Tansiyon İçin Hangi Doktora Gidilir ?

Tansiyon İçin Hangi Doktora Gidilir ?
14 Haziran 2017 tarihinde eklendi, 126 kez okundu.

Tansiyon için hangi doktora gidilir ? Tansiyona hangi poliklinik bakar ? Tansiyon için hangi bölüme gidilir ?

Tansiyon İçin Hangi Doktora Gitmeliyim ?

Tansiyon nedir, nedenleri, belirtileri ve tedavisi ile ilgili bilgileri aynı zamanda tansiyona hangi bölüm bakar sorusunun cevabını bu konumuzda öğrenebilirsiniz.

Tansiyon Nedir ?

Tansiyonu anlayabilmek için önce nabızdan bahsedelim biraz. Nabız; kalp atımının arter duvarlarına yaptığı basınçtır. Yetişkin bir insanda ortalama nabız 60-90 arasındadır. Nabızı hissetmek aynı zamanda tansiyon bulgularını belirlememize de yardımcı olur. Tansiyon ise nabzın duvarlara yaptığı basıncın ölçümüdür. Dünya sağlık örgütüne göre normal tansiyon değeri 120/80 mm/hg’dir. Tansiyonda iki ana olay vardır. Birincisi tansiyonun yükselmesi ile oluşan hipertansiyon, ikincisi ise tansiyonun düşmesi ile oluşan hipotansiyondur.

Tansiyon Nedenleri

Öncelikle şuna açıklık getirelim. Halk arasında çocuklarda tansiyon olmaz bilinci yanlış bir bilinçtir. Yediden yetmişe herkeste tansiyon bulunur. Tansiyonun yükselmeye başlaması ile birlikte hastalık halini almaya başlar. Tansiyonun nedenlerini sayacak olursak; beslenme bozukluğu, hamilelik, metabolik hastalıklar, kalp yetmezliği, obezite, spor, stresli yaşam biçimidir. Bu nedenler tansiyonun yükselmesine ister istemez neden olacaktır. Ancak bu saydıklarımızın bireyden bireye değişkenlik göstereceğini de unutmayalım.

Tansiyon Belirtileri

Yüksek tansiyonun belirtileri öncelikle kişiden kişiye değişiklik gösterir. Mesela tansiyonu 170/100 mm/hg olan bir birey tansiyonun yükseldiğini hissetmeden günlük aktivitelerini yerine getirebilir. Bunun yanı sıra da tansiyonu yine aynı şekilde olan birey kendinden geçer. Burun kanaması, baş dönmesi, halsizlik, ensede sertlik ve zonklama, uykuya eğilim, bilincin kapanmaya başlaması gibi. Bu belirtiler çok tehlikelidir fark eder etmez hemen acil servise başvurmanız gerekir. Yukarıda açıkladığımız şekilde tansiyonunuz yükselmiş ve siz bunu fark edemiyorsanız hiçbir şekilde belirti vermiyor ise bu daha da tehlikeli ve ölümcüldür. Tansiyonu yüksek bir şekilde uykuya daldığınızda yükselen tansiyon beyninize, karaciğerinize ve böbreğinize önemli derecede hasarlar verecektir.

Tansiyon Tedavisi

Öncelikle tansiyon kronik ve akut olarak ikiye ayrılır. Akut hipertansiyonda belirtilere yönelik tedavi uygulanarak hasta rahatlatılarak evine gönderilir. Hipertansiyonda aile öyküsü önemlidir. Ailede birinci dereceden yakınlarda tansiyon öyküsü var ise bireyin kendinde de olma ihtimali çok yüksektir. Kronik tansiyon hastaları bulunduğu ortamda yalnız ise ve bu saydığımız belirtileri kendinde hissediyor ise hiç vakit kaybetmeden kendi imkanları ile veya ambulans çağırarak hastaneye başvurmalıdır. Hastaneye başvurmadan önce yanına hali hazırda kullandığı tansiyon ilaçlarını da götürmelidir. Bu ilaçlar hekime hastanın hastalığının seyri hakkında yol gösterir. Asıl tedavi hastanın sürekli gittiği poliklinik hekimleri tarafından yapılır. Hekim hastasını iyi olarak tanıdığı için hastasının durumuna göre hareket eder. Bazı durumlarda ilaç dozları hastaya ağır gelebilir ya da az gelebilir tansiyonun yüksekliğini düşüklüğünü pek etkilemez. Bu da doktor gözetiminde devam edeceği için ilacın hastaya yaptığı etki anlık olarak gözlemlenebilir. Sağlıklı günler dileriz.

Tansiyon için hangi doktora gitmeyelim ? Tansiyon hangi bölüme girer diye soruyorsanız kalp- damar bölümüne gitmelisiniz.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git