Tohma Kanyonu – Malatya

28.05.2020
Tohma Kanyonu – Malatya

Malatya’nın Darende ilçesinde bulunan ve ziyaretçi sayısını her geçen gün arttırmayı başaran Tohma kanyonu, son zamanlar yapılan yatırımlar ile ön plana çıkmaktadır. Tohma Çayı’nın her iki tarafında bulunan dik kayalıklar ve sarp bir vadi oluşturmaktadır. Somuncu Baba Camii’nin bulunduğu kısma kanallar ile suyu, kanyonun yamacındaki kayalar oyularak getirilmiştir. Popülarisitesi gittikçe artan Somuncu Baba Camii ve Taş Köprü arasındaki kısımda bulunan bu kanyona yapılan yatırımlar da zamanla artmaktadır. Kanyonun içerisinde pek çok hastalığa şifa olan Kudret havuzu bulunmaktadır ve bu bölgeye Türkiye’den ve dünyadan senede milyonlarca turist gelmektedir. Ayrıca kanyon içerisinde adrenalin sevenler için rafting alanları da bulunmaktadır.

Tohma Kanyonunda Neler Yapılır?

Herkes için yapılabilecek çok fazla aktivite bulunmaktadır. Ancak adrenalin tutkunları için, çeşitli su sporları yapılabilmektedir.

Belediye tarafında herhangi bir ücret ödemeden kanyon içerisinde piknik ve mangal alanları yapılmıştır. Hazırlıksız gelenler için kanyon içerisinde de pek çok restoran ve lokanta bulunmaktadır. En çok tercih edilen aktivite raftingdir. Bölge içerisinde bu hizmeti veren acenteler bulunmaktadır. Sadece kayıt yaptırıp sıranızın gelmesini beklemeniz gerekmektedir. Böylece eğlence ve adrenalinin tadını doya doya çıkarırsınız.

Adrenalin sevmeyenler için doğa yürüyüşü yapmak mükemmel bir tercihtir. Kanyon içerisinde yürürken doğal güzellikler karşısında büyülenecek, bir o kadar da yorulacaksınız. Yer yer dikleşen yollar sizi yorabilir fakat sonrasında karşılaşacağınız manzara yorulduğunuza değecektir. Bu kanyona gelirken mutlaka fotoğraf makinanız ya da kamerası iyi olan bir telefon yanınızda olmalıdır. Bu kadar büyüleyici manzaraları yeşilin farklı tonlarını, kanyonun dik yamaçlarını istediğiniz gibi fotoğraflayabilirsiniz.

Kanyon bölgesinde profesyonel olarak yapılan kaya tırmanışlarına rastlamanız mümkündür. Bu kadar sarp yamaçların bulunduğu bir kanyonda her zaman adrenalin tutkunu bir tırmanış sporu sever görmeniz kaçınılmazdır. Dikkatli olunması gereken bu kanyonda, tehlikeli sporlar yapılacaksa mutlaka bir profesyonelden yardım alınmalıdır.

Rafting

Kanyon içerisinde en yaygın yapılan aktivite raftingdir. Özellikle gençler tarafından tercih edilen su sporu için alınan güvenlik önlemleri oldukça fazladır, oldukça keyifli vakit geçirmenizi sağlar.

Ortalama süresi 45 dakikadır ve rafting ücretleri kişi başı 30 TL’dir. Eğer ek olarak HD Video ve Fotoğraf çekilmesini talep ederseniz, fazladan 50 TL daha ödeyerek DVD olarak alabilirsiniz. En az 4 kişilik gruplar halinde rafting yapılmaktadır.

Tohma Kanyonunda Gezilecek Yerler

Seyir terası muhteşem bir doğa manzarası sunmaktadır. Aynı zamanda bu kanyonun civarında Somuncu Baba Camii ve Kudret Havuzu bulunmaktadır.

Kudret Havuzu

Kudret havuzu, Darende’nin en fazla ziyaretçi ağırlayan turistik mekanlarından biridir. Özellikle yaz aylarında sıcaktan bunalan ziyaretçiler için açık yüzme havuzu olarak hizmet vermektedir. Kanyonunun içinde bulunan bu havuz, temizliği, doğal görünümü ve şifalı termal suyu ile Türkiye’den ve dünyadan senede milyonlarca turisti ağırlamaktadır. Bu havuz Malatya ve Darende’nin en önemli câzibe merkezlerinden biri haline gelmiştir. Aynı zamanda Hamam geleneğini de modern bir anlayışla devam ettirmektedir. Kayalıklardan kaynayan suyun farklı derinliklerdeki 3 havuzu doldurmasıyla oluşan Kudret Havuzu, yılın dört mevsiminde 22 santigrat derecedir. Havuzun suyu, Tohma ırmağından ayrı farklı bir kaynaktan gelmekte ve termal özellikler içermektedir.

Kudret havuzunda herhangi bir kimyasal katkı maddesi kullanılmamaktadır, bu sebeple hem sağlık açısından olumlu hem de yüzme esnasında göz, burun ve ağza gelen sular sebebiyle rahatsızlık duyulmamaktadır. Derinlikleri 80, 120 ve 150 cm olan 3 havuzdan oluşmaktadır. Ayrıca misafirler için soyunma odaları, kilitli eşya dolapları ve lavabo da bulunmaktadır. Havuzun girişinde bulunan kafede ise hazır yiyecek ve içecek hizmeti ve hazırlıksız gelen misafirler için şort bulunmaktadır.

