Tavuk Kaç Dakikada Kızarır ?

Tavuk Kaç Dakikada Kızarır ?
5 Ocak 2017 tarihinde eklendi, 1.522 kez okundu.

Tavuk kaç dakikada kızarır ? Tavuk kızartmak, kızmış ve yağlanmış bir tavada ve orta ateşte yaklaşık beş dakika almaktadır. Tavanın üzerini kapatmamak ve sık sık tavukların yönlerini değiştirerek her yerinin eşit kızarmasını sağlamak gerekir.

Tavuk Pişirmenin Püf Noktaları

Tavuk pişirirken ilk dikkat edilmesi gereken, hem içinin hem de dışının pişmesini sağlamaktır. Derili tavuk parçalarında bu işlem zorlaşır. Bu nedenle tavaya biraz sıcak su ekleyerek kısık ateşte beklettikten sonra kızartma aşamasına geçilebilir. Bu sıra tavuk parçaları tavadaki suyu çekecektir. Eğer soslu tavuk kızartması yapmak isterseniz, sosa bulanmış tavukların en az bir saat beklemesi, daha sonra tavaya alınması gerekir. Tavuk parçalarına birer kürdan sapladıktan sonra kızartmaya başlamak, hem tavada kolayca yönlerini değiştirmenizi sağlar hem de daha iyi kızarmalarına olanak tanır. Eğer fırında kızartacaksanız, biraz limon suyu ve şekeri karıştırıp tavukların üzerine sürmek daha iyi sonuç alınmasını sağlar.

Kızartması en lezzetli olan ürünler, tavuğun sırt ve but kısmıdır. Bagetler daha hızlı kızarsa da lezzeti daha az olmaktadır. Göğüs kısmı çok lezzetli olmasına rağmen derisi olmadığı için kızartmak ustalık gerektirir. Sos ve baharatlarla kaplanarak kızartılması önerilir. Kemikli tavukları tavada kızartmanız, sadece et içerenleri ise fırınlamanız daha iyi sonuç verecektir. Kızartmadan önce yağlı kısımları çıkarmanız, daha sağlıklı bir yemek yapmanızı sağlar.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git