Topuk Dikeni İçin Hangi Doktora Gidilir ?

Topuk Dikeni İçin Hangi Doktora Gidilir ?
14 Haziran 2017 tarihinde eklendi, 756 kez okundu.

Topuk dikeni için hangi doktora gidilir ? Topuk dikenine hangi poliklinik bakar ? Topuk dikeni için hangi bölüme gidilir ?

Topuk Dikeni İçin Hangi Doktora Gitmeliyim?

Topuk dikeni nedir, nedenleri, belirtileri ve tedavisi ile ilgili bilgileri aynı zamanda topuk dikenine hangi bölüm bakar sorusunun cevabını bu konumuzda öğrenebilirsiniz.

Topuk Dikeni Nedir ?

Topuk dikeni, topuk kemiğinin altına doğru fazla kalsiyum birikmesiyle oluşan kemiğimsi çıkıntıdır.  İki-iki buçuk santime kadar uzayabilir. Bu uzunluğa sahip olan topuk dikenleri röntgen tetkiklerinde kolayca fark edilmesine rağmen röntgen tetkiklerinde fark edilmeyecek kadar küçük topuk dikenleri de olabilir. Bu duruma topuk dikeni sendromu denir ve bu adı aldıktan sonra topuk dikeni bir hastalıktır. Ağrıya sebep olmaz eğer topuk dikeni bölgesinde ağrınız varsa bunun nedeni ancak çok düşük ihtimalle topuk dikeni sendromudur. Bu ağrının sebebi yaygın olarak bu bölgede bulunabilen mantarların enfeksiyon kapmasıdır.

Topuk Dikeni Nedenleri

Hızlı kilo alımı, ani kilo kayıpları, aşırı egzersiz, ağır işlerde çalışma, fazla ağırlık kaldırma, yanlış ayakkabı seçimleri ve yanlış seçilmiş ayakkabıların uzun süreli kullanımı topuk dikenine sebep olabilir. Bunlar dışında eğer yürüyüşünüzde anomaliler varsa uzun süreli yürüyüşlerden sonra topuk dikeni oluşumunda risk altındasınızdır.  Ayrıca düz taban rahatsızlığına ve şeker hastalığına sahip olmakta topuk dikeni oluşumunu tetikleyen durumlardır.

Topuk Dikeni Belirtileri

Topuk dikeni genellikle belirti göstermez. Ama sabah uyandığınızda ayağınızda (topuk dikeni bölgesinin dışındaki alanlarda) ağrı oluşuyor ve bu ağrı dinlendirsenizde geçmemesi ve dinlendirmenin ardından ayağınızı yere bastığınızda ani ve şiddetli ağrı olması topuk dikeni belirtileri arasında gösterilebilir. Bunun yanında topuk dikeni bölgesinde topuk dikeniyle beraber mantar gelişebilir ve mantarın enfeksiyon kapmasıyla şiddetli ve uzun süreli ağrılar olabilir. Bunların yanında yürüyüş, egzersiz gibi durumlarda ağrı oluşumu da topuk dikeni belirtisi sayılabilir.

Topuk Dikeni Tedavisi

Eğer topuk dikenine zamanında müdahale edilmezse kişide hareket kısıtlaması olacak ve dolayısıyla kaslar zayıflayacak ve en küçük bir etkide vücut şiddetli tepkiler gösterebilecektir. Ayrıca yaş ilerledikçe bu ağrılar sırt ve bel bölgesine de vuracaktır. Bu nedenle ayağınızda küçük bir ağrı da oluşsa uzman bir doktora baş vurmayı ihmal etmemelisiniz. Topuk dikeni, oluştuğunda beraberinde enfeksiyonlu mantar oluşmamışsa ilaçlar, ortopedik tabanlıklar, fizik tedavi ve egzersizlerle çoğunlukla tedavi edilebilirken eğer topuk dikeni bölgesinde iltihaplanma varsa ameliyat ile tedavi söz konusudur. Topuk dikeni egzersizleri ağır egzersizleri kapsamaz. Genel olarak özellikle o bölgeye esnetme hareketleri uygulanarak kan dolaşımı hızlandırılmaya çalışılır ki kan o bölgede oluşan kalsiyum birikintisini çözüp taşıyabilsin.

Topuk dikeni için hangi doktora gitmeyelim ? Topuk dikeni hangi bölüme girer diye soruyorsanız ortopedi bölümüne gitmelisiniz.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git