Taze Barbunya Nasıl Haşlanır ?

Taze Barbunya Nasıl Haşlanır ?
3 Ocak 2017 tarihinde eklendi, 283 kez okundu.

Barbunya çok sevilen bir yiyecek olarak, nisan aylarında pazar tezgahlarında görülmeye başlar ve yaklaşık 6 ay kadar süre ile de tezgahlarda kalır. Ekim ayı itibari ile de yerini kuru bakliyatlara bırakır. Peki, taze barbunya nasıl haşlanır ?

Kuru barbunya haşlanırken; tıpkı kuru fasulye ve nohuttaki gibi, haşlanmadan önceki gece bir kapta üzerini geçecek kadar su ile bekletilmesi gerekmektedir.

Bakliyat haşlanırken en dikkat edilmesi gereken nokta; ön haşlama sürecidir. Yine gece uygulanan işlem gibi, barbunyaların üzerini geçecek su koyularak 5 dakika kadar haşlanmalıdır. Böylece barbunyalardaki siyah su, ön haşlama işlemi ile atılmış olacaktır.

Barbunyalar ön haşlama işlemi sonrası tencereye alınır ve üzerini geçecek kadar su ile tuz ilavesinden sonra haşlanmaya bırakılır. Taze barbunyalar, kuru barbunyalara göre daha kısa sürede haşlanır ve yine aynı yöntemden geçirilirler.

Eğer kullandığınız tencere düdüklü ise; düdüğünü indirdikten sonra yaklaşık 15 dakikada haşlanacaktır. Düdüklü tencere kullanmıyorsanız da; 30 dakika kadar bir sürede taze barbunyalar haşlanacaktır.

Bu süre sonunda kontrol ettiğinizde, barbunyalar yumuşamamışsa bir süre daha yumuşayana kadar pişirebilirsiniz.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git