Teknoloji Bizi Yalnızlaştırıyor Mu?

Teknoloji Bizi Yalnızlaştırıyor Mu?
16 Aralık 2016 tarihinde eklendi, 373 kez okundu.

İnsanların bugüne kadar yapmış olduğu birçok çığır açıcı buluş oldu ve hala bu buluşların daha fazlası için çalışmaya devam eden yüzlerce bilim adamı var. Sanayi devrimi ile başlayan bu teknolojik buluşlar, günümüz dünyasında giderek daha fazla hayatımıza etki etmekte ve bizi onlarsız bir hayat düşünememeye başlar hale getirmektedir.

Yanımıza cep telefonunu almadığımız bir gün yok denecek kadar azdır. Kek yaparken mikseri kullanmayan hiçbir kadın yoktur. Muhteşem küçük ev aletleri… 500 metrelik mesafeye giderken bile araba kullanma arzusu. Tabletler, bilgisayarlar, televizyonlar daha neler neler… Hayatımızdan teknoloji çıkarsak geriye ne kalır ki? Bunu kim düşünmek ister zaten.

Teknolojinin faydalı yanlarının olduğu ve hayatımıza kolaylık getirdiği aşikardır. Faydaları saymakla bitmez şüphesiz. Fakat her yararlı şeyin bir de zararlı tarafı vardır. Hayatımızın içinde bulunan, yakın arkadaşımız sıfatına en uygun alet telefondur. En mükemmel icatlar listesinde ilk sıralarda sayabileceğimiz bu alet, insanların birbirleriyle iletişimde bulunmalarına yardım eder. Uzakta bulunan sevdiklerimizle, her saniye konuşabileceğimiz ortamı bize sağlar. Cep telefonun içinde bulunan bir sürü yan uygulama hayatımızı kolaylaştırır. Bunlardan en önemlisi tabi ki internettir. Ve onun en yakın arkadaşı, sosyal medya…

İnternet icat oldu olalı insanlar sanal alemin o alice harikalar diyarından çıkmayı başaramayıp, oraya hapsoldu. İnternetsiz yaşayamaz, nefes alamaz olduk. Dünyadan bir habersiz yaşayan insanoğlu, bu buluş sayesinde dünyaya ilgisi ve yapılan her şeye karşı bir fikri olması, bunu dile getirmesi elbette çok şahanedir. Fakat o kadar çok kapıldık ki fırtınaya, sosyalleşmek uğruna hayattan zevk almayan bireyler olma yolunda ilerlemeye de başladık. Kimse bunun farkında bile değil üstelik. Arkadaşıyla buluşmak için bir araya gelen çoğu insan, iki sohbetten sonra ellerindeki telefonlara gömülür oldu. Fark ettiniz mi?

Kafeler sohbet yerleridir. Fakat insanlar sohbet etmekten çok, karşısında arkadaşı otursa bile, ikisi de telefona gömülür. İsveç, yakın zamanda ‘telefona bakarak yürüyen insan çıkabilir dikkatli olun’ diye sürücüleri uyarmaya çalışan tabelalar ekledi. Ne komik bir durum, değil mi?

Peki, sosyal olmak için yaptığımız sosyalsizliklerimiz(!) Yardım isteyen kişiye yardım edeceğimize fotoğrafını çekmek, hiç tanımadığımız kaza sonucu ölmüş insanın yanında fotoğraf çekmek, düşmek üzere olan bir ağaç yanında selfi çekmek, şüpheli bomba poşetinin yanında video çekmek vs. Bütün bu durumlar insanların yalnızlaştığının bir göstergesi değil midir? 

Yalnızlaşıyoruz, neden mi? Çünkü insanlığımızı kaybediyoruz. İnsanlıkla beraber duygularımızda yok oluyor. Kendimizi ispat etmek istediğimiz bir sosyal medyamız var. Ölmek üzere bile dahi olsak, fotoğraf çekip sosyal medyaya yüklüyoruz. Neden mi? İlgiye ihtiyacımız var aslında. İlginin yolu sosyal medyadan geçtiğini düşünüyoruz. Birbirimizin sıcaklığını hissetmek yerine, sosyal medyanın- sözüm ona- sıcaklığı içinde üşüyoruz. Ruhumuz bile duymuyor. Birbirimizin gözünün içine bakarak yaptığımız konuşmaların değerini raflara kaldırıyoruz. Tozlanıp, küflenmelerini bekliyoruz. Çünkü her şey gibi onlarında modası geçti. Bir gün, o güzel ve sıcak sohbetlerin değerinin bizim hayat enerjimiz olduğunu anlar mıyız, bilmem doğrusu. Şimdiki zaman içerisinde bildiğim bir şey var; konuşmayı unutuyoruz, yalnızlaşıyoruz, farkında mısınız?

Yazan : Filiz

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git