Tifo İçin Hangi Doktora Gidilir ?

Tifo İçin Hangi Doktora Gidilir ?
15 Haziran 2017 tarihinde eklendi, 113 kez okundu.

Tifo için hangi doktora gidilir ? Tifoya hangi poliklinik bakar ? Tifo için hangi bölüme gidilir ?

Tifo İçin Hangi Doktora Gitmeliyim ?

Tifo nedir, nedenleri, belirtileri ve tedavisi ile ilgili bilgileri aynı zamanda tifoya hangi bölüm bakar sorusunun cevabını bu konumuzda öğrenebilirsiniz.

Tifo Nedir ?

Tifo içme sularının pis ve kirli olmasıyla veya iyice yıkanmadan yenen yiyeceklerden bulaşan, genellikle yaz mevsiminde ve sonbahar mevsiminde görülen bulaşıcı bir hastalıktır. Tifonun iyi tedavi edilmesi gerekmektedir yoksa beyni, böbrekleri ve özellikle kalbi etkileyebilen bir rahatsızlıktır.

Tifonun Nedenleri Nelerdir ?

Salmonella adı verilen bakteriler bu hastalığa neden olmaktadır. Bu bakteriler de iyi yıkanmamış yiyecekler, sağlıklı olmayan içme sularında bulunmaktadır. Tifo basilinin taşıyıcı tifo hastalarının dışkılarından veya kanlarından da bulaşabilmektedir. Tifo hastalarının vücutlarında genellikle döküntüler görülür.

Tifo Hastalığının Belirtileri Nelerdir ?

Burun kanaması, mide yanması, baş ağrısı, yüksek ateş, göğüs ve karın bölgesinde kızamığa benzeyen lekeler, tansiyon düşüklüğü, bronşit, bağırsak rahatsızlıkları, dışkı yumuşaklığı, karın şişliği gibi belirtiler görülebilmektedir. Tifo hastalığının kuluçka süresi genellikle 2 hafta kadar sürer. Bu süreçte genellikle belirtiler hafta hafta kendini gösterir.

İlk günlerde vücut halsiz ve kırgın olur. Yüksek ateş, aşırı iştahsızlık ve baş ağrıları halsizliği ve kırgınlığı takip eder. Yüksek ateş genellikle gece başlar. Koltuk altlarında zamanla kırmızı lekeler oluşur. İshal ikinci haftadaki belirtilerden biridir. Dil kurur ve çatlar.

Üçüncü hafta belirtileri ise zihin dağınıklığıdır. Bu aşamada tedavi süreci hala başlamadıysa büyük sorunlara yol açacaktır.

Dördüncü haftada hastalık gerilemeye başlar. İştah açılmaya başlar vücut direncini toplamaya başlar. Son haftalarda ise hastalık tamamen vücuttan atılır.

Tifo Hastalığının Tedavisi Yöntemleri Nelerdir ?

Öncelikle tedavi süresi boyunca oda sıcaklığı 20 derece civarlarında olmalıdır. Farelerden ve sineklerden bulaşan bir hastalık olan tifo iyi bir doktor tarafından tedavi edilmelidir. Isırılma sonucu bulaşan hastalık mikropları vücuda yayılır bu yüzden dikkat edilmelidir. Yenecek olan sebze ve meyveler iyice yıkanmalıdır, hijyenik yerlerde satılmayan gıdalardan uzak durulmalıdır. Çeşmelerden akan sular pis olabileceği için boruların temizliği her yıl düzenli olarak yapılmalıdır. Özellikle köy yerlerinde çeşmelerden akan sular kaynatılmalıdır. Diş ve ağız bakımı da önemlidir. Dişler günde 2 defa fırçalanmalı, ağız gargara yöntemiyle su ile temizlenmelidir. Plaj ve denizlerde bulaşma riski yüksek olduğu için özellikle yaz aylarında dikkat edilmelidir.

Antibiyotik tedavisi en etken tedavi yöntemlerinden biridir. Tifo hastalığı süresi boyunca süt ve süt ürünleri, üzüm, meyve suyu, hakiki limonata bolca tüketilmelidir. Ayrıca yumurta içeriğindeki maddeler sayesinde tifo hastalığının iyileşmesinde büyük rol oynamaktadır. Yumurta sarısını ve yumurtadan oluşan bütün gıdaları tüketmeniz önerilir. Bunun dışında aşırı yağlı yiyeceklerden uzak durmalısınız. Hasta karbonhidrat ve protein oranı bakımından zengin olan gıdaları tüketmelidir. Yenecek et ve et ürünleri iki kere çekilmelidir. Hasta bolca sıvı gıdalar tüketmelidir.

İçme sularının düzenli kontrol edilmesi, lağımların iyi temizlenmesi ve yenen besinlerin temizliği çok önemli olmakla birlikte tifodan korunma yollarındandır. Tifo aşısı kesin korunma yöntemlerinden biri değildir ancak %50 oranında koruma sağlar.

Tifo için hangi doktora gitmeyelim ? Tifo hangi bölüme girer diye soruyorsanız dahiliye bölümüne gitmelisiniz.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git