Tırnak Mantarı İçin Hangi Doktora Gidilir ?

Tırnak Mantarı İçin Hangi Doktora Gidilir ?
16 Haziran 2017 tarihinde eklendi, 155 kez okundu.

Tırnak mantarı için hangi doktora gidilir ? Tırnak mantarına hangi poliklinik bakar ? Tırnak mantarı için hangi bölüme gidilir ?

Tırnak Mantarı İçin Hangi Doktora Gitmeliyim ?

Tırnak mantarı nedir, nedenleri, belirtileri ve tedavisi ile ilgili bilgileri aynı zamanda tırnak mantarına hangi bölüm bakar sorusunun cevabını bu konumuzda öğrenebilirsiniz.

Tırnak Mantarı Nedir ?

Tırnak mantarı, halk arasında oldukça yaygın olan bir rahatsızlıktır. Daha çok ayaklarda meydana gelir ve her ayak parmağında görülebilir. Özellikle baş parmakta daha sık görülmektedir. Baş parmaklarında olan tırnakların nerede ise on katlı katman oluşturarak kalın bir tabaka oluşturması  ve kesilemeyecek hale gelecek kadar çevresini sarması ile olur. Kısa sürede hem kendiniz dikkat eder hem de doktor kontrolüne gider iseniz tırnak mantarından kısa sürede kurtulabilirsiniz.

Tırnak Mantarı Nedenleri

Tırnakta oluşan mantarların en büyük nedeni ayakta parmak aralarında olan mantarlardır. Eğer ayaklarda yer alan mantarlar kısa sürede tedavi edilmez ise tırnaklara bulaşacak ve tırnak mantarı oluşturacaktır. Tabi ki de tek neden olarak bu değil, bir yandan diğer etki olarak da ayakkabılar olmaktadır. Ne kadar ince burunlu olan ayakkabı giyer iseniz mantarların oluşumu o kadar da hızlı olacaktır. Ayaklarınızın terlediği durumlarda gerekli temizliği yapmazsanız ve ayaklarınız sürekli olarak nemli kalıyorsa tırnak mantarı sorunu yaşayabilirsiniz.

Tırnak Mantarı Belirtileri

Tırnak mantarını ilk olarak tırnağın sürekli olarak ayağınıza batması ile anlayabilirsiniz. Bunun dışında tırnaklarınızı keserken zorluk yaşayabilirsiniz. Çünkü esnek yapısı olan o kıkırdak yapıdaki tırnaklar bir anda kemik kadar sert hale de gelecektir. İlerleyen evrelerinde adeta tırnağın tüm hepsini kaplayarak safran rengi oluşturacak ve kötü de bir görünüm oluşturacaktır.Tırnak mantarı yaklaşık olarak bir iki ay içerisinde tırnağın deriden tamamen dökülmesine neden olmaktadır. Bu nedenle en kısa sürede tedavi etmelisiniz.

Tırnak Mantarı Tedavisi

Tırnak mantarının tedavisi doktor kontrolü altında yapılması tırnak düşmesine engel olacaktır. Eğer sizlere verilen krem ve solüsyonu düzgün bir şekilde kullanır iseniz kısa sürede düzelecektir. Tedavi sürecinde ayak bakımını düzgün bir şekilde yaparak asla tırnak uzatmayın. Ayrıca ayaklarınızın nemli kalmamasına da dikkat etmelisiniz.

Tırnak mantarı için hangi doktora gitmeyelim ? Tırnak mantarı hangi bölüme girer diye soruyorsanız dermatoloji bölümüne gitmelisiniz.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git