Tatlarin Yeraltı Şehri / Nevşehir

Tatlarin Yeraltı Şehri / Nevşehir
15 Eylül 2017 tarihinde eklendi, 248 kez okundu.

Ünü sadece ülkemizde sınırlı kalmayıp dünyanın dört bir yanına yayılmış olan Kapadokya Bölgesi’nde gezilmesi gereken yerlerden biride Tatlarin Yeraltı Şehri’dir. Her yıl yüz binlerce yerli ve yabancı turistin akınına uğrayan Kapadokya Bölgesi’nde gizli, saklı bir bölgede kalmış olan bu yeraltı şehri, tanıtılması gereken bir yer.

Acıgöl ilçesine 10 km uzaklıkta yer almış olan Tatlarin Kasabasında ‘kale’ olarak adlandırılan tepenin yamacında yer almış olan yeraltı şehri, iki nef, iki apsis ve beşik tonozundan oluşan kilisenin narteksi zaman içerisinde yıkılmıştır. Son derece iyi korunmuş olan freslerdeki sahneler bantlar aracılığıyla birbirinden ayrılmış olup kilisenin zemininde koyu gri, tasvirlerde ise mor, hardal ve kırmızı renklere yer verilmiştir.

1991 yılından itibaren kapılarını ziyaretçilerine açmış olan yeraltı şehri, oldukça geniş alana yayılmıştır ancak yalnızca küçük bir kısmı temizlenerek ziyaretçilere açılabilmiştir. Mekanlarının büyüklüğü, erzak depolarının çokluğu ve kilise sayısının fazla olmasından kaynaklı olarak bu yeraltı şehri, dönemin askeri gazinosu ya da manastır kompleksi olduğu düşüncesini akla getiriyor.

Günümüzde iki katı gezilebilen Tatlarin Yeraltı Şehri’nin en dikkat çekici özelliği, yeraltı şehirlerde çok nadir bulunan tuvalete sahip olmuş olmasıdır. Tatlarin Yeraltı Şehri’nin orijinal girişi zaman içerisinde yıkılmış olup yaklaşık 15 metre uzunluğa sahip olan bir geçit aracılığı ile giriş bölümüne ulaşılmaktadır. Oldukça geniş bir alana sahip olan pasaj, bazı yeraltı şehirlerinde olduğu gibi ortası delikli dev sürgü taşlarıyla, izinsiz girişlere kapılarını olup sağ tarafta bulunan ve ‘Zindan’ olarak adlandırılan alanda 3 iskelet bulunmuştur. Ayrıca bu ana mekanda tuvalet ile birlikte kiler de bulunmaktadır.

İkinci girişte ise ahır yer almaktadır. Daha eski dönemlerde erzak deposu olarak kullanıldığı düşünülen bu geniş alan sütunlar ile desteklenmiş olup taban bölümünde beş adet ambar yer almaktadır. Yerin tavan kısmında ise başka mekanlara ulaşma imkanı da veren havalandırma bacası bulunmaktadır. Her iki mekan birbirine dar bir koridorla bağlanmış olup bu sar koridorlar zikzak şeklinde yapılmıştır. Ayrıca koridorlarda tuzaklamalar ve her iki mekanla bağlantıyı kesen sürgü taşları da yer almaktadır.

Tatlarin Yeraltı Şehri Nerede, Nasıl Gidilir?

Adres: Tatlarin Kasabası – Acıgöl / Nevşehir

İletişim: 0384 324 65 24

Nasıl Gidilir?: Nevşehir ilinin Acıgöl ilçesine 10 km uzaklıkta bulunan yeraltı şehri Tatlarin Kasabası sınırları içerisinde konumlanmıştır. Ulaşım yönünden sıkıntı yaşamayacağınız yeraltı şehrine Nevşehir’den kalkan otobüsler ile ulaşabilirsiniz. Nevşehir – Acıgöl arası 25 km’dir. Yeraltı şehrine Nevşehir üzerinden gelecek olanlar Nevşehir – Acıgöl – Tatlarin istikametini kullanmalıdır. Aksaray üzerinden gelecek olanlar ise, Aksaray – Acıgöl – Tatlarin istikametini kullanmalıdır. Aksaray – Acıgöl arası 50 km’dir.

Benzer Yazılara Göz Attınız Mı ?
Sayfa başına git