Tırnak Batmasına İyi Gelen Kremler

Tırnak Batmasına İyi Gelen Kremler
20 Ağustos 2017 tarihinde eklendi, 817 kez okundu.

Tırnak batması, tırnağın cilde doğru büyümesiyle cilde uyguladığı baskı sonucu etrafının iltihaplanmasıdır. İltihaplanma ve acı tırnağın deriye battığı yerde olur. Eğer tedavi edilmezse ilerleyip cerrahi müdahale gerektirebilir. Hemen herkesin hayatında  bir kere de olsa yaşadığı yetişkinlerde ve gençlerde daha çokta erkeklerde görülen bir rahatsızlıktır.

Tırnak Batmasının Belirtileri Nelerdir ?

Tırak batmasının başlıca belirtileri kızarıklık, acı ve tırnak ucunda şişmedir. İlerleyen safhalarda tırnak batmasının olduğu yerde sarımsı renkte irin yada iltihap görülür. Tırnağın keskin tarafında ekstra bir doku fazlalığı ve deri kaplaması görülür. İlerlemiş enfeksiyon durumunda nadiren yüksek ateş görülebilir.

Tırnak Batmasının Nedenleri Nelerdir ?

Tırnakların biçimsiz kesilmiş olması, aşrı ve anormal tırnak uzaması, aşırı terleme,  dar kalıplı ve ayağı fazla sıkan ayakkabılar, yüksek topuklu ayakkabılar, ayaktaki mantar enfeksiyonları, tırnak etrafında oluşan şiddetli yaralanmalar, tırnak kemiğinin normalden daha çıkıntılı olması  tırnak batmasının nedenlerdir.

Tırnak Batmasına Ne İyi Gelir ?

Tırnak batması yeni olduğunda daha henüz ilerlemeden evde yapılacak doğal ve bitkisel yöntemlerle kolayca atlatılabilir.

Sıcak su

Ayak sıcak suda bekletilebilir. Suya sabun, tuz veya anti-bakteriyel içeren ilaçlar koymaya gerek yoktur.

Sabunlu su

Tırnak batması olmuş ve iltihaplanmış bölge dahil olmak üzere ayak her gün sabunlu su ile yıkanabilir.

Doğru ayakkabı seçimi

Dar kalıplı ayağı sıkan ve yüksek topuklu  ayakkabı giymekten kaçınılması gerekir.

Kekik çayı

Kekik çayı iltihap ve ağrıyı azaltabilir. Kekik ve su kaynatılıp tırnak batması olan parmak kaynatılan çayın içerisinde bekletilebilir.

Limon ve deniz tuzu

Limon üzerinde bir delik açıp içerisine biraz tuz ilave edildikten sonra tırnak batması olan parmak limon içine sokulup 20 dakika bekletilebilir. Limon ve deniz tuzu doğal iltihap söktürücüsüdür.

Soğan

Soğan doğal bir anti- inflamatuardır. Bir soğan kaynatılıp ezildikten sonra ılık haldeyken gazlı bez yardımıyla iltihaplı parmağa sarıp yaklaşık 2 saat bekletilebilir.

Havuç

Havuç kaynatılıp ezilir ve lapa halinde parmağa sarılabilir. Havuç tırnak batmasına iyi geldiği gibi tahriş olan bölgedeki cildi de iyileştirir.

Yumurta akı

Bir yumurtanın akı çırpılıp tırnak batması olan yere günde 3-4 defa uygulanabilir. Yumurta akı buz dolabında 3 gün bozulmadan kalabilir. Bu tedavi çok hızlı gelişme gösterir ve iyileşme görülene kadar devam edilmelidir.

Mutfaklarda kolayca bulunabilecek malzemelerden hazırlanacak bu tedaviler çok etili olabilir. Size hangisinin faydalı olduğunu anlamak için dönüşümlü olarak bu kürleri uygulayabilir ve içlerinden bir tanesini seçebilirsiniz.

Ayrıca tırnak batması olamaması için tırnak fazla dipten kesilmemeli,tırnak mümkün olduğunca uzun bırakılmalı, tırnak kesimi düz ve küt bir şekilde yapılmalı, ayağı sıkan çorap  ve dar gelen ayakkabı giyilmemelidir.

Tırnak Batmasına Hangi Krem İyi Gelir ?

Tırnak batmasında anti-bakteriyel özelliğe sahip olan ve iltihap yarasına iyi gelen LR Propolis Krem, Cilt tahrişlerine ve tırnak batmasına iyi gelen Fenistil Krem, Stigma krem ve ayrıca Green Pele, Excipial gibi eczanelerde kolayca bulabileceğimiz kremler kullanılabilir

Tırnak batması kolay ilerleyip enfeksiyon oluşabilir. Eğer parmağınız enfeksiyon kapmışsa ve enfeksiyon artıyorsa tırnağınızın düşmemesi ve enfeksiyonun vücudunuza yayılmaması için evde bitkisel tedavilerden önce bir doktora gidilmeli ve tıbbi yardım alınmalı  bitkisel yöntemler esas tedaviye yardımcı olmak için kullanılmalıdır.

 

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git