Giriş Ücreti

  • 12 yaş altındaki ziyaretçiler için 6.5 TL,
  • 12 yaşın üzerindeki ziyaretçiler için 13 TL’dir.

Ayrıca havuzda herhangi bir süre kısıtlaması da bulunmamaktadır. Kadınlar için sadece çarşamba günleri, diğer günler ise erkek misafirlere hizmet vermektedir.

Somuncu Baba Külliyesi

Şeyh Hamid-i Veli Somuncu Baba, 1331-1412 yılları arasında Darende de yaşamıştır. Araştırıldığında eski dönemlerde cami olarak kullanılmadığı, çok uzun bir süre zaviye ve medrese olarak hizmet verdiği anlaşılmıştır. Zaman içerisinde türbe halini almış, sonrasında da camii olarak kullanılmaya başlanmıştır. Yavuz Sultan Selim Han döneminde, cami Sinan Paşa tarafından restore edilmiştir. 1685 yılında Somuncu Baba neslinden olan Abidin Paşa, bu caminin minaresini inşa ettirmiştir. Bu külliye Cumhuriyet döneminde Cami ve türbe olarak kullanılmaya başlamıştır. Camide Cumhuriyet yıllarında Somuncu Baba Hazretlerinin neslinden olan Hasan Feyzi Efendi görev yapmıştır. Onun vefatından sonra ise imamlık görevini oğlu Ahmet Nuri Efendi almıştır. Onun da kısa süre içerisinde tifo salgınında vefat etmesi ile Osman Hulusi Efendi görevlendirilmiştir. Mutasavvıf ve Divan şairi Osman Hulusi Efendi bu camiyi zor şartlara rağmen korumuş ve elinden geldiğince restore etmeye çalışmıştır. Cami önünde yer alan balıklı havuzu bu dönemde inşa ettirmiştir. Ayrıca yine türbenin ve caminin çatısı da yine bu döneme onarılmıştır. 2002 yılında Es-Seyid Osman Hulusi Vakfı tarafından ziyaretçi sayısının artmasıyla ek cami inşaatı yapılmış ve son olarak 2013 yılında Yeni Cami bölümünün yapılmasıyla birlikte Külliye bugünkü halini almıştır.

Her yıl bu külliyeyi binlerce misafir ziyaret etmektedir. Külliye içerisinde Somuncu Baba Türbesi, Hulusi Efendi Haziresi, Somuncu Baba Müzesi, Hamidiye Çarşısı, Abdesthaneler, Şeyh Hamid-i Veli Kütüphanesi, Kudret Havuzu, Somuncu Baba Çilehanesi, Tohma Kanyonu ve mesire alanları vardır. Günümüzde ise bu külliyenin tüm bakım, onarım, tadilat, temizlik ve restorasyon işlerini Es-Seyid Osman Hulusi Vakfı karşılamaktadır. Osmanlı’dan günümüze miras kalan bu külliye kültürünü yaşatmak gayesiyle halen daha düzenli restorasyon çalışmaları yapılmaktadır.

Konaklama ve Yeme-İçme

Malatya dışındaki illerden veya başka ülkelerden ziyarete gelenler için civarda her bütçeye uygun konaklama için otel ve pansiyonlar bulunmaktadır.

Bunlardan bazıları;

  • Tiryandafil Otel,
  • Darende Öğretmen Evi,
  • Otel Darende,
  • Bozkuslar Oteli.

Ayrıca bu alan içerisinde yemek yemek için de çok sayıda kafe ve restoran bulunmaktadır. Yöreye özgü yemeklerinde tadına bakabileceğiniz bu yerlerde, mangal yapmanız da mümkündür. Kullanımı ücretsiz olan piknik ve mangal alanları bulunan kanyon içerisinde rahatça dilediğiniz gibi vakit geçirebilirsiniz.

Tohma Kanyonu Giriş Ücreti ve Ziyaret Saatleri

Bu kanyona giriş ücretsizdir. Sadece içerisindeki rafting etkinliği için kişi başı 30 TL ücret talep edilmektedir. İçerisinde bulunan piknik alanları ve mangal alanları da ücretsiz ve herhangi bir zaman kısıtlaması da bulunmamaktadır. Tesis içerisinde bulunan lokanta ve restoranlar oldukça geç saatlere kadar ziyaretçilere hizmet vermektedir.

Tohma Kanyonu Nerede, Nasıl Gidilir?

Malatya’nın Darende ilçesinde bulunmaktadır.

  • Özel Araç ile Ulaşım

Özel araç ile gitmek isteyenler için Malatya-Kayseri D300 karayolunu kullanarak Daren’de ilçesine geldikten sonra tabelaları kullanarak rahatça ulaşım sağlanmaktadır.

  • Toplu Taşıma ile Ulaşım

Toplu taşıma ile ulaşım sağlamak için, Malatya’dan Darende ilçesine kalkan minibüsler ile de ilçeye ulaşım sağlanabilir. Minibüsler 07.30 ve 19.20 arasında her 10 dakikada bir kalkmaktadır.

YAZAR BİLGİSİ
Modanium Özel
Modanium özel yayınıdır - Doğada seçimi kadın yapar !
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.