere neden olur. Toz alerjisi olan kişilerde hapşırma, öksürme, burun akıntısı, burun tıkanıklığı, göz kızarması, sulanması ve kaşıntı, burun kaşıntısı, baş ağrısı, boğaz iltihabı, ses sorunları, cilt kuruluğu, ciltte kızarma veya şişme gibi belirtiler görülür. Toz alerjisi nefes darlığı, göğüste baskı hissi, baygınlık gibi sorunlara neden olursa hemen daha önceden bu durum için verilmiş ilaçlar kullanılmalı veya acilen hastaneye gidilmelidir.

Toz Alerjisi Tedavisi

Bir alerjinin en etkili tedavi yöntemi, alerjen madde ile temasın olabildiğince kesilmesidir. Tozdan tümü ile kurtulmak mümkün olmayabilir. Toz alerjisi tedavisi için bunları yapın: Yatak odanızda halı, kilim gibi toz tutacak eşyalar bulundurmayın. Tüylü kumaşa sahip mobilyalar, nevresim takımları ve pelüş oyuncakların vb. çok fazla toz tutabileceği aklınızda bulunsun. Yatak, şilte ve döşekler her 3-4 yılda bir yenileyin. Şilte ve yatak arasına su geçirmez koruyucu serin. Bu sayede akarlar ihtiyaç duydukları besine erişemez, hızla çoğalamaz. Yüksek enerjili bir süpürge makinesi ile evinizi sık sık detaylı olarak süpürün. Mümkünse her 2-3 güne bir nevresim takımınızı değiştirin. Odanızın nemini olabildiğince düşük tutun. Gerekirse nem azaltıcı radyatör cihazlar kullanın. Evcil hayvan beslemeyin. Besleyecek olursanız yatak odanıza girmelerine izin vermeyin. Evin duvarlarının herhangi bir köşesinde küflenme varsa, toz alerjisinden kurtulmak mümkün olmayacaktır. Evinizdeki rutubetten kurtulun. Yoksa toz alerjiniz yok olamaz.

Toz Alerjisi İçin İlaç Tedavisi

Antihistaminler: Bağışıklık sistemini yatıştırır. Hapşırma, gözlerde sulanma, burun akması, kaşıntı gibi belirtilerin kaybolmasına yardımcı olur.

Dekonjestan ilaçlar: Burun tıkanıklığını giderir.

Kortikosteroidler: Solunum kanallarındaki iltihabın azaltılması için önerilebilir. Toz alerjisi genellikle ölümcül belirtilere yol açmaz. Ancak nefes daralması, baygınlık gibi anafilaksi belirtilerine karşı kişinin yanında adrenalin (epinefrin) oto enjektörü taşıması önerilir. Ağır bir toz alerjisine maruz kalırsanız bir uzmana danışın. Sağlık her şeyin başı.

Benzer Yazılara Göz Attınız Mı ?
Sayfa başına git