Tampon Kullanmanın Zararları

Tampon Kullanmanın Zararları
9 Ocak 2017 tarihinde eklendi, 315 kez okundu.

Tampon; bayanların vajinasına yerleştirilen dışarıya doğru ip olan ve adet kanını emici özelliği olan hijyenik ped. Genelde sahile giden bayanların ya da sporcu bayanların kullandıkları bir üründür.

Tampon kullanmanın zararları ; Vajinal bölgeye yerleştirilen tampon uzun süre vajinada kalması zararlıdır. Enfeksiyon kapmasına neden olabilir. Tıp dilinde toksik şok durumuna neden olabilir. Bakterilerin salgıladığı toksinler tarafından zarar verici toksin haline gelebilir. Bunun belirtisi de aniden yükselen ateş 39 dereceyi geçer, baş ağrısı, düzenli olarak sürekli kusma, sürekli kaşıntı, boğaz ağrısı, eklem ağrısı ve bununla birlikte tansiyon düşüklüğü.

Vajinal Tampon Kullanmanın Zararları Nelerdir ?

tampon-kullanmanin-zararlari-nelerdir

Aynı tampon vajinada 5 saatten fazla tutmak enfeksiyonun kapmasıyla ağrılar oluşturabilir ve koku yapabilir. Hijyenik pedler nasıl belli bir zaman sonra değiştiriliyorsa aynı şekilde tampon da değiştirilmesi gerekir. Tamponu sadece adet zamanı kullanmanız gerekir akıntılar da tampon kullanmak sakıncalıdır onun için normal hijyenik ped kullanmalısınız. Bakire bayanlarda tampon kullanabilir ama çok hassas da olabildiği için zarar verebilir bu yüzden kullanılmaması daha doğru olur. kokulu parfümlü tamponlar kullanmamaya özen gösterin çünkü bu tür tamponlar alerjiye neden olabilir. Tamponu kullanırken adetin şiddetine bağlı olarak tamponun büyük, orta, küçük olarak kullanın. Tampon kullanmadan önce mutlaka tamponun nasıl kullanıldığını bilin ve ona göre kullanın. İlk başlarda zorlanabilirsiniz fakat daha sonra alıştıkça rahatlık ile takabilirsiniz.

Tampon kullanmanın zararları nelerdir ? Peki, bu konu hakkında siz ne düşünüyorsunuz ? Düşüncelerinizi konu altında yer alan yorum bölümünden bizlerle paylaşabilirsiniz.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git