Taze Bezelye Düdüklüde Kaç Dakikada Pişer?

Taze Bezelye Düdüklüde Kaç Dakikada Pişer?
5 Ocak 2017 tarihinde eklendi, 430 kez okundu.

Taze bezelye düdüklüde kaç dakikada pişer ? A, C, E ve K vitaminlerinin yanı sıra demir, bakır, magnezyum gibi mineraller de içeren bezelyenin başta sindirim sistemi olmak üzere cilt sağlığında da olumlu etkileri vardır. İçeriğindeki kalsiyum, demir, çinko, bakır, manganez mineralleri bağışıklık sistemini güçlendirmede etkilidir. Ayrıca antioksidanlar içerdiği için cildin yaşlanmasını geciktiricidir. Bezelye; Alzheimer hastalığını önlemede, kan şekerini dengelemede, sindirim sistemini düzenlemede, göz sağlığını korumada, kalp damar sağlığını desteklemede yardımcıdır. Bezelye taze olarak tüketilebileceği gibi konserve olanı da tüketilebilir. Taze bezelye yemek olarak veya haşlandıktan sonra garnitür olarak da yenilebilir.

Taze bezelye normal tencerede 30-40 dakikada pişerken, düdüklü tencerede 10 dakika gibi kısa sürede pişer. Yemeğin lezzetli olabilmesi için düdüklüyü pişirme konumuna ayarladıktan sonra ocağı kısık ayara getirmek gerekir. Bazen taze bezelye cinsine göre, düdüklü tencerede 20 dakika gibi bir sürede de pişebilir.

Pişirme önerileri: Taze bezelye haşlanarak, buharda veya güveçte de pişirilebilir. Garnitür olarak kullanılmak istenirse tereyağı ve nane ile birlikte sotelenebilir. Taze bezelye yemek olarak, çorba veya pilavlara eklenerek de tüketilebilir.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git